Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka
Łaziki marsjańskie będą rywalizować w Polsce
Zobacz więcej zdjęć » |
Wiadomo już, że zawody odbędą się późnym latem i potrwają trzy dni. Do rywalizacji staną ekipy składające się ze studentów i absolwentów. Będą oni mogli korzystać ze wsparcia pracowników uczelni, jak i firm prywatnych. Jak poinformowali organizatorzy - drużyny zostaną ocenione w czterech konkurencjach: inżynierskiej, terenowej, ratunkowej oraz naukowej. Równie ważnym oraz punktowanym zadaniem będzie prezentacja projektu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przykładowe zadania, które będą realizować roboty zaprezentowano podczas pokazu łazika Magma White, czyli komercyjnego potomka polskich łazików studenckich. Robot testowali zdalnie przez Internet uczniowie ze szkół z Polski oraz z Indii. Umożliwia to rozwijany przez ABM Space Education system sterowania ABM Ro-Co, przystosowany do połączeń internetowych i zintegrowany z centrami kontroli misji, który zostanie udostępniony zawodnikom w jednej z konkurencji.
Organizacja European Rover Challenge w Polsce, to nie tylko duże wyróżnienie dla naszego kraju, który dopiero co wstąpił do Europejskiej Agencji Kosmicznej i chce się promować w tym zakresie na świecie. - mówi Łukasz Wilczyński, europejski koordynator Mars Society. To także możliwość na zaistnienie kolejnych, zdolnych i ambitnych zespołów studenckich z Polski oraz dla ekip z innych państw europejskich. Wstępnie zainteresowanie wyraziły już drużyny włoskie i litewskie.- dodaje.
Tym razem współpraca będzie jeszcze szersza, oprócz projektów studenckich i naukowych, przewidzieliśmy także komponent edukacyjny dla dzieci. Poprowadzimy lekcje i zajęcia dodatkowe, które zachęcą najmłodszych do odkrywania tajemnic rządzących wszechświatem - mówi Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska. Obecnie jesteśmy na etapie organizacyjnym, ustalamy lokalizację oraz rozpoczynamy rozmowy z potencjalnymi sponsorami tego prestiżowego wydarzenia.
Zawody European Rover Challenge, to wynik współpracy Mars Society Polska, ABM Space Education oraz Austriackiego Forum Kosmicznego. Dotychczas, w ramach polsko-austriackiego partnerstwa zrealizowano m.in. testy łazika Magma White w górach Dachstein w Austrii oraz na Marokańskiej Saharze w ramach misji Mars 2013. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Austriackie Federalne Ministerstwo Nauki i Badań wspierają także projekt Magma-Laser, w ramach którego rozwijany jest detektor mikroorganizmów L.I.F.E zainstalowany na łaziku Magma White i przeznaczony do pracy na Arktyce, a w przyszłości - na innych planetach.
Do stycznia 2014 organizatorzy planują także szereg spotkań ze studentami oraz potencjalnymi sponsorami zespołów w wielu miastach Polski, w celu zachęcenia ich do udziału w zawodach.
Nadesłał:
j.przerywacz
|
Komentarze (0)