Firma » Biura

Leasing sprzętu IT

Leasing maszyn i urządzeń? W jakiego typu przedsiębiorstwach takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne? Jakie maszyny i urządzenia najczęściej stają się przedmiotem leasingu?

Umowę leasingową można zawrzeć praktycznie na każdy sprzęt, który podlega amortyzacji i choć nasz rynek jest w tym względzie stabilny, nie wszyscy przedsiębiorcy nauczyli się korzystać z tego, co im oferuje. A w grę wchodzą przede wszystkim realne oszczędności. Jak wynika z raportu Związku Polskiego Leasingu, w ciągu ostatniego roku  (pierwszy kwartał 2014 r. do pierwszego kwartału 2015 r.) polska branża leasingowa zanotowała trzyprocentowy wzrost, a jej łączne finansowanie wyniosło 10,57 mld zł. Choć nadal ta forma użytkowania jest najczęściej wykorzystywana w przypadku  firmowych pojazdów osobowych, dostawczych czy ciężarowych, na popularności zyskuje leasing transportu ciężkiego, a nawet nieruchomości. Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje leasing maszyn i urządzeń, również IT – jego wartość wynosi 32,4% w całkowitej strukturze finansowania produktów, co przekłada się na wartość kontraktów sięgającą prawie 3,5 mld zł i dynamikę wzrostu większą o ponad 12% w stosunku do poprzedniego roku. Jeżeli chodzi o preferencje użytkowników, według badań Xerox Polska największą popularnością cieszą się kolorowe i laserowe urządzenia wielofunkcyjne, czyli najbardziej efektywne biurowe sprzęty.

 

Podstawową zaletą leasingu maszyn jest fakt, że jego użytkownik nie musi jednorazowo ponosić kosztów zakupu urządzenia, jak zrobiłby to nabywając sprzęt w salonie. W przypadku leasingu maszyn biurowych od dawna pokutuje jednak przekonanie, że taka forma użytkowania drukarek lub maszyn wielofunkcyjnych opłaca się jedynie największym graczom rynkowym – korporacjom z wkładem zagranicznym czy wielodepartamentowym strukturom reprezentującym sektor publiczny. Przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw z jednej strony twierdzą, że ich środowisko druku nie jest eksploatowane na tyle, by korzystać z pomocy partnera leasingowego. Z drugiej zaś chętnie obcięliby koszty wynikające z użytkowania i zakupu sprzętu drukującego. Ze względu na coraz bardziej korzystne oferty kierowane do potencjalnych klientów, reprezentujących nie tylko wielkie organizacje, leasing staje się odpowiedzią na potrzeby nawet niewielkich firm. Podstawowa idea tej formy użytkowania sprzętu mówi, że klient ponosi jedynie niewielkie nakłady operacyjne, rozłożone w czasie. Jeżeli z leasingu korzysta nawet niewielkich rozmiarów biuro produkujące miesięcznie duże ilości papierowej korespondencji, umów czy faktur, dużym obciążeniem jest już sam zakup materiałów eksploatacyjnych, odpowiadających na bieżące potrzeby administracyjne. Wtedy pomocna może okazać się umowa leasingowa, dzięki której wydatki na sprzęt rozkładane są w czasie, wykluczając tym samym konieczność jednorazowego, dużego, bo sięgającego nawet kilku tysięcy złotych, kosztu zakupu maszyny drukującej. Co więcej, taka umowa może zostać zawarta jedynie na przewidywany okres użytkowania urządzenia, uwalniając tym samym klienta od dodatkowych wydatków. Warto także dodać, że zawarcie umowy leasingowej jest o wiele prostsze niż uzyskanie kredytu i często również mniej skomplikowane i zwyczajnie tańsze.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Linkleaders

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »