Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Leczenie hcv terapią bezinterferonową

Leczenie hcv terapią bezinterferonową
Zobacz więcej zdjęć »
HCV to wirus który wywołuje zapalenie wątroby typu C. Głównym problemem tego wirusa jest to, że zakażenie nim nie wywołuje prawie żadnych widocznych reakcji organizmu. Z tego powodu większość zarażonych orientuje się o obecności wirusa dopiero po pojawieniu się marskości lub raka wątroby.

Czym jest HCV?

HCV to wirus który wywołuje zapalenie wątroby typu C. Głównym problemem tego wirusa jest to, że zakażenie nim nie wywołuje prawie żadnych widocznych reakcji organizmu. Z tego powodu większość zarażonych orientuje się o obecności wirusa dopiero po pojawieniu się marskości lub raka wątroby. Szacuje się, że z tego powodu zaledwie 10% zarażonych jest świadomych o swojej chorobie.


Jak można zarazić się HCV?

Wirusem zapalenia wątroby typu C zarazić można się poprzez kontakt z krwią osoby zainfekowanej. Wymagane jest do tego przerwanie skóry osoby zdrowej, przez które wirus może przedostać się do organizmu. Z tego też powodu, najczęściej zachodzi do zarażenia poprzez:

  • Zabiegi medyczne w których naruszone zostały procedury zapobiegające zakażeniom,

  • Usługi tatuażysty, którego narzędzia nie zostały odpowiednio wysterylizowane,

  • Zażywanie narkotyków bez zachowywania zasad sterylności (np. zażywanie z innymi z jednej igły)

  • Usługi piercingowe i nakłucia kosmetyczne,

  • Wspólne korzystanie z ostrych narzędzi kosmetycznych


Oprócz tych przypadków, badania są wskazane w wypadkach:

  • Dzieci, u których matek w czasie trwania ciąży wykryto wirusa HCV,

  • Biorców narządów oraz osób którym przetaczana była krew,

  • Chorujących na hemofilię, urodzonych przed 1991r.

Terapia bezinterferonowa - leczenie HCV

Istnieje w pełni bezpieczna i skuteczna metoda leczenia wirusa HCV. Terapia bezinterferonowa, bo o niej mowa, jest niestety dosyć droga, a kolejka chętnych na leczenie jest ogromna. Nadal jednak, w porównaniu do poprzednich metod leczenia koszt jest znacznie zmniejszony, a leczenie jest o wiele mniej problematyczne dla pacjenta, gdyż nie wymaga ono hospitalizacji. Leczenie polega na stosowaniu leków, które zawierają substancje takie jak: ombitaswir, paritaprewir, ritonawir (1 kod EAN) oraz dasabuwir, które wykazują maksymalną skuteczność w leczeniu WZW typu C. Cały okres leczenia wynosi od 12 do 24 tygodni (co jest kilkukrotnie niższym wynikiem niż w wypadku starszych terapii). Koszt całego leczenia wynosi ok. 60 000zł. Terapia nie posiada żadnych skutków ubocznych oraz jej skuteczność wynosi ponad 90%.

Niestety, tylko kilka placówek medycznych w Polsce przeprowadza ten sposób kuracji. Z tego też powodu, priorytet w leczeniu mają osoby bezpośrednio zagrożone nowotworem bądź marskością wątroby, pacjentom w mniej pilnym stanie pozostaje oczekiwanie na swoją kolej. Oczywiście jest możliwość korzystania ze starszych metod leczenia ale są one skuteczne w mniej niż 70% przypadków oraz kosztują ok 160 000 złotych. Jak informują nas przedstawiciele jednej z placówek NZOZ All-Medicus w Katowicach terapia bezinterferonowa może być finansowana z środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródła:

www.hcv.pzh.gov.pl/Page/o-hcv 

www.portal.abczdrowie.pl/terapia-bezinterferonowa-szansa-dla-chorych-na-wzw-typu-c-niestety-nie-dla-wszystkich

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NZOZ All-Medicus Katowice
http://allmedicus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »