Gospodarka » Przemysł

List Intencyjny na rzecz Lepszej Komunikacji czynników ESG dla biznesu

Z inicjatywą powołania Parlamentarnego Zespołu ds. Komunikacji i Współpracy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości wystąpiono podczas konferencji „Transformacja czy Katastrofa: Przedsiębiorczość w czasach ESG i ZR”, która odbyła się 17 czerwca 2024 roku na Zamku Piastowskim w Raciborzu

W trakcie wydarzenia, reprezentanci środowisk gospodarczych i naukowych z terenu woj. śląskiego podpisali list intencyjny, mający na celu wzmocnienie dialogu międzysektorowego oraz edukację społeczeństwa i przedsiębiorców w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju. Pomysłodawczynią tej inicjatywy jest Aleksandra Dik, prezeska zarządu Instytutu Wspierania Biznesu i właścicielka agencji PR Adventure Media, członkini Polskiego Stowarzyszenia Public Relations.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Konferencja została zorganizowana wspólnie przez Joannę Kruszewską, wiceprezeskę Fundacji Zrównoważonego Rozwoju i dyrektorkę G2K – Grupa szkoleniowa sp. z o.o., oraz Aleksandrę Dik (Instytut Wspierania Biznesu sp. z o.o /Adventure Media), przy współudziale Miasta Racibórz oraz Starostwa Powiatowego w Raciborzu, pod patronatem m.in. posłanki Gabrieli Lenartowicz, która zobowiązała się wesprzeć tę inicjatywę.



Powołanie parlamentarnego zespołu ma na celu m.in.:

- Przeciwdziałanie dezinformacji: zespół będzie pracować nad zwiększeniem zaufania publicznego poprzez dostarczanie rzetelnych i transparentnych informacji na temat ESG i zrównoważonego rozwoju.

- Wzmacnianie dialogu międzysektorowego: współpraca pomiędzy sektorem publicznym, prywatnym i społecznym pozwoli na wymianę wiedzy i najlepszych praktyk, co przyczyni się do bardziej spójnej i efektywnej implementacji zasad zrównoważonego rozwoju.

- Edukację i zwiększanie świadomość społecznej na temat wyzwań i korzyści płynących z ESG.

- Zrozumienie wymagań związanych z ESG, co pozwoli przedsiębiorcom podejmować świadome decyzje inwestycyjne.



Podpisany dokument został przekazany posłance Gabrieli Lenartowicz, która sprawowała patronat nad konferencją. - Ten list mówi o tym, jak ważne jest podniesienie kwestii komunikacji, wdrażania tego systemu na poziom parlamentarny, właśnie z tego względu, żeby tworzyć przyjazne regulacje na poziomie ustawowym ale też wykonawczym. Jest apelem do parlamentu o zajęcie się tym tematem. Zdeklarowałam się, że przekażę ten list do środowisk gospodarczych i naukowych naszego województwa i zarażę tą inicjatywą innych parlamentarzystów. Zwrócimy się wspólnie do marszałka sejmu o powołanie takiego zespołu. Deklaruję starania w tym zakresie, uznając, że temat jest ważny i trudny na tyle, że wymaga zdwojonych działań – powiedziała posłanka Gabriela Lenartowicz.

- W rozmowach z klientami i przedstawicielami różnych sektorów wielokrotnie słyszałam o problemach z komunikacją w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG. Brakuje wiedzy, panuje chaos informacyjny, jest dużo dezinformacji, często wynikającej właśnie z niewiedzy, co utrudnia przedsiębiorcom skuteczne zarządzanie biznesem. Dlatego rzetelna i merytoryczna komunikacja oraz public relations są bardzo ważne w procesie transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju. - podkreśla znaczenie tej inicjatywy jej pomysłodawczyni Aleksandra Dik (Instytut Wspierania Biznesu/ Adventure Media). - Przed branżą PR i komunikacji stoi wyzwanie, jak mądrze wspierać klientów w procesie wdrażania czynników ESG i ZR w swoich strategiach i komunikowania ich, tak by było to nie tylko atrakcyjne dla odbiorów, ale przede wszystkim zgodne z prawem, np. kwestie dotyczące greenwashingu. To również świadomość podziału kompetencji, ponieważ wdrażanie czynników ESG jest wielopłaszczyznowe i wielowymiarowe, wymagające współpracy ekspertów z różnych dziedzin. - podkreśla Aleksandra Dik.



Inicjatywa stanowi ważny krok w kierunku podnoszenia świadomości i standardów komunikacji w zakresie zrównoważonego rozwoju i czynników ESG wśród przedstawicieli branży PR i komunikacji. - Nie funkcjonujemy przecież sami dla siebie, lecz po to, by wspierać naszych klientów w prowadzeniu przez nich biznesu, w osiąganiu zamierzonych celów. Transparentna i dobrze prowadzona komunikacja na temat ESG pomoże zredukować obawy i niepewności, umożliwiając firmom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych, budowanie lepszych relacji z interesariuszami. To też jest miarą skuteczności i profesjonalizmu przedstawicieli naszej branży. - dodaje Aleksandra Dik. Inicjatywa nawiązuje do apelu Global Alliance for Public Relations and Communications Management o włączenie zrównoważonej komunikacji do Celów Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030.



List podpisali: dr Paweł Strózik, prof. Uczelni - Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, dr inż. Barbara Juszczyk, MBA – Dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytutu Metali Nieżelaznych, Marlena Miąsko – Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tadeusz Ekiert – Prezes Zarządu Raciborskiej Izby Gospodarczej, Grażyna Ryeman – Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Okręgu Rybnickiego, Kazimierz Poznański – Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, Przemysław Rakoczy – Prezes Zarządu FZR, EU Climate Pact Ambassador, Joanna Kruszewska, MBA – Dyrektor GK2 sp z o.o., Wiceprezeska FZR, Aleksandra Dik – Prezeska Zarządu Instytutu Wspierania Biznesu sp. z o.o., Adventure Media.



Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali: prof. Jerzy Buzek, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, posłanka Gabriela Lenartowicz, europoseł Łukasz Kohut, Europejski Pakt na Rzecz Klimatu, Starosta Powiatu Raciborskiego Grzegorz Swoboda, Prezydent Miasta Racibórz Jacek Wojciechowicz, Prezydent Miasta Rybnika Paweł Kuczera, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Raciborska Izba Gospodarcza, Izba Przemysłowo-Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, Forum Firm Subregionu Zachodniego, Politechnika Śląska, Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych oraz Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.



****

Transformacja czy Katastrofa: Przedsiębiorczość w czasach ESG i Zrównoważonego Rozwoju

Świat się zmienia a biznes musi się dostosowywać do zmieniającego się otoczenia społecznego, gospodarczego, prawnego, energetycznego i środowiskowego.
Czy przedsiębiorcy i organizacje w regionie są gotowi na transformację swojej działalności?
Czy jesteśmy świadomi zachodzących zmian i wymagań?

Zapraszamy do udziału w konferencji, na której poruszymy tematy dotyczące przyszłości biznesu i przedsiębiorczości.

Naszym głównym celem jest dzielenie się wiedzą, pokazywanie szans i zagrożeń ale również zaproponowanie planu działań na najbliższy czas.

17 czerwca, Zamek Piastowski w Raciborzu, godz. 9.00-16.00

Wstęp wolny, wymagana rejestracja pod linkiem https://evenea.pl/pl/wydarzenie/897135-1

FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=61559865442168

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/konferencja-transformacja-czy-katastrofa-przedsi%C4%99biorczo%C5%9B%C4%87-w-czasach-esg-i-zr/



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »