Kultura, sztuka » Kultura

Literacka Nagroda Nobla 2009 dla Herty Müller

Literacka Nagroda Nobla 2009 dla Herty Müller
Zobacz więcej zdjęć »
Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2009 otrzymała niemiecka pisarka Herta Müller.

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2009 otrzymała niemiecka pisarka Herta Müller – ogłosiła Szwedzka Akademia.


Werdykt noblowskich jurorów odczytał w Sztokholmie dziennikarzom Peter Englund, sekretarz Szwedzkiej Akademii - donosi SalonKulturalny.pl.
W uzasadnieniu szwedzkich akademików możemy przeczytać, że niemiecka pisarka z „poetyckim wyczuciem i bezpośredniością prozy opisuje losy wywłaszczonych”.
Urodzona w 1953 roku Müller pochodzi z Rumunii. Dzieciństwo i młodość spędziła w kraju komunistycznej dyktatury i tam rozpoczęła karierę literacką (1982 - powieść „Niziny”), szybko przerwaną zakazem publikacji. Prześladowana przez władze za odmowę współpracy z Securitate, wyemigrowała do Niemiec w 1987 roku. W Polsce jej książki ukazują się nakładem wydawnictwa Czarne, m.in. „Król kłania się i zabija”, “Dziś wolałabym siebie nie spotka攄Głód i jedwab”, „Sercątko”. Inne tytuły jej książek to: „Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie”, „Huśtawka oddechu”, „Lis już wtedy był myśliwym”.
Herta Müller jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Nagrody im. Kleista (1994), Europejskiej Nagrody Literackiej Aristeion (1995), Nagrody Fundacji im. Konrada Adenauera w dziedzinie literatury (2004) oraz Berliner Literaturpreis-Heiner-Müller-Gastprofessur (2005).Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »