Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Łódzcy lekarze wykonali pierwsze w regionie zabiegi leczenia przełyku Barretta metodą Halo
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przełyk Barretta, zaczyna się niepozornie i bezboleśnie. Objawy, które mu towarzyszą to przewlekła zgaga i refluks żołądkowy. Schorzenie rozwija się u 10–20% osób cierpiących na przewlekły refluks żołądkowo-przełykowy i zapalenie błony śluzowej przełyku. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn po 50 roku życia i może być groźna w skutkach. Jej pierwszy symptom to zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku, która jest często lekceważona i uważana za codzienną, niezbyt groźną przypadłość. Gdy pojawia się często i regularnie może doprowadzić do cofającej się treści pokarmowej z żołądka, czyli refluksu. Powstaje wtedy stan zapalny przełyku. Długotrwały stan zapalny może z kolei doprowadzić do powstania blizn i zmienić zdrowy, wyściełający przełyk nabłonek płaski w zwyrodniały nabłonek cylindryczny. Mamy wtedy do czynienia z tzw. przełykiem Barretta. – Sygnałem alarmowym świadczącym, że z przełykiem dzieje się cos złego powinny być zaburzenia w przełykaniu pokarmów stałych i płynnych oraz wymioty z krwią – dodaje dr n. med. Anita Gąsiorowska, która przeprowadziła zabieg. – Objawy tego typu świadczą, że prawdopodobnie cierpimy na przełyk Barretta. Jeśli natomiast do tych objawów dochodzi jeszcze chudnięcie to znak, że w naszym ciele rozwija się już choroba nowotworowa.
Nowatorska metoda leczenia, zastosowana dziś po raz pierwszy w łódzkim szpitalu, pozwala skutecznie i mało inwazyjnie leczyć przełyk Barretta. Zabieg przypomina gastroskopię. Lekarz wprowadza endoskop do przełyku pacjenta w celu identyfikacji tkanki zmienionej chorobowo tkanki. Następnie dokonuje ablacji (działania fal na tkanki) chorych tkanek prądem. Cały zabieg trwa zwykle około 30 minut. Pacjent tego samego dnia wraca do domu. Technologia ablacji jest stosowana w medycynie od dawna. Wykorzystuje się ją do zapobiegania krwawieniom wewnętrznym i usuwania tkanek zmienionych chorobowo.
Zastosowany na Oddziale Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala im. Norberta Barlickiego w Łodzi system Halo jest unikalny, ponieważ usuwa komórki przedrakowe nie niszcząc sąsiednich zdrowych komórek. Tym, co wyróżnia tą metodę leczenia jest również to, że możliwe jest kontrolowanie głębokości ablacji, przez co odsetek powikłań jest znikomy, a skuteczność metody wysoka. Technologię Halo można wykorzystywać przy bardzo zaawansowanych stadiach przełyku Barretta, a nawet we wczesnym stadium raka. Badania kliniczne prowadzone w USA i Europie dowiodły, że u 70 proc. chorych w rok po zabiegu nie stwierdzono nawrotu stanu przednowotworowego. Zabiegi metoda Halo są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zabiegi zostały przeprowadzone na Oddziale Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Ewy Małeckiej-Panas.
Kontakt: Joanna Kończak-Barlier, tel. +48 609 202 906; e-mail: jkonczak@hammer.pl
Wiecej informacji na www.przelykbarretta.pl
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
/3PR/ Consulting
|
Komentarze (0)