Firma » Biznes

Logistyka przesyłek o krytycznym czasie dostawy

Logistyka przesyłek o krytycznym czasie dostawy
Zobacz więcej zdjęć »
W pewnych sytuacjach standardowa logistyka okazuje się niewystarczająca. Gdy potrzebujemy przekazać pilną przesyłkę lub partię towaru do innego kraju, ratunkiem okazuje się logistyka o krytycznym czasie dostawy. Tego typu usługi świadczą jednak tylko nieliczni operatorzy.

W branży logistycznej najczęściej używa się angielskiej wersji pojęcia Time Critical Logistics Services, które można przetłumaczyć jako usługi logistyczne o krytycznym czasie dostawy. Tego typu usługi nie są oferowane w standardzie i większość firm nie korzysta z nich na co dzień. Są one bowiem przeznaczone na sytuacje szczególne, które potocznie bywają określane jako „gaszenie pożarów”.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Kiedy czas dostawy jest krytyczny?

Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład wtedy, gdy w fabryce zabraknie ważnych podzespołów i trzeba je natychmiast dostarczyć z innej części świata. To też rozwiązanie awaryjne, gdy na jakimś zagranicznym rynku pojawił się nieoczekiwany boom na produkty danej firmy, a więc musi ona w trybie pilnym zaspokoić popyt. Krytyczny czas dostawy występuje także w sytuacjach zagrażających życiu pacjentów – czasem konieczne jest szybkie przetransportowanie urządzeń medycznych lub unikalnych leków.

Logistyka o krytycznym czasie dostawy jest więc ratunkiem wszędzie tam, gdzie przekroczenie krótkiego terminu dostawy wiąże się z dużym ryzykiem – czasem nawet zdrowotnym, ale zazwyczaj chodzi o ryzyko biznesowe. Dzięki szybkiej dostawie firma może uniknąć utraty zysków lub kar umownych za niezrealizowane na czas zamówienie.

Co wyróżnia logistykę o krytycznym czasie dostawy?

W ramach tradycyjnej logistyki usługi związane z magazynowaniem i transportem realizowane są w konkretnych godzinach i w ustalonym procedurami tempie. Zazwyczaj – w ruchu krajowym – przesyłka jest dostarczana do odbiorcy w terminie od 24 do 48 godzin. Niestety, jeśli dostawa ma trafić za granicę, tak krótki czas dostawy nie będzie możliwy w standardowym trybie.

W przypadku zleceń o krytycznym czasie dostawy wymagana jest całodobowa obsługa, często przy udziale specjalnie wyznaczonych pracowników, którzy zatroszczą się o przesyłkę na każdym etapie drogi od nadawcy do odbiorcy.

- Realizacja usługi w trybie ekspresowym odbywa się w systemie trzyzmianowym, także w weekendy. Usługi z zakresu Time Critical Logistics mogą dotyczyć zarówno operacji w magazynie, jak i dostaw na terenie całego świata, które realizujemy we współpracy z naszym partnerem – wyjaśnia Urszula Rąbkowska, dyrektor sprzedaży i rozwoju w firmie logistycznej XBS Group.

Pilna przesyłka musi być monitorowana na każdym etapie dostawy. Nowoczesne narzędzia informatyczne zapewniają dostęp do wszystkich informacji w ramach jednej bazy danych. W systemie można sprawdzić aktualną lokalizację oraz wszystkie wcześniejsze etapy operacji związanych z przesyłką. W niektórych przypadkach wskazane może być nawet monitorowanie temperatury.

Realizacja dostawy pod presją czasu wymaga także doskonałej biegłości w kwestiach prawnych. Przesyłki międzynarodowe o krytycznym znaczeniu czasowym wymagają specjalistycznej wiedzy w zakresie procedur celnych, przepisów i dokumentacji. Dzięki profesjonalnemu operatorowi można uniknąć opóźnień w odprawie celnej, które mogłyby wpłynąć na czas dostawy. Ważna jest także zgodność z przepisami dotyczącymi transportu, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Poza tym firmy, które zajmują się przesyłkami o krytycznym czasie dostawy muszą być przygotowane nie tylko do pracy w niestandardowych godzinach, ale także mieć w zanadrzu plan awaryjny na wypadek nieoczekiwanych przeszkód, takich jak np. odwołanie samolotu z powodu pogody.

Operator logistyczny gotowy na sytuacje szczególne

W ramach usług ekspresowej logistyki wykorzystywane mogą być rozmaite rozwiązania, takie jak usługi NFO lub OBC. Co oznaczają te tajemniczo brzmiące skróty?

NFO – z angielskiego Next Flight Out – polega na ekspresowym wysłaniu przesyłki samolotem. Tego typu usługi są świadczone przez całą dobę i polegają na odbiorze paczki od klienta, przeprowadzeniu procedury celnej i nadaniu jej najbliższym możliwym lotem komercyjnym. Na lotnisku docelowym przesyłka odbierana jest przez kuriera, który zawozi ją do odbiorcy. Na terenie Europy dostawy takie są najczęściej realizowane w terminie od 24 do 48 godzin.

OBC – z angielskiego On Board Courier – to rozwiązanie jeszcze bardziej wyjątkowe, ale czasem niezbędne, gdy mowa o towarach szczególnie cennych lub wrażliwych (np. związanych z medycyną). Usługa ta polega na wyznaczeniu kuriera, który osobiście odbierze przesyłkę, następnie będzie towarzyszył jej podczas lotu, a na koniec dostarczy do rąk wyznaczonego odbiorcy. Warto zaznaczyć, że w taki sposób transportowane mogą być jedynie małe przesyłki, które mieszczą się w bagażu podręcznym (chyba, że nadawca zgodzi się, by paczka trafiła do luku bagażowego – wtedy może być większa). OBC w wielu przypadkach pozwala dostarczyć przesyłkę do innego kraju nawet tego samego dnia.

- Jeśli zachodzi taka potrzeba, za naszym pośrednictwem klient może zlecić zarówno usługi NFO, jak i OBC. Dostępny jest również dedykowany transport drogowy, a nawet samolot taksówkowy lub helikopter. Tego typu dostawy mogą być realizowane niemal do dowolnego miejsca na świecie – mówi Urszula Rąbkowska.

Dla jakich branż ekspresowa logistyka?

Logistyka przesyłek o krytycznym czasie dostawy może dotyczyć wielu rozmaitych branż. Zdarza się, że jest wykorzystywana nawet wtedy, gdy na pokaz mody trzeba pilnie dostarczyć ubrania w rozmiarach dopasowanych do figury konkretnych modelek. Nie ważne czy chodzi o jedną sukienkę czy kilkadziesiąt. Ekspresowa logistyka może dotyczyć bardzo rozmaitych sytuacji.

Są jednak dwie branże, którym na czasie zależy wyjątkowo często.

  1. Branża medyczna – wrażliwe przesyłki z zakresu technologii medycznych szczególnie często wymagają delikatnego traktowania i muszą być dostarczane w rekordowo szybkim tempie. Ekspresowe dostawy są niezbędne do ratowania życia, zapewnienia opieki pacjentom oraz pozwalają na sprawne funkcjonowanie najbardziej wymagającym placówkom opieki zdrowotnej.

  2. Branża produkcyjna (w tym automotive) – gdy na taśmie produkcyjnej zabraknie podzespołów, spowoduje to zatrzymanie produkcji. Zakłady produkcyjne zazwyczaj nie utrzymują dużych zapasów magazynowych, a podzespoły często pochodzą z innych krajów niż ten, w którym odbywa się produkcja. Wszelkie opóźnienia w odbiorze niezbędnych komponentów mogą prowadzić do kosztownych zakłóceń.

W praktyce, z tej wyjątkowej kategorii usług logistycznych często korzystają branże związane z motoryzacją i handlem elektronicznym. Okazjonalnie z „błyskawicznej” logistyki korzystają także firmy z innych branż, szczególnie w sytuacjach, kiedy każda minuta opóźnienia zwiększa koszty finansowe, a przy tym może jeszcze prowadzić do uszczerbku na reputacji.

- Ekspresowa logistyka obejmuje nie tylko transport. Operacje realizowane w magazynach, takie jak co-packing, etykietowanie, czy przepakowywanie produktów także mogą być realizowane w takim samym trybie jak pozostałe usługi o krytycznym czasie dostawy – podkreśla przedstawicielka XBS Group.

W związku z tym Time Critical Logistics Services mogą poratować w pilnej sytuacji firmę z niemal każdej branży. Gdy wiele zależy od nieubłaganie pędzącego czasu, dobrze wiedzieć, że są już w Polsce dostępne rozwiązania zapewniające dostęp do ekspresowej logistyki.





Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

empemedia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »