Firma » Bankowość

Lokaty bankowe - wzrasta oprocentowanie depozytów

Lokaty bankowe - wzrasta oprocentowanie depozytów
Zobacz więcej zdjęć »
Banki przewidują prawdopodobną decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych i w odpowiedzi oferują swoim klientom wyższe oprocentowanie lokat długoterminowych, czyli na okres od 6 do 24 miesięcy. Ostatni taki wzrost zaobserwowaliśmy podczas kryzysu półtora roku temu.

Wysokość stopy referencyjnej - najstotniejszej stopy banku centralnego nie zmieniła się od lata 2009 roku. Od tamtego czasu ciągle pozostaje na poziomie 3,5%. Jednak w obliczu ciągle wzrastającej inflacji większość ekonomistów spodziewa się podwyżki stóp procentowych już w najbliższych miesiącach.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Pośrednio ma to ogromny wpływ na przyszły zysk z zakładanych lokat. Wyższe stopy wpłyną bowiem na rynkową stawkę WIBOR, a ta z kolei na wysokość oprocentowania różnego rodzaju kredytów. Jest oczywiście wielce prawdopodobne, że droższe kredyty spowodują zainteresowanie banków kapitałem klientów indywidualnych, których będą chciały zachęcić wyższym oprocentowaniem lokat.

Niektóre z nich starają się wyprzedzić opisane wyżej wydarzenia i już teraz proponują korzystniejsze lokaty bankowe. Dlaczego? W sytuacji rzeczywistej podwyżki stóp, w przyszłości byłyby zmuszone do dużej wyższej podwyżki. Liczą zatem liczą na to, że uda się im zdobyć jak największą liczbę klientów tuż przed decyzją Rady Polityki Pieniężnej. 

Największe zmiany w tym kierunku dokonał Meritum Bank, który od początku stycznia oferuje najkorzystniejsze oferty na polskim rynku. Proponuje on między innymi terminowy depozyt na okres 12 miesięcy z oprocentowaniem nominalnym na poziomie 6,3%. Dodatkowo zobowiązuje się do kapitalizowania odsetek każdego dnia. To niezwykle przydatna informacja dla inwestorów, którzy za wszelką cenę chcieliby uniknąć 'podatku Belki'. W związku z tym bank wprowadził ograniczenie co do wysokości kapitału powierzonego w ręce banku - musi zawierać się w przedziale 3-10 tys. złotych. Jednocześnie nie wprowadza żadnych ograniczeń co do liczby zawieranych umów.

Według naszych informacji Meritum Bank nie był jedyny, który zdecydował się na podniesienie oprocentowania. Wszystkie jednak analizowane przez nas instytucje swoimi zmianami obejmują wyłącznie lokaty długoterminowe. Bardzo korzystne oferty proponują również Getin Bank, Allianz i Noble Bank, oferując odpowiednio oprocentowanie w wysokości 6,2; 6,15 i 5,93% w skali roku.

Powyżej przedstawione zostały najkorzystniejsze lokaty występujące obecnie na polskim rynku. Nie sądze aby podwyżka stóp mocno zmieniła czołówke tego zestawienia. Są to obecnie banki, które najbardziej na rynku potrzebują kapitału od klientów indywidualnych. W takiej sytuacji możemy się jedynie spodziewać, że zmiany będą dotyczyć tylko wysokości oprocentowania.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

abtarasew1

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »