Firma » Bankowość

Wzrost wartości aktywów finansowych polskich gospodarstw domowych w I półroczu 2012

NBP w ostatnim raporcie dotyczącym sytuacji polskiej gospodarki za pierwsze półrocze przedstawiło m.in. dane dotyczące depozytów bankowych. W analizowanym okresie – od lutego do końca maja 2012 roku – tempo wzrostu depozytów terminowych w bankach spadło i wyniosło 10,1 proc. w skali roku.

W porównaniu z poprzednim raportem, spadła wartość depozytów przedsiębiorstw. Średnio lokaty przedsiębiorstw malały o 1,7 mld zł każdego miesiąca od lutego 2012. Dynamika depozytów dla przedsiębiorstw zmalała od początku roku z 11,3 proc do 2,9 proc. (maj 2012).

W analizowanym okresie pierwszego półrocza, wartość aktywów gospodarstw domowych zwiększyła się o 13,7 mld zł. Średnia dynamika wzrostu środków gospodarstw domowych wyniosła 4,2 proc. Największy udział we wzroście miały lokaty bankowe. Największy wzrost zanotowano w styczniu i lutym. W kolejnych miesiącach tempo wzrostu depozytów bankowych obniżyło się, aby w maju z powrotem wrócić na ścieżkę wzrostu. Na omawianą sytuację wpływ miało zniknięcie lokat antypodatkowych z rynku, przez co popyt na lokaty bankowe znacznie zmalał po wprowadzeniu w życie nowych przepisów. 

Duży wpływ na wzrost wartości aktywów finansowych gospodarstw domowych miały także akcje oraz udziały w funduszach inwestycyjnych. Wpłaty netto zanotowane przez fundusze wyniosły niecałe 1,5 mld zł. Wzrost wartości funduszy inwestycyjnych w strukturze oszczędności gospodarstw domowych wskazuje na stabilizację nastrojów na rynkach finansowych. 

Nadchodzące miesiące nie są optymistyczne dla polskiej gospodarki. Prognozy wskazują, że w bieżącym roku wzrost PKB wyniesie 2,9 proc., a w kolejnym roku 2,1 proc. Duży wpływ na skłonności do oszczędzania będzie miała sytuacja na rynkach finansowych w UE oraz polityka pieniężna RPP. Wysokie stopy procentowe mogą zachęcić społeczeństwo do lokowania oszczędności w banku oraz powinny ograniczyć akcję kredytową.  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Porównanie lokat bankowych
http://www.porownanielokat.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »