Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Łóżko rehabilitacyjne - elektryczne czy manualne?

Opieka nad osobą czasowo lub stale niepełnosprawną to niezmiernie wymagające zadanie. Bardzo pomocne podczas rekonwalescencji pacjenta jest bez wątpienia łóżko rehabilitacyjne.

To urządzenie o specjalnej konstrukcji służące poprawie jakości życia osób chorych, niesprawnych czy też po przebytych urazach bądź zabiegach. 


Łóżko medyczne stanowi również duże ułatwienie dla opiekunów. Jego wybór powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami osoby leżącej, jej stanem zdrowia a ponadto wzrostem, wagą oraz czasem trwania rehabilitacji. Właściwe dopasowanie urządzenia to gwarancja bezpieczeństwa pacjenta oraz komfort i wygoda opiekuna.

 

Jakie łóżko medyczne wybrać?

Przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego należy zastanowić się nad mechanizmem, jakim będzie sterowane. Dostępne są dwie opcje: elektryczne oraz manualne. W przypadku tej pierwszej sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą dołączonego pilota, dzięki czemu pacjent pozostaje samodzielny i może ustawić dogodną dla siebie pozycję, bez konieczności pomocy opiekuna. Sterowanie elektryczne umożliwia płynną regulację poszczególnych segmentów leża, tj. wezgłowia, ud, podudzia oraz zmiany wysokości.

 

W łóżkach mechanicznych również istnieje możliwość sterowania poszczególnymi poszczególnych składowych, lecz różnica polega na tym, że regulacja wymaga większego nakładu siły ze strony osoby obsługującej urządzenie. Co ważne, pacjent nie może sam zmienić swojej pozycji .

 

Z uwagi na to, iż łóżko medyczne będzie stanowiło element wyposażenia pokoju osoby niesprawnej ważne są również jego względy estetyczne. Łóżka zazwyczaj występują w dwóch wariantach: z obudową drewnianą i aluminiową. W tej pierwszej wersji  zdecydowanie lepiej wkomponuje się w wystrój pomieszczenia i nada mu domowego charakteru, natomiast zaletą tych z konstrukcją metalową jest to, że są lżejsze i łatwiejsze w dezynfekcji.

Jakie akcesoria dodatkowe?

 

Decydując się na łóżko rehabilitacyjne warto zaopatrzyć pacjenta w sprzęt dodatkowy, który z pewnością uprości codzienne funkcjonowanie. Do takiego sprzętu zaliczyć można bez wątpienia poręcze boczne, stanowiące ochronę przed ewentualnym upadkiem. Wybierzmy takie z możliwością opuszczania poniżej poziomu leża, aby pacjent mógł wstać z łóżka lub na nim usiąść.

Następnym istotnym akcesorium jest stolik przyłóżkowy, który wyposażony jest w kółka jezdne. Dzięki temu jest mobilny i można ustawiać go według potrzeb. Ważnym elementem jest także wysięgnik z uchwytem trójkątnym, który umożliwia pacjentowi pionizację oraz zmianę pozycji.

Dobór odpowiedniego materaca to kwestia, której nie możemy pominąć przy zakupie bądź wypożyczeniu łóżka ortopedycznego. Do wyboru są materace piankowe oraz specjalne materace odleżynowe o różnej twardości i konstrukcji. Warto podkreślić, że materace w znaczący sposób wpływają na komfort osoby leżącej, wpływając m.in. na poprawę jakości snu.

 

Podsumowując,  wybór łóżka rehabilitacyjnego to niełatwa decyzja. Wszystkie parametry urządzenia powinny być dostosowane do potrzeb osoby leżącej. Podstawowe elementy, na jakie należy zwrócić uwagę to: mechanizm sterowania łóżka, jego wielkość i ilość segmentów oraz niezwykle pomocny sprzęt dodatkowy. Zarówno sam pacjent, jak i opiekunowie docenią jego wsparcie w codziennym funkcjonowaniu.

Powyższy tekst stanowi jedynie fragment obszerniejszego artykułu zawierającego szczegółowe informacje o wózkach rehabilitacyjnych. Pełna wersja publikacji znajduje się na blogu wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego Wynajmed - wynajmed.pl
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Wynajmed
http://wynajmed.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »