Dom » Budownictwo

LUMINA House – uzyskanie pozwolenia na budowę

LUMINA House – uzyskanie pozwolenia na budowę
Zobacz więcej zdjęć »
W Długołęce trwa budowa supernowoczesnego, wysoko energooszczędnego domu LUMINA House. Dotychczasowe etapy stawiania budynku zostały zrealizowane zgodnie z przyjętymi założeniami. Zanim jednak przystąpiono do wylewania fundamentów, trzeba było zadbać o formalno-techniczną stronę projektu.

O pozyskiwanie niezbędnych pozwoleń, pojawiające się utrudnienia i najbliższe perspektywy dotyczące budowy zapytaliśmy arch. Dorotę Palmączyńską, kierowniczkę działu projektowego Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

ARCHIPELAG: Po skompletowaniu dokumentacji zawierającej szczegółowe rozwiązania architektoniczno-budowlane LUMINY trzeba było uzyskać pozwolenie na budowę. Jak wyglądały kolejne działania podjęte w tym celu?

Dorota Palmączyńska: Pierwszym z koniecznych etapów było uzyskanie zapewnienia dostaw mediów oraz warunki przyłączenia do sieci energetycznej i wodociągowej. W przypadku LUMINY niepotrzebne było zapewnienie odbioru ścieków, ponieważ na terenie, na którym powstaje dom, nie ma sieci kanalizacyjnej. Sąsiedzi korzystają z szamb, a my budujemy przydomową oczyszczalnię ścieków.

ARCHIPELAG: Jakie były dalsze wymogi?

Dorota Palmączyńska: Pracownia musiała uzyskać wpis i wyrys z rejestru gruntów, gruntów także zgodę od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na lokalizację zjazdu na działkę budowlaną. Należało wykonać i przedstawić w Wydziale Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego projekt prac geologicznych dotyczących odwiertów od sond pionowych dla pompy ciepła.

W LUMINIE zastosowana zostanie pompa ciepła z pionowymi kolektorami gruntowymi do ogrzewania budynku, korzystająca z energii geotermalnej. Pompa typu WPF-7 o mocy grzewczej Q=7,7 kW będzie nie tylko ogrzewała budynek, ale i chłodziła go w okresie letnim.

ARCHIPELAG: Czy napotkano na jakieś problemy?

Dorota Palmączyńska: Ponieważ przez środek działki, na której budowany jest dom, przebiega linia telekomunikacyjna, musieliśmy uzyskać warunki od TPSA w celu przesunięcia tej trasy tak, aby nie kolidowała z usytuowaniem naszego budynku. Dlatego też wykonaliśmy projekt przesunięcia przebiegu linii. Niezbędne było również uzyskanie warunków i wykonanie projektu wzmocnienia przebiegającej przez działkę linii Netii. Sieci zaś i przyłącza oraz projekt zmiany trasy telekomunikacyjnej przed zgłoszeniem w Starostwie Powiatowym należało uzgodnić w Powiatowym Zakładzie Katastralnym we Wrocławiu.

ARCHIPELAG: Jak wyglądało pozyskiwanie pozwolenia wodnoprawnego?

Dorota Palmączyńska: Z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych na działce w Długołęce istniał problem z rozsączaniem oczyszczonych ścieków z przydomowej oczyszczalni. Nie było możliwe uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego bez podniesienia poziomu tuneli rozsączających do wys. 150 cm nad poziomem wód gruntowych. Zmuszeni byliśmy dokonać zmian projektowych, aby uzyskać odpowiednie pozwolenia. Część tuneli została wyniesiona ponad poziom terenu, co wymusiło utworzenie skarpy, którą zamierzamy „zazielenić" na etapie organizowania przydomowego ogrodu.

ARCHIPELAG: Ostatni etap załatwiania formalności związany był z projektem zjazdu na działkę. Obyło się bez utrudnień?

Dorota Palmączyńska: Projekt zjazdu na działkę z drogi krajowej został złożony do uzgodnienia w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a następnie do Starostwa Powiatowego we Wrocławiu w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Pozwolenie otrzymaliśmy.

Wszystkie formalności i uzyskanie pozwoleń trwało kilka miesięcy. Wraz z uprawomocnieniem się decyzji właściwych urzędów rozpoczęto budowę LUMINY.

ARCHIPELAG: Stawianie LUMINY trwa od października 2009 roku. Czy dotychczasowe etapy udało się zrealizować według założeń projektu?

Dorota Palmączyńska: Tak. Zostały już zrealizowane cztery etapy budowy: wykonanie płyty fundamentowej, wymurowanie części konstrukcyjnej ścian zewnętrznych oraz „wylanie" słupów konstrukcyjnych, a także montaż stropów systemowych wraz z „zalaniem" wieńców żelbetowych.

ARCHIPELAG: Jak przedstawia się plan budowy na najbliższe tygodnie?

Dorota Palmączyńska: Po wykonaniu ścianki kolankowej będzie można przystąpić do montażu więźby dachowej i pokrycia dachu. Na tym etapie bardzo ważna jest dokładność i precyzja wykonawców ponieważ zarówno System Kronopol, w którym zaprojektowana została więźba oraz pokrycie dachu blachą Emka firmy Plannja tego wymagają. W tym samym czasie montowane będą okna - zarówno pionowe firmy Schüco, jak i połaciowe Velux. Niezwykle ważna jest szczelność połączeń wszystkich tych elementów, aby uniknąć mostków termicznych i zachować wysoką izolacyjność cieplną budynku.

Partnerzy nowoczesności:
Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., VELUX Polska Sp. z o.o., Schüco International Polska Sp. z o.o., Plannja Sp. z o.o., GE Money Bank S.A., Microtech International S.A., URSA Polska Sp. z o.o., Rekuperatory Sp. z o.o., Rockwool Polska Sp. z o.o., Xella Polska Sp. z o.o., Stiebel Eltron Polska Sp. z o.o., KRONOPOL Sp. z o.o., Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o., S. Siedle & Söhne OHG, Polska Woda Deszczowa Sp. z o.o., TECE Sp. z o.o., GLASPOL Sp. z o.o., Stahlton Polska Sp. z o.o., Astra-Technologia Betonu Sp. z o.o., REHAU Sp. z o.o., „Dom & Wnętrze", „Budujemy Dom", Grupa e-budownictwo.pl

www.domy21.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »