Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Łysienie – problem natury biologicznej i psychicznej

Łysienie – problem natury biologicznej i psychicznej
Zobacz więcej zdjęć »
Wypadające włosy łysienie to poważny problem wielu ludzi na świecie. Utrata włosów jest źródłem kompleksów oraz oznaką słabości i starzenia się. Na szczęście łysienie można leczyć. Jeśli naturalne metody nie pomagają warto zastanowić się nad przeszczepem włosów.

O ile widok łysego mężczyzny jest czymś naturalnym, to kobieta z przerzedzonymi włosami ma poważny problem. Jednak także dla wielu panów wypadanie włosów wiąże się z brakiem pozytywnej samooceny. Włosy uznawane są za atrybut zdrowia i atrakcyjności. Włosy, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, pełnią głównie funkcję ozdobną. W dzisiejszych czasach mają być przede wszystkim zadbane i modnie wystylizowane. Kolor włosów, czy fryzura jest wyznacznikiem naszego stylu, charakteru, pozycji społecznej, a często także wieku. Bujne włosy są synonimem witalności, zdrowia oraz siły, dlatego są tak bardzo pożądane.

Łysienie typu męskiego

Każdego dnia gubimy od 50 do 100 włosów, jeśli jednak wypada ich więcej możemy mieć do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów – łysieniem. Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, jednak zdecydowanie częściej tych drugich. Niemal 50% mężczyzn powyżej 40 roku życia cierpi na nadmierne wypadanie włosów. Nie jest to jednak sztywna granica także wśród osób młodszych możemy zaobserwować łysienie. Im młodsza osoba, tym problem większy. Starszy mężczyzna przyjmuje utratę włosów jako naturalną kolej rzeczy, dla młodszego jest to bardzo często oznaka słabości i źródło kompleksów.

Za łysienie odpowiadają hormony typu męskiego, czyli androgeny, dokładnie dihydrotestosteron. Hormon ten powoduje karłowacenie mieszków włosowych. Najczęściej łysiejemy w okolicach zakoli oraz na czubku głowy, a o wiele rzadziej i później na pozostałych częściach głowy.

Problem psychologiczny

Z pewnością każdemu z nas znane są historie o tym, jak ktoś pod wpływem trosk i problemów osiwiał lub wyłysiał w ciągu jednej nocy. Nie są to historie, które można włożyć pomiędzy bajki. Włosy bardzo często odpowiadają na traumatyczne przeżycia. Długotrwały stres może przyczyniać się do zmian na skórze. Dlatego, gdy pojawią się problemy z włosami, w pierwszej kolejności trzeba wyeliminować czynniki stresogenne. Nie znaczy to jednak, że problem zniknie. Łysienie ma naturę genetyczną. Jeśli w rodzinie wystąpiły takie przypadki, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wystąpią także u dzieci i wnuków.

Utrata włosów jest porównywalna z pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Widmo wyłysienia może wpłynąć na strach przed utratą poczucia własnej atrakcyjności. Może doprowadzić do wycofania się z życia publicznego, depresji oraz zaburzeń nastroju. Badania psychologiczne wykazały, że osoby łyse częściej mają problemy interpersonalne.

Leczenie

Postępy medycyny umożliwiają jednak leczenie farmakologiczne lub w poważniejszych przypadkach przeszczepy włosów. – Przeszczep włosów to możliwość poprawy jakości życia i pozbycia się kompleksów – mówi Jakub Czarzasty, prezes Ratalnie.com, firmy udzielającej kredytów na zabiegi medyczne. – Niestety, dla wielu osób, których dotknął problem łysienia, ciągle pozostaje poza zasięgiem finansowym. Cena zabiegu waha się pomiędzy 5 a 12 tysięcy złotych. Możliwość ratalnego finansowania, może pomóc im poradzić sobie z opłatą za zabieg. Przy założeniu okresu 5 lat oraz kwoty kredytowania w wysokości 5 tysięcy, można wykonać przeszczep włosów za 108 zł miesięcznie – dodaje. Na portalu internetowym www.pragnieniakobiet.pl znajduje się baza klinik, które oferują zabieg przeszczepu włosów w finansowaniu ratalnym.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Juicy Marketing

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »