Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Lżejsze tornistry w Nieszawie dzięki wsparciu Fundacji Rosa

W nowy rok szkolny z lżejszymi tornistrami wejdą uczniowie Szkoły Podstawowej w Nieszawie w województwie kujawsko-pomorskim. Projekt, polegający na wyposażaniu szkół w szafki na książki i przybory szkolne, sfinansowała Fundacja Rosa.

Według norm rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce, ciężar umieszczany na plecach dziecka nie powinien przekraczać 10 procent wagi jego ciała. Jak pokazują badania przeprowadzone w 2009 roku przez Państwową Inspekcję Sanitarną, 44 procent uczniów miejskich i 38 procent uczniów na wsiach zmaga się z nadmiernym obciążeniem. Nierzadko zdarza się, że tornistry najmłodszych osiągają wagę nawet 8 kilogramów.  

- Pomimo regulacji prawnych szkoły, z powodu braku środków, nie są w stanie zapewnić dzieciom  miejsc do przechowywania rzeczy. Stąd pomysł na akcję „Lekki tornister” – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa – Problem dotyczy szczególnie placówek w małych miejscowościach. Jako
organizacja pożytku publicznego wspieramy działania mające na celu wyrównywanie szans dzieci z biednych, niewielkich miejscowości i dawanie im możliwości rozwoju i kształcenia na poziomie zbliżonym do dzieci z dużych miast.

Zbyt duży ciężar tornistra zaburza prawidłowy rozwój dziecka, powoduje nie tylko skrzywienia kręgosłupa, ale również prowadzi do pojawienia się schorzeń ortopedycznych. Wspierając potrzeby najmłodszych, Fundacja Rosa rozpoczęła program „Lekki tornister”. Polega on na wyposażaniu niedofinansowanych szkół w szafki, w których dzieci będą mogły zostawiać najcięższe podręczniki i przybory szkolne. Pozwoli to odciążyć ich tornistry, a co za tym idzie, uniknąć poważnych wad postawy.

Pierwszą placówką biorącą udział w programie jest Szkoła Podstawowa w Nieszawie. Fundacja sfinansowała zakup szafek w jednej z klas. W październiku rozpoczną się prace nad wyposażeniem kolejnej sali.

- Od dawna planowaliśmy zakup szafek dla uczniów. Niestety, jak to często bywa, brakuje funduszy – mówi Magdalena Zwolińska przedstawicielka rady rodziców. Wnioskowaliśmy o zakup mebli w jednej z klas. Ku naszej radości okazało się, że Fundacja Rosa dodatkowo zakupi wyposażenie drugiej sali. Jesteśmy bardzo wdzięczni fundacji za okazaną pomoc.

Do programu dołączyła niedawno Szkoła Podstawowa z pobliskiej Kąkowej Woli. - Projekt w Nieszawie traktowaliśmy jako akcję pilotażową, która pozwoliła nam doprecyzować szczegóły „Lekkiego tornistra”. W najbliższym czasie planujemy szersze działania mające na celu dotarcie do szkół najbardziej potrzebujących - zapowiada prezes Pecuszok.

Od 2009 roku obowiązuje przepis nakazujący szkołom zorganizowanie miejsc, w których uczniowie mogą pozostawić przynajmniej część podręczników oraz przyborów szkolnych. Niestety, jak pokazuje codzienna praktyka, przepis ten to jedynie teoria.

 

O fundacji Rosa

Fundacja istnieje od 2004 roku. Od początku działalności posiada status organizacji pożytku publicznego, co umożliwia jej ubieganie się o dofinansowanie z jednego procenta podatku od dochodów osobistych. Zgodnie z przyjętym statutem priorytetami Fundacji Rosa są: poprawianie warunków edukacji w szkołach oraz zwiększenie komfortu pobytu chorych dzieci w polskich szpitalach. Organizacja realizuje te cele, organizując programy „Twoja szkoła”, „Lekki tornister” oraz „Pokój uśmiechu”, wspierając jednocześnie liczne projekty terapeutyczne.

„Twoja szkoła” jest flagowym programem, rozwijanym z powodzeniem od początku istnienia Fundacji Rosa. Szkoła biorąca udział w akcji otrzymuje indywidualny identyfikator, dzięki któremu każdy, wpisując go w zeznaniu podatkowym, może przeznaczyć część podatku dochodowego właśnie na tę konkretną placówkę. Dzięki wsparciu z jednego procenta podatku oraz dotacjom organizacja wsparła do tej pory ponad 1800 szkół. Zebrane w ramach projektu fundusze przeznaczane są na m.in. na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania wspierającego edukację, książek, multimedialnych tablic i innych pomocy dydaktycznych.

W grudniu 2010 roku Fundacja Rosa zainaugurowała projekt „Lekki tornister”, www.fundacjarosa.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Fundacja Rosa
http://www.fundacjarosa.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 1 dzień:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »