Dom » Wnętrza

Marmur ma efektownego konkurenta

Marmur ma efektownego konkurenta
Zobacz więcej zdjęć »
Perfekcyjnie imituje na ścianie klasyczny marmur, jest wyjątkowo elegancki i trwały. Stiuk, bo o nim mowa, staje się prawdziwym odkryciem w klasycznej dekoracji wnętrz. Podobno najlepszy pochodzi z włoskiej wytwórni Candis.

Stiuk, jako szlachetny materiał zdobienia wnętrz znany był już w starożytnym Rzymie. Stiukowe tynki, rzeźby pełnoplastyczne i sztukaterie olśniewały swoim wzornictwem oraz kolorystyką. Stiuk w formie dekoracji ściennej nie był związany jedynie z europejskim kręgiem kulturowym. Znano go w sztuce mauretańskiej i stanowił podstawowy materiał w ornamentyce, a także architekturze Majów. Tradycyjnie wytwarzany był z gipsu, wapienia, drobnego piasku lub pyłu marmurowego. Barwiony na różne kolory, nakładany na podłoże, gładzony i polerowany wiernie odwzorowywał rysunek tradycyjnego marmuru. Szczególne zasługi dla popularyzacji stiuku dla dekoracji wnętrz miały renesans i barok. Stiuk idealnie korespondował z meblami i malarstwem tego okresu. Za sprawą współczesnych producentów przeżywa kolejną młodość. Ponadczasowy efekt coraz częściej zdobi wnętrza stylowych wiejskich rezydencji, ale i miejskich apartamentów, w których właściciele postawili na klasyczną elegancję. Przez wykonawców dekoracji ściennych szczególnie ceniony jest tzw. stiuk florencki ATF Gli Stucchi Fiorentini włoskiej marki Candis. Warto przyjrzeć mu się bliżej, aby sprawdzić, czym zyskał sobie sympatię profesjonalistów.

ATF Gli Stucchi Fiorentini to jeden z najpopularniejszych efektów dekoracyjnych systemu Antiche Terre Fiorentine włoskiej marki Candis. Jest to mineralny stiuk, który imituje naturalny marmur z jego charakterystycznym wysokim połyskiem. Dekoracja należy do rodziny produktów „Le Classiche", które szczególnie efektownie prezentują się we wnętrzach o klasycznym, stylowym wystroju. ATF Gli Stucchi Fiorentini dostępny jest w bardzo szerokiej ofercie kolorystycznej liczącej blisko 150 odcieni. Stiuk marki Candis produkowany jest na bazie specjalnego wapna gaszonego, naturalnych składników mineralnych oraz dodatkowych substancji wiążących. Komponenty połączone zostały z wykorzystaniem innowacyjnej, nanostrukturalnej formuły, która decyduje o trwałości i odporności dekoracji na m.in. uszkodzenia mechaniczne i działanie mikroorganizmów. ATF Gli Stucchi Fiorentini charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością i ma właściwości wypełniające. Wapno, które jest zasadniczym składnikiem ATF Gli Stucchi Fiorentini, poddane zostało długotrwałemu procesowi lasowania (oznaczenie CL 90-S, zgodnie z „European Standard for Building Lime EN 459-1). Dzięki temu dekorację cechuje wysoka jakość oraz bardzo dobre parametry techniczne i aplikacyjne.

System dekoracyjny składa się z podkładu ATF Gli Stucchi Fiorentini Primer, farby-bazy ATF Gli Stucchi Fiorentini, tonerów ATF oraz wosku Cera. Stiuk marki Candis można stosować praktycznie na każdym rodzaju podłoża we wnętrzu m.in. do dekoracji tradycyjnych wypraw wapienno-cementowych i cementowych, cienkowarstwowych tynków mineralnych, gładzi gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych, betonu, a także do renowacji powłok dyspersyjnych. Istotną zaletą stiuku ATF Gli Stucchi Fiorentini jest możliwość stosowania go na trudnych do dekoracji powierzchniach np. kolumnach.

Jak wykonać dekorację Gli Stucchi Fiorentini?

Podłoże na którym chcemy wykonać stiuk florencki musi być nośne, suche, czyste i odpylone. Należy usunąć wodę, która może się pojawiać w opakowaniu na powierzchni stiuku (jest to zjawisko naturalne). Następnie stiuk należy dokładnie zmieszać szpatułą lub mieszadłem (wolnoobrotowym) z wybranym pigmentem TONER ATF CLASSIC w ilości zależnej od oczekiwanej intensywności koloru. Stiuk Gli Stucchi Fiorentini nakładamy na podłoże specjalną pacą metalową w 3 warstwach. Pierwsza warstwa nie musi być zabarwiona. Po min. 12 godz. nanosimy drugą, zabarwioną warstwę, a po kolejnych 12 godz. trzecią (również zabarwioną). Należy pamiętać, aby nie nanosić stiuku na powłokę farb wapiennych i klejowych. Po upływie 48 godz. od aplikacji ostatniej warstwy stiuku powierzchnię należy zabezpieczyć woskiem CERA aplikowanym za pomocą miękkiej szmatki bawełnianej lub gąbki. Wosk wcieramy do momentu całkowitego nasycenia podłoża. Po 30 minutach (nie później niż po 2 godz.) należy usunąć jego nadmiar i wypolerować miękką szmatką lub specjalnym urządzeniem elektrycznym z miękkim materiałem polerującym. Ta czynność nadaje dekoracji charakterystycznego blasku. Na stronie www.bmpolska.com znajduje się instruktażowy materiał video ilustrujący, jak prawidłowo wykonać dekorację ATF Gli Stucchi Fiorentini.

Wyłącznym dystrybutorem produktów marki Candis jest firma B.M. Polska. Pełna lista punktów sprzedaży dostępna jest na stronie internetowej www.bmpolska.com.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mpobozy@bmpolska.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »