Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Marzysz o przygodzie życia? Jedź na gap year

Marzysz o przygodzie życia? Jedź na gap year
Zobacz więcej zdjęć »
Większość młodych ludzi będąc w liceum ma problem z odpowiedzeniem sobie na jedno, ale jakże istotne pytanie - “ Czego chcę od życia?” Jego pierwowzorem jest oczywiście “co chcę studiować”, szczególnie w czasach, gdy dyplom wyższej uczelni interesuje coraz mniejszą liczbę nastolatków.

Jest wiele dróg I sposobów dochodzenia do sedna sprawy, jednak dziś jedną z najbardziej popularnych staje się właśnie gap year. Dlaczego?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ania, 19-letnia uczennica jednego z warszawskich liceów stoi właśnie przed podobnym wyborem – skąd ma wiedzieć czy chce studiować energetykę, nanotechnologię czy skandynawistykę, skoro jest dobra z fizyki I chemii, ale uwielbia też skandynawską literature i uczy się szwedkiego? Wiele osób w wieku maturalnym to pytanie przytłacza, a dzięki wyjazdom na tzw. Gap year są w stanie poukładać sobie w głowie plan na przyszłość I przy okazji spełnić kilka swoich marzeń oraz spróbować nowości.

O co chodzi?

Gap year jest (najczęściej) roczną przerwą od nauki czy też ‘roczną przerwą na życie’, jak mówi jeden z liderów młodzieżowego projektu “Nie prze-gap year”. Najbardziej popularnym czasem na branie takiej “życiowej przerwy” jest rok pomiędzy liceum a studiami. Głównie po to, aby przeżyć jakąś niesamowitą przygodę i odkryć siebie. Gap year nie musi opierać się tylko na podróżach – można wykorzystać ten czas na wolontariat w Ghanie czy staż w Londynie, albo zagraniczny kurs przygotowujący do prestiżowych studiów na jednej z najlepszych uczelni Europy czy świata, o których marzy niejeden nastolatek. Jeśli ma się plan I chce go dobrze wypełnić, gap year pozwoli również zebrać dodatkowe punkty w oczach przyszłego pracodawcy. Jak bycie nauczycielką angielskiego w małej wiosce w Ekwadorze miałoby wpłynąc na moje CV? Na to pytanie odpowiada Aleksandra Kozera, założycielka Elab Education Laboratory, organizacji pomagającej w aplikacjach na kursy letnie I studia za granicą: - Pracodawcy , zwłaszcza ci na zachodzie, w sposób szczególny zwracają uwagę na to czy robisz cos poza szkołą, czy starasz się rozwijąc swoje pasje i talenty, które nierzadko decydują bezpośrednio o zatrudnieniu. Nawet podczas aplikacji na studia za granicą – wszelkie aktywności pozaszkolne mają ogromne znaczenie. Z jakiegoś powodu ponad 2,5 miliona młodych brytyjczyków planuje roczny wyjazd po zakończeniu edukacji w szkole średniej…

Skąd ten pomysł?

Najczęściej z przemożnej chęci przełamywania lęku, zrobienia czegoś na co w dorosłym życiu w toku rozwoju swojej kariery może już nie być czasu. Istnieje duża szansa, że taki wyjazd stanie się szkołą życia, szkołą języka, a także inspiracją w odkrywaniu samego siebie, swoich mocnych stron I zaitneresowań (punkt numer 1 przy wyborze przyszłych studiów). Znajomości w każdym zakątku świata oraz swoboda przemieszczania się to coś, o co walczyli rodzice dzisiejszych nastolatków, by te mogły z nich korzystać w wolnym świecie. Nie bez powodu mówi się, że podróże kształcą – gap year pozwala zanurzyć się w najróżniejsze I najodleglejsze kultury od naszej. Australia, Chiny czy Nikaragua? W czasie swojego wyjazdu można spotkać tę trójkę w tym samym pokoju lub w barze na imprezie.

Gap year dla wszystkich?

Największą przeszkodą w realizacji marzeń o wyjeździe na gap year mogą być pieniądze. Młodzi muszą znaleźć sposób na utrzymanie się – pomoc rodziców lub dorywcza praca to najbardziej popularne z nich. Ten ostatni ma zresztą zdecydowanie przewagę nad pierwszym pod względem możliwości zdobycia nowych doświadczeń “ze świata dorosłych”.

Z drugiej strony zostawienie przyjaciół i rodziny na rok to duże wyzwanie. Obawa numer trzy, która się z tym wiąże: “co dalej” – istnieje spora szansa, że spodoba ci się dotychczasowe życie w miejscu Twojego pobytu. Większość młodych jednak wraca do rzeczywistości i wcześniej rozważanej ścieżki, a mianowicie idzie na studia. Co ciekawe znacznie bliżej im jest wówczas do  wyjazdu, tym razem na studia za granicę, które jak twierdzi Aleksandra Kozera z Elab “dają zdecydowanie większe możliwości I perspektywy rozwoju oraz dobrze spożytkowanego czasu na praktyczną naukę przystosowaną do tego, jak dziś wygląda mobilny, konkurencyjny rynek pracy bez”. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

elabedu

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »