Zdrowie » Medycyna
Masz częściową protezę zębową? Eksperci radzą, jak o nią dbać
Zobacz więcej zdjęć » |
Regularne mycie zębów
Podstawową zasadą jest oczywiście systematyczne szczotkowanie nie tylko własnych zębów, ale również uzupełnień protetycznych. Zaleca się mycie zębów minimum dwa razy dziennie. Najlepiej odczekać kilka minut po posiłku, jednak nie dłużej niż 20, szczotkując zęby przez około 2-5 minut. To działanie pozwala na usunięcie resztek pokarmowych, a także zmniejsza ryzyko gromadzenia się bakterii i grzybów w jamie ustnej. - Najlepiej wybierać specjalne szczoteczki Corega 2w1, które jednocześnie czyszczą protezę i własne zęby. Odpowiednia szczoteczka powinna mieć miękkie włosie, aby nie zarysowywać protezy - mówi lek. stom. Ewa Ferendiuk. W przypadku braku możliwości natychmiastowego umycia zębów, należy przepłukać protezę pod bieżącą wodą - jednak niezbyt gorącą, aby nie zdeformować protezy. Zaleca się również płukanie jamy ustnej specjalistycznymi płynami, jak Sensodyne, czy naparami ziołowymi, które działają antyseptycznie i łagodząco.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Specjalne preparaty
Warto pamiętać, że protezy są około dziesięć razy bardziej miękkie od szkliwa własnych zębów i przez to wymagają specjalnej pielęgnacji. - Nie należy używać tradycyjnej pasty do zębów, ponieważ zawiera ona składniki ścierające, które mogą uszkadzać mechanicznie uzupełnienia protetyczne. Zarysowania takie zwiększają z kolei ryzyko namnażania drobnoustrojów w jamie ustnej pacjenta jak również w protezach, co doprowadza do stanów zapalnych błony śluzowej. Mogą też powodować m.in. nieświeży oddech - przypomina lek. stom. Ewa Ferendiuk. - Warto więc sięgać po produkty stworzone z myślą o osobach z częściową protezą, np. pastę Corega 2w1, którą można czyścić zarówno własne zęby, jak i protezy. Ze względu na niski poziom abrazyjności, pastę tę można stosować bez obawy o to, że nasze protezy zostaną uszkodzone, a dzięki zawartości fluoru w paście, chronimy także własne uzębienie - dodaje dentystka.
Kontrola dentysty
Osoby użytkujące częściową protezę nie mogą również zapominać o okresowych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Lekarz oceni stan protezy i poinformuje, jeśli w jamie ustnej doszło do niepokojących zmian. Wizyty kontrolne powinny odbywać się raz na pół roku. Ponadto warto pamiętać, że protezy ulegają zużyciu, dochodzi również do zaniku fizjologicznego tkanek, na których opiera się proteza, więc raz na pięć lat powinny zostać wymienione na nowe.
Odpowiednia higiena jest kluczem do zachowania dobrego stanu jamy ustnej, ale też samopoczucia. Psycholog Anna Kędzierska podkreśla, jak ważna jest świadomość, że proteza nie musi wpływać negatywnie na jakość naszego życia i zmieniać codziennych nawyków. - Pamiętajmy, że dzięki odpowiedniej higienie, użytkowanie częściowej protezy nie będzie nas ograniczać, bo zapobiegniemy między innymi nieświeżemu oddechowi, a tym samym poczuciu skrępowania. Dzięki temu możemy robić to, co sprawia nam w życiu przyjemność - podsumowuje psycholog.
Nadesłał:
Stomatolog
|
Komentarze (0)