Technologie » Komputery

Masz spadek w Nigerii! - jak spamerzy wyciągają z nas pieniądze

Masz spadek w Nigerii! - jak spamerzy wyciągają z nas pieniądze
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab opublikował artykuł o „oszustwach nigeryjskich” stosowanych przez spamerów w celu wyłudzania. Maria Rubinstein z Kaspersky Lab omawia typowe metody stosowane przez spamerów oraz radzi, jak nie dać się złapać.

Stosowane przez spamerów oszustwa nigeryjskie (znane również pod nazwą „nigeryjski przekręt 419”) polegają na wysyłaniu e-maili, w których odbiorca proszony jest zazwyczaj o pomoc w zdeponowaniu ogromnej sumy pieniędzy (najczęściej są to kwoty rzędu kilku milionów dolarów) w zamian za udział w czyimś pokaźnym majątku lub zostaje poinformowany, że ma otrzymać ogromny spadek. Jednak aby przeprowadzić taką transakcję, pośrednik lub rzekomy spadkobierca musi najpierw pokryć pewne niewielkie (w porównaniu z bogactwem, jakie wkrótce stanie się jego udziałem) koszty. Oszuści zawsze mają w zanadrzu zeskanowane dokumenty na poparcie swoich „opowieści” w postaci zaświadczenia prawnika lub szanowanej osoby, które potwierdzają historie opisane w początkowym e-mailu. Niezależnie od tego, co jest pisane drobnym druczkiem, rezultat zawsze jest taki sam: jak tylko oszuści dostaną pieniądze, natychmiast znikają. Każdego miesiąca filtry Kaspersky Lab przechwytują dziesiątki tysięcy tego typu listów nigeryjskich w różnych językach.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Pierwsze oszukańcze listy były rzekomo pisane przez wdowy lub dzieci nigeryjskich urzędników rządowych, których wart miliony majątek mógł zostać zdeponowany tylko za granicą. Z tego powodu oszustwo to przyjęło nazwę listów „nigeryjskich”. Później historie wymyślane przez oszustów stały się bardziej zróżnicowane i błyskotliwe, zdobywając nawet w 2005 roku Antynobla (amerykańską parodię nagrody Nobla) w dziedzinie literatury.

 

Nie wierz własnym oczom – jak nie dać się nabić w butelkę

Jeżeli otrzymasz e-mail, w którym ktoś obiecuje Ci miliony tytułem spadku, prezentu lub wynagrodzenia za występowanie w roli pośrednika w zdeponowaniu środków z banku lub wywiezieniu pieniędzy z kraju ogarniętego zamieszkami, dobrze zastanów się, zanim wyślesz jakąś odpowiedź. Tego rodzaju e-maile wysyłają tylko oszuści.

 

Nie popadaj w ekscytację, nawet jeśli bogata wdowa, piękna córka zamordowanego potentata naftowego lub doradcy ważnego polityka piszą do Ciebie osobiście i nawet zwracają się po imieniu: oszuści wiedzą, gdzie i w jaki sposób zdobyć bazy danych zawierające Twoje imię i nazwisko oraz adres.

 

Jeżeli autorzy e-maili wyślą Ci zeskanowane kopie dokumentów na potwierdzenie swojej uczciwości oraz istnienia milionów, nie zakładaj zbyt pochopnie, że są to skany rzeczywistych dokumentów. Oszuści bez trudu potrafią sfałszować dokumenty – wystarczy zeskanować paszport, wyciąg bankowy, oświadczenie prawne lub zrobić zdjęcie pastora w otoczeniu swoich parafian, a następnie przy użyciu Photoshopa lub innego edytora zdjęć wprowadzić kilka podstawowych zmian do obrazów.

 

Najlepszym środkiem bezpieczeństwa pozostaje powstrzymanie się od otwierania
e-maili od nieznanych nadawców oraz zainstalowanie skutecznego rozwiązania antyspamowego.

 

Pełny artykuł pt. „Twój nigeryjski spadek czeka!” jest dostępny w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=743.

 

Informację oraz artykuł można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »