Dom » Architektura

Miasta przyszłości: ekologiczne, inteligentne, skoncentrowane

Miasta przyszłości: ekologiczne, inteligentne, skoncentrowane
Zobacz więcej zdjęć »
Zbiorowa inteligencja oraz zorientowane na rozwój społeczeństwa stanowią coraz większe wyzwanie dla współczesnej urbanistyki.

Mieszkańcy oczekują od miast już nie tylko różnorodnych opcji mieszkaniowych, ale także zielonych przestrzeni oraz funkcjonalnych i ekologicznych rozwiązań. Filozofia ta jest szczególnie bliska fińskiemu budownictwu, która dzięki YIT ma teraz szansę rozwinąć sie również w Polsce.

 

Ekologicznie i kompaktowo

 

Obecny kierunek urbanistyki wyraźnie podąża w kierunku struktur mieszanych. Osiedla budowane są w pobliżu kompleksów biznesowych oraz miejsc rekreacyjnych z łatwo dostępnym transportem publicznym. Kluczowe znaczenie ma również wydajne życie miejskie - zrównoważony rozwój, energooszczędne budynki czy niskoemisyjne wytwarzanie energii. Wiele zalet upatruje się także w gęstej zabudowie. Bliskość obiektów usługowo-handlowych, szkół czy centr rekreacyjnych zwiększa wygodę w codziennym życiu mieszkańców. Atrakcyjne rozwiązania urbanistyczne zapewniają również liczne ścieżki rowerowe, większe przestrzenie dla pieszych, a także parki i stawy. Nie bez znaczenia jest również zachowanie oraz utrzymanie zabytkowych bądź historycznych części miasta.

 

Inteligentnie i wydajnie

 

Techniki planowania przestrzenengo mają ogromne znaczenie w kreaowaniu wydajnego środowiska miejskiego. “Osiedla mieszkaniowe, w optymalnym scenariuszu, powinny być projektowane już w trakcie fazy planowania zagospodarowania przestrzennego. Dzięki takiemu rozwiązaniu miasta będą ściślej związane z procesem budowy. To z kolei, pozwoli na skuteczniejsze kreowanie przyjaznych przestrzeni miejskich.” – komentuje Juha Kostiainen, starszy wiceprezes ds. rozwoju miejskiego w YIT.

 

Światowe trendy

 

Obecnie dominująca formą urbanizacji w Europie Zachodniej są miasta z populacją ok. 500 000 mieszkańców (dane z raportu YIT „More City“). W Ameryce Północnej, rozwój przestrzenny koncentruje się z kolei w miastach z 5 -10 mln mieszkańcami.
W Rosji natomiast, pomimo, iż liczba populacji spada, urbanizacja wciąż się rozwija. Silną pozycję pod tym względem, oprócz St. Petersburga czy Moskwy, mają miasta z 1-5 mln mieszkańcami. Struktura głównych obszarów metropolitalnych w Stanach Zjednoczonych opiera się zaś na dużych obszarach podmiejskich, podczas gdy europejskie miasta zmierzają w kierunku gęstszych struktur miejskich. Praktycznymi przykładami tego trendu są chociażby Kopenhaga czy Hamburg. Co ciekawsze, obecnie połowa światowej populacji żyje właśnie w miastach. Co więcej, przewiduje się, iż do 2050 roku wartość ta osiągnie już 70%. Estymuje się także, że do tego czasu globalna populacja zwiększy się o blisko 2 mld ludzi. Oznacza to, iż ekologiczne, inteligentne oraz skoncetrowane miasta będa po prostu koniecznością.


Więcej o YIT Fiński koncern YIT (czytaj: waɪ aɪ tiː) – lider branży deweloperskiej i budowlanej. Tworzymy stabilne oraz zrównoważone środowiska miejskie poprzez budowę mieszkań, obiektów użytkowych oraz infrastruktury. Skupiamy się na dostarczaniu najwyższej jakości obsługi klienta oraz ciągłym doskonaleniu naszej wiedzy i umiejętności. Obszar operacyjny YIT obejmuje Finlandię, Rosję, kraje bałtyckie, Czechy, Słowację oraz Polskę. W YIT jesteśmy zawsze o krok do przodu – dbamy o naszych klientów, partnerów oraz pracowników. Zatrudniamy poand 5300 pracowników w ośmiu krajach. W 2015 r. nasze przychody wyniosły prawie 1,7 mld euro. Akcje YIT są notowane na giełdzie NASDAQ OMX Helsinki.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MultiComm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »