Społeczeństwo » Społeczeństwo

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności: uważaj na oszustwa związane ze zbiórkami pieniędzy

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności: uważaj na oszustwa związane ze zbiórkami pieniędzy
Zobacz więcej zdjęć »
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dobroczynności i z tej okazji eksperci z firmy Kaspersky chcą zwrócić uwagę wszystkich ludzi dobrej woli, by z ostrożnością wybierali inicjatywy i fundacje, którym chcą pomagać.

Niestety cyberprzestępcy nie kierują się w swoich działaniach empatią i uczciwością, a przeciwnie bez skrupułów żerują na chęci niesienia pomocy. W internecie nie brakuje fałszywych zbiórek pieniężnych i innych inicjatyw, dlatego warto wiedzieć, jak je identyfikować.

Wielu oszustów chce się bogacić na nieszczęściu innych ludzi. Gdy gdzieś na świecie dochodzi do tragicznego wydarzenia, przestępcy wykorzystują spam, phishing i sztuczki socjotechniczne, by nakłaniać ludzi dobrej woli do przelewania pieniędzy na pomoc ofiarom. Niestety w takich przypadkach środki trafiają bezpośrednio do kieszeni oszustów. Obsługa portali społecznościowych dokłada wszelkich starań, by eliminować takie oszukańcze działania, jednak niektóre z nich docierają do szerokiego grona odbiorców.

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają wszystkim osobom, które chcą pomagać poszkodowanym, by dokładnie sprawdzali autentyczność każdej strony oferującej możliwość przekazywania datków. Aby odróżnić fałszywą stronę inicjatywy charytatywnej od legalnej, można się posłużyć następującymi poradami:

·         Sprawdź dane kont bankowych, serwisów płatniczych (takich jak PayPal), które są podane na stronie. Jeżeli szczegóły te są wykorzystywane także w innych miejscach — poza działalnością charytatywną lub fundacją — powinien to być dla Ciebie sygnał ostrzegawczy.

·         Sprawdź, czy zdjęcia na stronie fundacji/zbiórki pieniędzy lub na profilu społecznościowym nie zostały wykorzystane wcześniej w innych ogłoszeniach. Możesz w tym celu użyć funkcji wyszukiwania obrazem dostępnej w wyszukiwarce Google (kliknij ikonę aparatu fotograficznego w polu wyszukiwania i prześlij obrazek lub wklej odnośnik do niego).

·         Sprawdź, jak długo dana inicjatywa jest dostępna w mediach społecznościowych — jeżeli profil został utworzony niedawno, a posiada już tysiące subskrybentów, możesz mieć do czynienia z oszustem, który kupił lub w inny sposób wyłudził polubienia, by dodać wiarygodności swojej akcji.

·         Poszukaj dokumentacji lub innych materiałów, które mogą potwierdzić legalność danej inicjatywy. Z reguły organizacje i osoby, które rzeczywiście potrzebują pomocy, publikują historię choroby, dokumenty medyczne, dane rejestracyjne i inne materiały. Oszuści z kolei bazują wyłącznie na wzruszających opowieściach.

·         Sprawdź, czy osoby reprezentujące akcję charytatywną lub fundacje odpowiadają na pytania dotyczące swoich działań oraz czy nawiązują do oficjalnych dokumentów i stron poświadczających autentyczność ich działań.

·         Jeżeli nie masz pewności, że dana inicjatywa charytatywna jest autentyczna, nie publikuj informacji o niej na swoich profilach w mediach społecznościowych. Twoi znajomi mogą być mniej doświadczeni w kwestii oszustw internetowych.

Więcej informacji na temat oszustw żerujących na chęci pomagania innym ludziom znajduje się na oficjalnym blogu firmy Kaspersky — Kaspersky Daily: https://kas.pr/9tww.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 1 dzień:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »