Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Miesiączka pod kontrolą

Miesiączka pod kontrolą
Zobacz więcej zdjęć »
Jest wiosna, zbliża się czas letnich wyjazdów. Zdarza się, że zaplanowane przyjemności może popsuć nadmiernie obfita i przedłużająca się miesiączka lub też tzw. PMS. Czy można utrzymać menstruację w ryzach?

Czy mój cykl jest prawidłowy?
Prawidłowy cykl miesięczny występuje w częstotliwości co 24-28 dni. Jeśli okres pojawia się w odstępach krótszych niż 24 dni, uznajemy go za częsty. Za regularne miesiączki eksperci uważają te, których zmienność między cyklami mieści się w czasie +/- 2-20 dni. Tak więc choć okres występuje cyklicznie, to mogą pojawić się rozbieżności między dokładnym czasem jego rozpoczęcia. Normą czasu trwania krwawień miesiączkowych jest 4,5-8 dni. Wiele kobiet narzeka na nieregularność miesiączek, co wpływa na to, że trudno nam przewidzieć, czy okres nie pojawi się na przykład podczas wymarzonego urlopu. W przypadku gdy trwa on dłużej niż 8 dni, mamy do czynienia z przedłużonym krwawieniem. Zmierzoną (pomiar tzw. hematyny zasadowej w produktach higienicznych zużytych podczas cyklu) utratę krwi miesiączkowej wynoszącą 5-80 ml traktuje się jako normalne nasilenie krwawienia. Natomiast, jeżeli objętość miesięcznej utraty krwi wynosi powyżej 80 ml, mamy do czynienia z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi.

Kłopotliwe miesiączkowanie
Szacuje się, że nadmiernie obfite i przedłużające się miesiączki mogą występować u 4-52% kobiet w wieku rozrodczym, co powoduje, że są najczęściej występującym zaburzeniem cyklu i stanowią 10-12% przyczyn wizyt u ginekologa. Według definicji, obfite i nadmierne krwawienia miesięczne to nieprawidłowe krwawienia z macicy przy braku zmian chorobowych jak np. przerost endometrium, mięśniaki macicy czy endometrioza. Obfite i przedłużające się krwawienia nie tylko są uciążliwe i wpływają na jakość życia, ale mogą też prowadzić do anemii.

Innym problemem wielu kobiet jest dyskomfort przed miesiączką. PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) obejmuje objawy takie jak: wzdęcia, bóle głowy, zaczerwienienie twarzy lub trądzik. Możemy również odczuwać wahania nastroju, lęk i drażliwość. Objawy te są tak nasilone, że często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dr S. O’Brien z Depatramentu Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Keele, w Wielkiej Brytanii rozwija skrót PMS także jako „Wstrzymaj to, proszę” (ang. „Please make it stop”), czego z pewnością życzyłaby sobie niejedna z nas, by tylko nie odczuwać „miesiączkowych” dolegliwości.

Sposoby na „trudny okres”
W walce z PMS stosowane są różne, mniej lub bardziej skuteczne, metody. Od naturalnych preparatów, takich jak wiesiołek lub dziurawiec, poprzez leki regulujące wahania nastroju i depresję aż do metod inwazyjnych, takich jak chirurgiczne usunięcie jajników. W związku z tym, że kluczowym czynnikiem zaburzeń miesiączkowych jest owulacja, sposobem leczenia PMS może być jej zahamowanie. W tym zakresie specjaliści wielokrotnie rekomendują przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Nadmiernie obfite i przedłużające się krwawienia miesięczne niweluje się leczeniem hormonalnym. Stosuje się analogi GnRH, danazol oraz wewnątrzmaciczny system hormonalny. Wskazanie w leczeniu nadmiernych krwawień zostało ostatnio zarejestrowane także w przypadku jednego z preparatów antykoncepcyjnych dostępnych na polskim rynku. Tabletka ta, dzięki wykorzystaniu unikalnych właściwości połączenia estradiolu i dienogestu, wykazuje skuteczność leczniczą również w przypadku silnych krwawień.

Leczenie bólu, spowodowanego przedłużonymi, obfitymi miesiączkami najczęściej odbywa się metodami tradycyjnymi oraz środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi.

Jeśli obserwujesz u siebie obfite i przedłużające się krwawienia miesiączkowe, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. Współczesna medycyna daje szanse na to, być „mieć miesiączkę pod kontrolą”.

Bayer HealthCare
Bayer to międzynarodowa firma działająca w trzech kluczowych obszarach: ochrony zdrowia, środków ochrony roślin i wysoko specjalistycznych materiałów. Bayer HealthCare, spółka zależna Bayer AG, której roczna sprzedaż wynosi ponad 16,913 mld EUR (2010), jest liderem w zakresie ochrony zdrowia i medycyny. Działalność firmy obejmuje segment Animal Health, Consumer Care, Medical Care oraz Pharmaceuticals. Celem Bayer HealthCare jest dostarczanie innowacyjnych produktów służących ochronie zdrowia i profilaktyce zdrowotnej zarówno ludzi, jak i zwierząt. Bayer HealthCare zatrudnia łącznie 55 700 pracowników w ponad 100 krajach na całym świecie. Więcej informacji na stronie www.bayerhealthcare.com

Stwierdzenia prognostyczne
Niniejsza informacja prasowa może zawierać stwierdzenia prognostyczne, oparte na aktualnych założeniach i prognozach kierownictwa firmy Bayer Group lub kierownictwa poszczególnych podgrup. Różne znane i nieznane zagrożenia, wątpliwości oraz inne czynniki mogą doprowadzić do znacznych różnic pomiędzy faktycznymi przyszłymi rezultatami, sytuacją finansową, rozwojem i osiągnięciami firmy a szacunkami podanymi w niniejszej publikacji. Do czynników tych należą również czynniki omówione w sprawozdaniach publicznych firmy Bayer dostępnych na stronie internetowej pod adresem www.bayer.com. Firma nie ponosi odpowiedzialności za aktualizację wspomnianych stwierdzeń prognostycznych ani za dostosowywanie ich do przyszłych zdarzeń.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ARBOvision

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »