Gospodarka » Przemysł

Mikołaj Budzanowski: Gaz łupkowy to wielka szansa dla Polski

Mikołaj Budzanowski: Gaz łupkowy to wielka szansa dla Polski
Zobacz więcej zdjęć »
Jeśli potwierdzi się istnienie gazu łupkowego, to wówczas z korzyścią dla Polski będziemy mogli ten gaz eksportować do krajów zachodniej Europy po konkurencyjnych cenach – uważa wiceminister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

    Dywersyfikacja energii, a dokładniej źródeł jej pozyskiwania, stanowi główny kierunek polityki energetycznej kraju. Koncepcja ta zakłada, iż pozyskiwanie surowców potrzebnych do produkcji energii z różnych źródeł, a nie jak funkcjonuje to obecnie – od jednego „dostawcy”, pozwoli państwu na bardziej oszczędną i elastyczną politykę, zarówno w jej aspekcie gospodarczym, jak i na arenie międzynarodowej. Większa niezależność energetyczna, umożliwia większą niezależność polityczną.

    Proponowanych sposobów dywersyfikacji jest kilka. Przede wszystkim jest to budowa gazoportu w Świnoujściu. Budowa terminala LNG ma kosztować ok. 3 miliardy złotych, a jej uruchomienie bez wątpienia przyczyni się do znacznego podniesienia zasobów własnych surowców, wykorzystywanych do produkcji energii. Podobne nadzieje, jak terminal LNG - gazoport, budzi również odkrycie na terenie Polski złóż gazu łupkowego. Niestety badania nad rozległością i zasobnością złoża, jak i nad metodami jego wydobywania potrwają jeszcze przynajmniej kilka lat. Bez wątpienia jednak, zarówno uruchomienie gazoportu (terminala LNG) jak i rozpoczęcie eksploatacji złóż gazu łupkowego, to ważne dla państwa energetyczne eventy, które w sposób znaczący wpłyną na poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju.

    Jeśli potwierdzi się istnienie gazu łupkowego, to wówczas z korzyścią dla Polski będziemy mogli ten gaz eksportować do krajów zachodniej Europy po konkurencyjnych cenach – uważa wiceminister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski. Chodzi o zasoby gazu łupkowego na terenach objętych koncesjami, gdzie obecnie prowadzone są badania, m.in.  przez PGNiG.

    Wiceminister dodaje, że cieszy się, iż problem gazu łupkowego został dostrzeżony podczas szczytu energetycznego UE. "Jeśli potwierdzą się perspektywy gazu w Polsce, to jest to wielka możliwość dokonania skoku cywilizacyjnego. Już nie mówimy tylko w kategoriach bezpieczeństwa Polski w zakresie bilansowania gazu, ale całej tej części Europy, zarówno naszego zachodniego, jak i naszych południowych sąsiadów" – zaznacza Mikołaj Budzanowski, który uczestniczył w zorganizowanej w Warszawie konferencji "IV CEE Gas Summit. Polska a światowy rynek gazu".



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

inhead

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »