Kultura, sztuka » Muzyka

Młoda Polska Filharmonia zdobyła serca publiczności pięciu miast

Młoda Polska Filharmonia zdobyła serca publiczności pięciu miast
Zobacz więcej zdjęć »
Młoda Polska Filharmonia w ramach jesiennej trasy odwiedziła pięć miast w pięć dni, grając jedne z piękniejszych koncertów. Po gorącym przyjęciu w Poznaniu, Puławach, Wrocławiu i Częstochowie zagrała finałowy koncert w Warszawie, z muzykami gościnnie wystąpił Grzegorz Turnau i Robert Kubiszyn

W trakcie jesiennej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii - orkiestry młodzieżowej działającej pod opieką Fundacji Zwierciadło - na scenie z młodymi muzykami wystąpił Rafał Zambrzycki-Payne, koncertmistrz zespołu Ensemble Modern oraz  Eyal Ein – Habar, pierwszy flecista z  Israel  Philharmonic  Orchestra. W dniach 10-14 listopada br. artyści zagrali, pod batutą znakomitego Adama Klocka, pięć koncertów w pięciu miastach. Inauguracyjny koncert odbył się w Starym Browarze w Poznaniu, gdzie zgromadził tłumy publiczności. Wyjątkowym okazał się również koncert we Wrocławiu, który młodzi filharmonicy zadedykowali dzieciom zbierając pieniądze na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

W finałowym koncercie w Warszawie wraz z Młodą Polską Filharmonią gościnnie wystąpił Grzegorza Turnau oraz Robert Kubiszyn. Publiczność Studia Koncertowego Polskiego Radio im. W. Lutosławskiego nagrodziła wszystkich artystów owacjami na stojąco. W programie koncertu muzycy zagrali m.in. koncert skrzypcowy A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, koncert fletowy e-moll Saverio Mercadante, Orawa Wojciecha Kilara oraz II Symfonia D-dur Ludwiga van Beethovena.

„Podczas dwóch ostatnich tras koncertowych Młodej Polskiej Filharmonii, kiedy oklaskiwało nas ponad 8 tyś osób, udowodniliśmy, że klasyka w wykonaniu młodych, pełnych entuzjazmu muzyków fascynuje i porywa. Młodzi filharmonicy mają już swoich wiernych fanów. To cieszy, bo chcielibyśmy zarazić miłością do muzyki poważnej znacznie szerszą publiczność, niż ta, która bywa w filharmoniach na co dzień. Wychodzimy też poza miejsca jednoznacznie kojarzone z muzyką klasyczną – w trasie letniej zagraliśmy koncerty plenerowe, w trasie jesiennej zagraliśmy w Starym Browarze w Poznaniu czy Hali Stulecia we Wrocławiu. Nasze koncerty dedykujemy wszystkim tym, którzy cenią po prostu dobrą muzykę” powiedziała Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło

 

Tegoroczna jesienna trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii odbyła się przy współpracy ze Starym Browarem w Poznaniu, Halą Stulecia we Wrocławiu, Filharmonią Częstochowską oraz Puławskim Festiwalem Muzycznym „Wszystkie Strony Świata”. Patronat Honorowy na koncertami objęli: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Prezydent Miasta Częstochowy oraz Prezydent Miasta Poznań. Patronami medialnymi trasy koncertowej zostało Zwierciadło, SENS oraz  Zwierciadlo.pl.

 

Idea projektu Młoda Polska Filharmonia

Pierwsze tournée MPF, z repertuarem klasycznym, odbyło się  jesienią 2011 r.  - 6 koncertów w filharmoniach i teatrach, które obejrzało ponad 1500 osób.   Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce orkiestra dotowana z prywatnych funduszy. Tworzą ją najbardziej utalentowani uczniowie szkół muzycznych II stopnia w wieku 15-20 lat, wybrani podczas ogólnopolskich przesłuchań w 2011 r.  Obecnie część z nich to studenci akademii muzycznych. Wysoką jakość orkiestry zapewniają warsztaty i zajęcia z wybitnymi muzykami z Polski i zza granicy. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest Adam Klocek – dyrektor Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektor artystyczny Filharmonii Częstochowskiej, który dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce.

Celem organizatora przedsięwzięcia – Fundacji Zwierciadło -  jest popularyzacja muzyki poważnej wśród polskiej młodzieży oraz  edukacja muzyczna wykorzystująca nowatorskie na polskim rynku pomysły. Głównym przedmiotem działalności Fundacji jest wspieranie, promowanie i inicjowanie przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych o unikalnej jakości.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Grzes33

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 9 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »