Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka
Święto Toruńskiego Piernika już 5-6 września
Zobacz więcej zdjęć » |
Święto Toruńskiego Piernika to najsłodsza miejska impreza w całej Polsce, kiedy to co roku Toruń odkrywa przed odwiedzającymi tajemnicę i smak swojego wyjątkowego słodkiego przysmaku. Pewne jest więc, że w weekend 5-6 września każdy, kto odwiedzi nadwiślańskie rodzinne miasto Mikołaja Kopernika rozsmakuje się w nim na zawsze. To bowiem wyjątkowa okazja, by od kuchni poznać tajniki wypieku jedynych prawdziwych Toruńskich Pierników wraz z mistrzami piernikarstwa Fabryki Cukierniczej Kopernik, wziąć udział w piernikowych warsztatach i poznać historię toruńskich przysmaków w interaktywnym Muzeum Toruńskiego Piernika. W tym roku podczas Święta Toruńskiego Piernika miasto otwiera swoje bramy także dla młodych, na których czekają różne atrakcje m.in.: Graffiti Jam „Piernikowy Street Art”, międzypokoleniowa potańcówka oraz jubileuszowy koncert Kobranocki z gościnnym występem takich artystów jak: Janusz Panasewicz, John Porter, Big Cyc, Muniek Staszczyk, Kayah oraz Organek.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
„W tym roku Święto Toruńskiego Piernika będzie spektakularnym wydarzeniem, dla którego toruńskie pierniki – słodki symbol miasta są pretekstem do pokazania kulinarnej, artystycznej i kulturowej strony Torunia. Nie tylko otwieramy przed mieszkańcami i turystami tajniki piernikarstwa, ale sami otwieramy się na to, co tworzy współczesną historię miasta. Stąd chociażby koncert ikony polskiego rocka – Kobranocki, międzypokoleniowy dancing, czy też Piernikowy Street Art” – mówi Jakub Kopczyński, marketing Manager Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A.
Interaktywne spotkanie z piernikiem
- Muzeum Toruńskiego Piernika (sobota i niedziela, godz. 11.00 – 18.00)
Od godz. 11.00 w sobotę Muzeum Toruńskiego Piernika wraz z Fabryką Cukierniczą Kopernik zapraszają na ul. Strumykową 4 na pokazy i warsztaty wypieku pierników w dawnych kramach razem z mistrzami piernikarskimi. Wśród atrakcji także darmowe zwiedzanie muzeum w całości poświęconego pachnącemu symbolowi miasta, poczęstunek Toruńskimi Piernikami, pamiątkowe zdjęcie z Torunia, piernikowa poczta oraz giełda piernikowych przepisów. Przez dwa dni na odwiedzających czekają piernikowe konkursy z nagrodami, gry plenerowe, a także możliwość wzięcia udziału w wyjątkowym nagraniu filmu „Lubię pierniki bo…” z opiniami mieszkańców i turystów, za co szczególnie uwielbiają toruńskie pierniki.
„Jako partner Muzeum Toruńskiego Piernika dołożyliśmy wszelkich starań, by powstało w Toruniu miejsce wyjątkowe, które wprowadzi w najprawdziwszy świat pierników. Udało nam się również przypomnieć jaką rolę pełni Fabryka „Kopernik”, najstarsza firma cukierniczą w Polsce, która wypieka Jedyne Prawdziwe Toruńskie Pierniki. Razem z mieszkańcami i odwiedzającymi chcemy to wspólnie świętować w tych dniach” – dodaje Kopczyński.
Powrót do piernikowej przeszłości
- Muzeum Etnograficzne (sobota i niedziela, godz. 11.00 – 16.00)
Tajemnica Toruńskich Pierników, to nie tylko sam proces wypiekania, ale także unikalne składniki, w tym miód i mąka, których od wieków dostarcza ziemia chełmińska. W Muzeum Etnograficznym w Toruniu pszczelarze opowiedzą więc o hodowli pszczół, pozyskiwaniu i przechowywaniu miodu. Można będzie zobaczyć ekspozycję bartnictwa, różne typy uli i sprzęt pszczelarski oraz pokaz odlewania świec z wosku pszczelego, a na stoiskach handlowych - kupić miód, mąkę na pierniki i domowe akcesoria kuchenne handmade. Ponadto pokazy rzemieślnicze: garncarstwo, tkactwo, plecionkarstwo oraz animacje zabawowo taneczne dla dzieci i dorosłych przy muzyce na żywo.
Taneczna zabawa bez pierniczenia
- dancing międzypokoleniowy (sobota, godz. 18.00 – 21.00)
Tego w Toruniu jeszcze nie było – jedna scena muzyczna łącząca wszystkie pokolenia… w tańcu oczywiście! W sobotę na Rynku Staromiejskim w Toruniu na oświetlony lampionami parkiet porwie zespół The Postman, który udowodni, że big-beat nie odszedł w zapomnienie oraz DJ Funktion. Gwarantowane prawdziwe show, powrót do lat 60. i szerokie uśmiechy, czyli w skrócie dobra zabawa w kulturalnym wydaniu.
Szczypta wysmakowanego graffiti
- Piernikowy Street Art (sobota, godz. 11.00-16.00)
To konkurs dla artystów graffiti i nie tylko, w którym Nagrodą główną jest realizacja zwycięskiego projektu na ścianie Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A przy ulicy Stefana Żółkiewskiego 34.Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest stworzenie projektu graffiti/street art o tematyce związanej z piernikiem lub/i nawiązującej do piernikarskiej tradycji miasta Torunia. Twórcy dziewięciu najlepszych prac wyłonionych poprzez Facebooka wykonają je na żywo podczas Święta Toruńskiego Piernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
Mozaika ze 100 kg pierników
Na Rynku Staromiejskim w Toruniu stanie również imponująca piernikowa mozaika przedstawiająca wizerunek Mikołaja Kopernika wraz z układem heliocentrycznym. Wykonana z 15 tysięcy różnych pierników instalacja była największą atrakcją tygodnia województwa kujawsko-pomorskiego w polskim pawilonie na światowej wystawie Expo w Mediolanie w maju br. Waży około 300 kg, w tym około 100 kg to pierniki, a do jej wykonania użyto 7 rodzajów toruńskiego specjału.
Ostre brzmienie legend polskiego rocka
- jubileuszowy koncert Kobranocki z okazji 30-lecia
Zwieńczeniem dwudniowych obchodów Święta Toruńskiego Piernika będzie koncert Kobranocki, który odbędzie się w niedzielę o godz. 18.00 na Hali Widowiskowo-Sportowej Arena Toruń. Z okazji 30-lecia aktywności artystycznej zespołu gościnnie na scenie pojawią się również: Janusz Panasewicz, John Porter, Big Cyc, Muniek Staszczyk, Kayah oraz Organek. Podczas koncertu gwiazdy podpiszą okazjonalne pierniki, które Fabryka Cukiernicza Kopernik przekaże na cele charytatywne.
2 dni z piernikami – pozostałe atrakcje
Przez cały weekend główną areną Święta Toruńskiego Piernika będzie Rynek Staromiejski, gdzie powstanie Piernikowy Jarmark Cudów z toruńskimi słodkimi wypiekami oraz rękodziełami artystycznymi. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę w południe samo serce miasta zamieni się w kulturalną scenę. Będzie można obejrzeć spektakl „Szewczyk Dratewka”, wziąć udział w koncercie najciekawszych piosenek z wybranych spektakli muzycznych zrealizowanych w Teatrze Muzycznym w Toruniu tj. Siostry Parry, Maurycy i kolędnicy, Machiavelli, Bar pod zdechłym psem, Złoto i liście, Open Chopin, Panna TutliPutli oraz koncercie The Best of Baj. W sobotę Toruń zaprasza również na Retro Cyrk oraz Narodowe Czytanie „Lalki” Prusa. Natomiast w niedzielę na spektakl „Gra o koronę”.
Wiele z zaplanowanych piernikowych atrakcji przygotowano z myślą o najmłodszych uczestnikach – na placach zabaw przy ul. Podmurnej i Żeglarskiej. O to, by każdy znalazł coś dla siebie spośród dziesiątek piernikowych atrakcji zadbali organizatorzy: Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko Pomorskiego oraz, oczywiście, Fabryka Cukiernicza Kopernik, bez której nie byłoby okazji do wielkomiejskiej fety.
Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest BEZPŁATNE
Nadesłał:
Grzes33
|
Komentarze (0)