Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka

Święto Toruńskiego Piernika już 5-6 września

Święto Toruńskiego Piernika już 5-6 września
Zobacz więcej zdjęć »
W pierwszy wrześniowy weekend toruńska starówka zamieni się w miodem płynącą i korzennymi przyprawami pachnącą krainę. Każdy kto myślał o wizycie w Grodzie Kopernika powinien go odwiedzić właśnie podczas Święta Toruńskiego Piernika.

Święto Toruńskiego Piernika to najsłodsza miejska impreza w całej Polsce, kiedy to co roku Toruń odkrywa przed odwiedzającymi tajemnicę i smak swojego wyjątkowego słodkiego przysmaku. Pewne jest więc, że w weekend 5-6 września każdy, kto odwiedzi nadwiślańskie rodzinne miasto Mikołaja Kopernika rozsmakuje się w nim na zawsze. To bowiem wyjątkowa okazja, by od kuchni poznać tajniki wypieku jedynych prawdziwych Toruńskich Pierników wraz z mistrzami piernikarstwa Fabryki Cukierniczej Kopernik, wziąć udział w piernikowych warsztatach i poznać historię toruńskich przysmaków w interaktywnym Muzeum Toruńskiego Piernika. W tym roku podczas Święta Toruńskiego Piernika miasto otwiera swoje bramy także dla młodych, na których czekają różne atrakcje m.in.: Graffiti Jam „Piernikowy Street Art”, międzypokoleniowa potańcówka oraz jubileuszowy koncert Kobranocki z gościnnym występem takich artystów jak: Janusz Panasewicz, John Porter, Big Cyc, Muniek Staszczyk, Kayah oraz Organek.

„W tym roku Święto Toruńskiego Piernika będzie spektakularnym wydarzeniem, dla którego  toruńskie pierniki – słodki symbol miasta są pretekstem do pokazania kulinarnej, artystycznej i kulturowej strony Torunia. Nie tylko otwieramy przed mieszkańcami i turystami tajniki piernikarstwa, ale sami otwieramy się na to, co tworzy współczesną historię miasta. Stąd chociażby koncert ikony polskiego rocka – Kobranocki, międzypokoleniowy dancing, czy też Piernikowy Street Art” – mówi Jakub Kopczyński, marketing Manager Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A.

 

Interaktywne spotkanie z piernikiem

- Muzeum Toruńskiego Piernika (sobota i niedziela, godz. 11.00 – 18.00)

Od godz. 11.00 w sobotę Muzeum Toruńskiego Piernika wraz z Fabryką Cukierniczą Kopernik zapraszają na ul. Strumykową 4 na pokazy i warsztaty wypieku pierników w dawnych kramach razem z mistrzami piernikarskimi. Wśród atrakcji także darmowe zwiedzanie muzeum w całości poświęconego pachnącemu symbolowi miasta, poczęstunek Toruńskimi Piernikami, pamiątkowe zdjęcie z Torunia, piernikowa poczta oraz giełda piernikowych przepisów. Przez dwa dni na odwiedzających czekają piernikowe konkursy z nagrodami, gry plenerowe, a także możliwość wzięcia udziału w wyjątkowym nagraniu filmu „Lubię pierniki bo…” z opiniami mieszkańców i turystów, za co szczególnie uwielbiają toruńskie pierniki. 

„Jako partner Muzeum Toruńskiego Piernika dołożyliśmy wszelkich starań, by powstało w Toruniu miejsce wyjątkowe, które wprowadzi w najprawdziwszy świat pierników. Udało nam się również przypomnieć jaką rolę pełni Fabryka „Kopernik”, najstarsza firma cukierniczą w Polsce, która wypieka Jedyne Prawdziwe Toruńskie Pierniki. Razem z mieszkańcami i odwiedzającymi chcemy to wspólnie świętować w tych dniach” – dodaje Kopczyński. 

 

Powrót do piernikowej przeszłości

- Muzeum Etnograficzne (sobota i niedziela, godz. 11.00 – 16.00)

Tajemnica Toruńskich Pierników, to nie tylko sam proces wypiekania, ale także unikalne składniki, w tym miód i mąka, których od wieków dostarcza ziemia chełmińska. W Muzeum Etnograficznym w Toruniu pszczelarze opowiedzą więc o hodowli pszczół, pozyskiwaniu i przechowywaniu miodu. Można będzie zobaczyć ekspozycję bartnictwa, różne typy uli i sprzęt pszczelarski oraz pokaz odlewania świec z wosku pszczelego, a na stoiskach handlowych - kupić miód, mąkę na pierniki i domowe akcesoria kuchenne handmade. Ponadto pokazy rzemieślnicze: garncarstwo, tkactwo, plecionkarstwo oraz animacje zabawowo taneczne dla dzieci i dorosłych przy muzyce na żywo.

 

Taneczna zabawa bez pierniczenia

- dancing międzypokoleniowy (sobota, godz. 18.00 – 21.00)

Tego w Toruniu jeszcze nie było – jedna scena muzyczna łącząca wszystkie pokolenia… w tańcu oczywiście! W sobotę na Rynku Staromiejskim w Toruniu na oświetlony lampionami parkiet porwie zespół The Postman, który udowodni, że big-beat nie odszedł w zapomnienie oraz DJ Funktion. Gwarantowane prawdziwe show, powrót do lat 60. i szerokie uśmiechy, czyli w skrócie dobra zabawa w kulturalnym wydaniu.

 

Szczypta wysmakowanego graffiti

- Piernikowy Street Art (sobota, godz. 11.00-16.00)

To konkurs dla artystów graffiti i nie tylko, w którym Nagrodą główną jest realizacja zwycięskiego projektu na ścianie Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A przy ulicy Stefana Żółkiewskiego 34.Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest stworzenie projektu graffiti/street art o tematyce związanej z piernikiem lub/i nawiązującej do piernikarskiej tradycji miasta Torunia. Twórcy dziewięciu najlepszych prac wyłonionych poprzez Facebooka wykonają je na żywo podczas Święta Toruńskiego Piernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

 

Mozaika ze 100 kg pierników

Na Rynku Staromiejskim w Toruniu stanie również imponująca piernikowa mozaika przedstawiająca wizerunek Mikołaja Kopernika wraz z układem heliocentrycznym. Wykonana z 15 tysięcy różnych pierników instalacja była największą atrakcją tygodnia województwa kujawsko-pomorskiego w polskim pawilonie na światowej wystawie Expo w Mediolanie w maju br. Waży około 300 kg, w tym około 100 kg to pierniki, a do jej wykonania użyto 7 rodzajów toruńskiego specjału.

 

Ostre brzmienie legend polskiego rocka

- jubileuszowy koncert Kobranocki z okazji 30-lecia 

Zwieńczeniem dwudniowych obchodów Święta Toruńskiego Piernika będzie koncert Kobranocki, który odbędzie się w niedzielę o godz. 18.00 na Hali Widowiskowo-Sportowej Arena Toruń. Z okazji 30-lecia aktywności artystycznej zespołu gościnnie na scenie pojawią się również: Janusz Panasewicz, John Porter, Big Cyc, Muniek Staszczyk, Kayah oraz Organek. Podczas koncertu gwiazdy podpiszą  okazjonalne pierniki, które Fabryka Cukiernicza Kopernik przekaże na cele charytatywne.

 

2 dni z piernikami – pozostałe atrakcje

Przez cały weekend główną areną Święta Toruńskiego Piernika będzie Rynek Staromiejski, gdzie powstanie Piernikowy Jarmark Cudów z toruńskimi słodkimi wypiekami oraz rękodziełami artystycznymi. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę w południe samo serce miasta zamieni się w kulturalną scenę. Będzie można obejrzeć spektakl „Szewczyk Dratewka”, wziąć udział w koncercie najciekawszych piosenek z wybranych spektakli muzycznych zrealizowanych w Teatrze Muzycznym w Toruniu tj. Siostry Parry, Maurycy i kolędnicy, Machiavelli, Bar pod zdechłym psem, Złoto i liście, Open Chopin, Panna TutliPutli oraz koncercie The Best of Baj. W sobotę Toruń zaprasza również na Retro Cyrk oraz Narodowe Czytanie „Lalki” Prusa. Natomiast w niedzielę na spektakl „Gra o koronę”.

 Wiele z zaplanowanych piernikowych atrakcji przygotowano z myślą o najmłodszych uczestnikach – na placach zabaw przy ul. Podmurnej i Żeglarskiej. O to, by każdy znalazł coś dla siebie spośród dziesiątek piernikowych atrakcji zadbali organizatorzy: Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko Pomorskiego oraz, oczywiście, Fabryka Cukiernicza Kopernik, bez której nie byłoby okazji do wielkomiejskiej fety.

 

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest BEZPŁATNE Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Grzes33

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »