Dom » Wnętrza

Moc natury w całym domu

Moc natury w całym domu
Zobacz więcej zdjęć »
Kamienie naturalne pozwalają wprowadzić do wnętrza to, co najbardziej cenimy w przyrodzie – jej moc, szlachetność, bogactwo zupełnie niepowtarzalnych efektów wizualnych.

Z czym kojarzy się natura we wnętrzu? Popularność stylu skandynawskiego sprawiła, że przede wszystkim z jasnym drewnem, z tkaninami o grubych splotach – lnem, surową bawełną i wełną – oraz z pomieszczeniami pełnymi światła. Styl eko, który stał się ważnym trendem przed kilku laty, dodał do tego najrozmaitsze plecionki, m.in. z wikliny, rattanu, juty, ale również sznurka. Zjawisko, które zaistniało pod nazwą urban jungle wypełniło polskie domy nie tylko motywami egzotycznej przyrody, ale przede wszystkim bujną roślinnością w doniczkach. Styl boho z kolei zachęcił, by cieszyć się na co dzień urokiem żywych i suszonych kwiatów. Dzięki temu wszystkiemu nawet w samym środku cywilizacji mogliśmy i możemy zbliżyć się do przyrody, której przecież człowiek jest częścią.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ale natura nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa – także gdy chodzi o kreowanie dobrego miejsca do życia w mieście. Przypominają o tym najróżniejsze kamienie, oferowane przez markę Interstone, która ma ponad 20-letnie doświadczenie w wyszukiwaniu najbardziej wyjątkowych płyt w najodleglejszych zakątkach świata. Inaczej niż w przywołanych wcześniej wątkach, tu przyroda pokazuje swoją moc. Marmury, granity, kwarcyty (powyżej podświetlony od spodu kwarcyt Patagonia) czy łupki, które dziś cieszą nasze oczy, powstały przecież przed tysiącami lat – i są niezwykle odporne na upływ czasu. Choć różnią się cechami użytkowymi, wiele z nich charakteryzuje się odpornością i trwałością, jakiej nie oferują inne materiały wykorzystywane do wykończenia i aranżacji domu. A przy tym każda płyta ma nieco inny odcień, rysunek, układ żył. Urok niepowtarzalności, niespodzianki, tajemnicy… Warto ten wielki potencjał wykorzystać we wszystkich pomieszczeniach domu oraz na zewnątrz, np. na balkonie lub tarasie (poniżej z wykorzystaniem wspaniałego granitu Cosmic Black – dostępnego także w wariancie ze złocistymi żyłami, znanym jako Cosmic Gold).

Kamień w kuchni i w łazience…

Marzeniem wielu osób (łatwym do spełnienia i to niekoniecznie za duże pieniądze) są wykonane z kamienia naturalnego blaty kuchenne i łazienkowe. To rzeczywiście piękne i bardzo trwałe zwieńczenie zabudowy meblowej.

Warto jednak pamiętać, że w kuchni wykonuje się z kamienia także tzw. backsplashe (pokrycie ściany między blatem a górnym rzędem szafek). Interesujące propozycje przynoszą wnętrza projektu brazylijskiej architektki  Priscilli Mendes, która postanowiła wykorzystać zachwycającą, szlachetną urodę oraz zupełnie uniwersalne zalety użytkowe czarnego kwarcytu Negresco – trwałego jak granit, pięknego jak marmur. Szczotkowane (półmatowe) wykończenie powierzchni nadało wnętrzu nieco surowego charakteru.

W łazience natomiast kamień jest doskonałym materiałem do wykonania lamperii. To słowo zupełnie niesłusznie kojarzy się tylko z niedostatkami epoki PRL-u, bo oznacza dekoracyjne opracowanie dolnego pasa ściany.

Nie mniej modnym dziś rozwiązaniem są monolityczne zabudowy kuchenne i łazienkowe. Do ich wykonania tu, gdzie chlapie woda i unosi się para wodna, kamień naturalny nadaje się dobrze jak mało który materiał. Poniżej przykład z zastosowaniem kwarcytu Perla Santana z oferty Interstone w projekcie @Deborah_Nazareth.

Z pojedynczego, wielkoformatowego slabu kamienia można wykonać piękną podłogę, ale równie znakomicie będzie on wyglądał na eksponowanej ścianie w tle wanny lub natrysku. Takie rozwiązania najwspanialej zaprezentują we wnętrzu unikatową urodę wybranej skały. Warto też zwrócić uwagę na propozycję pracowni JMW Architekci, w której na płytę zachwycającego kwarcytu Patagonia z oferty Interstone nałożono geometryczną metalową dekorację. Znakomite połączenie!

…a także w salonie i sypialni

Jaki kamień najlepiej nadaje się do salonu? Pierwsza myśl, jaka się nasuwa, to marmur. Już nie tylko w iście królewskiej wersji z mocnym połyskiem, także w półmacie czy macie. Zestawiony nie tylko ze złotem czy miedzią – równie dobrze z woskowanym drewnem, prostymi tkaninami i nieregularną w kształtach ceramiką albo z minimalistycznie potraktowanym metalem lakierowanym na czarno.

Jednak na posadzkę czy schody jeszcze lepszym wyborem będzie kwarcyt, na przykład widoczny poniżej Perla Santana (w projekcie Renaty Santarosa). Kamień ten jest odporny na zarysowania, plamy, wilgoć oraz wysokie i niskie temperatury. Dlatego nawet w intensywnie użytkowanym salonie będzie przez długie lata prezentował się równie nieskazitelnie, jak tuż po ułożeniu posadzki.

Dekoracyjne kamienie naturalne wciąż nie są częstym wyborem w aranżacji sypialni. Ale choć w dotyku chłodne, wizualnie mogą dać wnętrzu wiele ciepła! Za przykład niech posłuży zachwycający onyx Arco Irys (poniżej), mieniący się mleczną bielą i zgaszoną żółcienią z odrobiną brązu. Imponująca tafla takiego kamienia w tle zagłówka doda wnętrzu przytulności, a zarazem rozświetli je. Za łóżkiem, kanapą czy fotelem znakomicie zaprezentują się też inne onyxy z oferty Interstone, w bardzo bogatej gamie kolorystycznej – od błękitu, przez zieleń i pomarańcz, po róż.

Eleganckie sypialnie w luksusowych willach i apartamentach można też wzbogacić kamieniami szlachetnymi. Wśród eksponowanych w przeszklonych garderobach strojów od uznanych projektantów przepięknie wyglądać będą płyty agatu, jak Agata Amarelo (poniżej). Wyjątkowe walory tego kamienia – niezwykłe bogactwo kształtów i kolorów – wydobyć można światłem nie tylko skierowanym z zewnątrz, ale przede wszystkim umieszczonym od spodu. W sypialni łatwo w ten sposób wykreować nie tylko przytulny nastrój, ale także wyjątkowy efekt, który olśniewał będzie tak samo każdego wieczoru.

Jak kamień, to od Interstone

Marka Interstone wprowadza piękno kamienia naturalnego do polskich wnętrz już od 21 lat. Ma w ofercie około 200 rodzajów materiałów, sprowadzanych z 15 krajów. Każdego roku sprzedaje szacunkowo 200 000 m2 płyt, z których powstają zachwycające posadzki (również na balkonach i tarasach), parapety, okładziny ścienne, a także blaty kuchenne i meble. Ponadto jest oficjalnym dystrybutorem w Polsce spieków kwarcowych włoskiej marki Laminam i właścicielem marki Interlite.

Firma działa na terenie całego kraju. Jej magazyny znajdują się w Adamowicach k. Mszczonowa, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie. Każdy z nich zaprasza zarówno architektów czy projektantów wnętrz, jak i klientów indywidualnych, by na miejscu łatwo i wygodnie wybrali konkretną płytę upatrzonego kamienia, spieku kwarcowego (LaminamInterlite) lub kwarcogranitu z oferty Interstone. Prócz bogato zatowarowanych magazynów, w oddziałach firmy znajdują się biura sprzedaży oraz przestrzenie zaprojektowane z myślą o spotkaniach architektów i projektantów oraz kamieniarzy z inwestorami, czy klientami indywidualnymi, choćby w związku z aranżacją lub remontem kuchni. Na miejscu czekają też eksperci marki, którzy chętnie doradzą osobom prywatnym zainteresowanym wprowadzeniem kamienia naturalnego lub spieku kwarcowego do swojego domu.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ola@hshpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »