Gospodarka » Żywność
Moc słodyczy na Nowy Rok
Dawid Szkudlarek swoją przygodę z gotowaniem rozpoczął Ponad 10 lat temu. Młody Mistrz szybko potem objął stanowisko szefa kuchni w jednym z gorzowskich hoteli. Obecnie nadzoruje prace kuchni restauracji Folwark Folińscy w Lubiszynie, a ta bazuje na produktach lokalnych i pochodzących z własnych zbiorów. Na swoim koncie posiada wiele prestiżowych nagród, jakie zdobył w konkursach krajowych oraz międzynarodowych. Dziś - zdradza nam swój przepis na sukces w 2016 roku. - Jest on bardzo prosty. Wystarczy, aby Nowy Rok przepełniony był... słodyczą! Dlatego wszystkim łasuchom i nie tylko, proponuję przygotowanie tradycyjnego ciasta - Miodowca, w nieco odmienionej i nowoczesnej formie. Przepis, który przygotowałem jest wzbogacony o dodatkowe akcenty smakowe - mówi Dawid Szkudlarek.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Miodowiec kojarzony jest z bardzo ciężkim i słodkim ciastem, które wypieka się zwykle w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Dawid Szkudlarek postanowił jednak przełamać tę tradycję i przygotował deser o bogatej palecie smaków. W przepisie nie zabrakło słodkiego miodu z polskich pasiek, klasycznej śliwki węgierki czy korzennej nuty cynamonu.
W kuchni polskiej często wykorzystujemy samodzielnie przygotowane przetwory. Konfitury z węgierki czy innych owoców należą do tych popularniejszych. Idealnie byłoby, gdyby każde gospodarstwo domowe miało dostęp do takich zapasów. Już sam proces ich przygotowania jest wyjątkowym momentem i pewnego rodzaju ucztą dla polskich produktów - dodaje kucharz.
Kakofonia smaków
Słodkie ciasto miodowe, kwaśna pasta z węgierki, korzenne ciasto cygaretowe i słodko-słone fistaszki. Bogata kolorystyka deseru, jak również odmienne tekstury wykorzystanych produktów świetnie wpisują się w klimat karnawałowych przyjęć. Dzięki tym walorom możemy nie tylko przygotować wyjątkową ucztę dla podniebienia naszych gości, ale również zapewnić im niezwykłe doznania estetyczne.
Zdaniem Kucharza, każdy z nas będzie w stanie odtworzyć przepis we własnej kuchni. Poniżej przepis na wyjątkowy miodowiec przygotowany przez Dawida Szkudlarka:
MIODOWIEC
Ciasto miodowe:
-Mąka 500g
-Miód 125g
-Jaja 2 szt.
-Soda oczyszczona 1 płaska łyżeczka
-Margaryna 150g
-Cukier 125g
-Śmietana kwaśna 18% - 30g
Sposób wykonania: Margarynę i miód rozpuszczamy, chłodzimy. Jaja ubijamy z cukrem na parze następnie mieszamy z margaryną i miodem. Sodę mieszamy z mąką i przesiewamy do wcześniej przygotowanej masy. Zagniatamy ciasto, dzielimy na 4 części i chłodzimy aby stężało. Następnie rozwałkowujemy ciasto na 3 mm płaty i wypiekamy w temp 180 C ok 10 min, każdy oddzielnie.
Krem budyniowy:
-Mąka pszenna 2 duże łyżki
-Mąka ziemniaczana 2 duże łyżki
-Budyń 1 łyżka
-Mleko 0,5l
-Masło 200g
-Wanilia 1 laska
Sposób wykonania: Mąkę i budyń mieszamy w 1/3 ilości mleka, resztę zagotowujemy z wanilią. Do gorącego mleka wlewamy zawiesinę i gotujemy ok 3 min od momentu zagotowania stale mieszając aby budyń się nie przypalił następnie zdejmujemy z ognia i studzimy. Do wystudzonej masy dodajemy miękkie masło po łyżce aż do całkowitego wkręcenia w budyń tłuszczu i powstania puszystego kremu.
Pasta z węgierki:
-Konfitura z węgierki
Wypieczone ciasto przekładamy konfiturą z węgierki oraz wcześniej przygotowanym kremie budyniowym wg. Kolejności: ciasto, konfitura, budyń do wykorzystania wszystkich produktów, kończąc ciastem. Gotowe ciasto pozostawiamy na co najmniej 24 godziny aby zmiękło. Podajemy
z wcześniej przygotowaną pigwą w syropie, kremem Chantilly i chrupiącymi fistaszkami.
GARNI DO CIASTA:
Pigwa w syropie:
-Pigwa 2 szt.
-Cukier 200g
Sposób wykonania: Pigwę obieramy, kroimy w drobną kostkę, zasypujemy cukrem i odstawiamy
do następnego dnia aby owoc puścił naturalne soki. Resztę pigwy nie wykorzystanej przepuszczamy na sok przez sokowirówkę. Sok z pigwy redukujemy o połowę i zagotowujemy z pigwą z poprzedniego dnia.
Korzenne ciasto cygaretkowe:
-Białko 50g
-Masło 50g
-Cukier puder 50g
-Mąka 50g
-Przyprawa korzenna -do smaku
Sposób wykonania: Roztrzepane białko z dodatkiem korzennej przyprawy miksujemy z pozostałymi składnikami. Ciasto rozsmarowujemy cienko na silikonowej macie do pieczenia i wypiekamy w temp. 180 C ok 3-5 min, studzimy.
Krem Chantilly z cynamonem
-Śmietanka 36 % - 200g
-Wanilia 1 szt.
-Cynamon mielony -do smaku
Sposób wykonania: Śmietanę ubijamy na sztywno z dodatkiem wanilii i cynamonu. Chłodzimy. Gotową śmietanę nakładamy łyżką tuż przed podaniem.
Chrupiące fistaszki
-orzeszki ziemne solone -100g
-białko 50g
-cukier 10g
-mleko w proszku 100g
Sposób wykonania: Orzeszki wrzucamy w roztrzepane białko z cukrem, następnie panierujemy
w sypkim mleku i suszymy w temp. 80 C ok 1 godziny.
***
Bocuse d'Or to najważniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs dla szefów kuchni z całego świata. Został stworzony przez mistrza kuchni francuskiej - Paula Bocuse, w 1987 roku. Od tamtej pory konkurs organizowany jest co 2 lata. Biorą w nim udział przedstawiciele kilkudziesięciu krajów, a każda uczestnicząca w nim reprezentacja składa się z kucharza oraz commis (asystenta). Światowy finał Bocuse d'Or poprzedzają eliminacje krajowe i kontynentalne, podczas których wyłaniane są krajowe reprezentacje. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się tak znamienici szefowie kuchni jak Michel Roth, czy François Adamski. Więcej informacji na temat konkursu można przeczytać na stronie: www.bocusedorpoland.pl bądź na fanpage`u na Facebooku: https://www.facebook.com/BocusedorOfficial/.
Więcej informacji udziela:
Magdalena Hayder
Procontent Communication
Mail: magdalena.hayder@procontent.pl
Tel.: 881 203 322
Nadesłał:
afranas
|
Komentarze (0)