Gospodarka » Maszyny
Mocowanie do zadań specjalnych
Zobacz więcej zdjęć » |
Nowoczesne, znaczy wygodne
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wśród rosnącej konkurencji na rynku obróbki metali przedsiębiorcy poszukują nowoczesnych rozwiązań ograniczających koszty pracy na obrabiarkach. Szczególnie wyraźnie rysuje się trend obróbki pięcioosiowej, często łączącej rozwiązania stołu obrotowego i uchylnej głowicy umożliwiają obróbkę bardzo skomplikowanych detali o nieregularnych kształtach. Tego typu rozwiązania pozwalają na ograniczenie pracy operatora, ograniczenie czasu obróbki detali i co za tym idzie, wymierne oszczędności poczynione w etapie przetwarzania. Do osiągnięcia najwyższych parametrów obróbki w pięciu osiach konieczne jest jednak zastosowanie równie nowoczesnego systemu mocowania. Precyzja obrabiania, minimalizacja kosztów w zróżnicowanych, często zmieniających się realizacjach, eliminacja błędów w procesie obróbki czy maksymalne ograniczenie czasu potrzebnego na zamocowanie elementu lub jego wymianę pomiędzy kolejnymi realizacjami. Za te wszystkie elementy odpowiada właściwe dobrane mocowanie, którego znaczenie rośnie wraz ze stopniem komplikacji obrabianego elementu. Nowoczesne rozwiązania mocujące pozwalają na przeprowadzenie całego procesu obróbki elementu podczas jednego mocowania. Jakie technologie pozwalają na osiągnięcie takiego rezultatu?
Obróbka i mocowanie w pięciu osiach
Systemy mocowania pięcioosiowego ze względu na swoją uniwersalność doskonale sprawdzają się w przypadkach obróbki skomplikowanych elementów. Takie rozwiązania jak imadło o symetrycznej obudowie, które odpowiada za idealne wycentrowanie obrabianego detalu charakteryzuje wysoka precyzja pracy, typowa dla nowoczesnych maszyn pięcioosiowych. Przykładem takiego systemu jest Imadło 5-osiowe kompaktowe KIPP, w którym za najwyższy stopień stabilności mocowanego elementu odpowiada oddzielenie strumienia siły i pozycjonowania.
- W wyniku inteligentnego rozkładu sił na stół maszynowy przenoszone są tylko niewielkie momenty obrotowe. Dzięki obustronnemu efektowi dociągania w dół, obrabiane elementy są mocowane z ogromną siłą do powierzchni styku. Zastosowanie inteligentnej technologii zwiększa sztywność mocowania umożliwiając tym samym wykorzystanie większej siły skrawania i prędkości posuwu – tłumaczy Przemysław Słaby z grupy KIPP Polska.
Kolejną cechą charakterystyczną dla tego systemu mocowania jest możliwość optymalnego dostępu do obrabianego detalu, która pozwala na zastosowanie krótszych narzędzi skrawających. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą ponosić mniejsze koszty zakupu narzędzi. Dowolne zwiększanie zakresu rozstawu mocowania imadła w przedziale od 20 do 320 mm umożliwiają dostępne dwie podstawowe wersje systemu o szerokościach szczęk 90 i 125 mm. Widniejąca na nim skala pozwala w błyskawiczny sposób ustabilizować szczęki mocujące odpowiadające za pewne i dokładne mocowanie detalu. Uniwersalność obróbki w pięciu osiach również znajduje odzwierciedlenie w tym systemie mocowania. Imadło można zamontować na stole z rowkami teowymi, palecie z siatką otworów lub za pomocą systemu punktu zerowego. Natomiast szczęki mocujące dostępne są w wersjach gładkiej, przeznaczonej do mocowania wstępnie obrobionych detali oraz szczęk z pinami mocującymi, których zastosowanie dedykowane jest do obróbki detali surowych.
Modułowa uniwersalność
Kolejnym rozwiązaniem z zakresu systemów mocowania w obróbce pięcioosiowej zapewniającym uniwersalność sprzyjającą ograniczeniu kosztów obróbki są systemy modułowe. Przykładem takiego rozwiązania jest nowatorski system Uni Lock KIPP, przeznaczony do mocowania elementów o skomplikowanym kształcie do obróbki w pięciu osiach. Wygodę tego rozwiązania gwarantuje bezpośrednie mocowanie modułów bazowych na stołach z rowkami teowymi, na paletach z systemem siatki otworów 50/40/M12 oraz na popularnych systemach Zero-Lock. Dzięki zastosowaniu systemu modułów możliwe jest przeprowadzenie dowolnego typu obróbki, dzięki ich łatwej i wygodnej wymianie mocowanie sprosta każdemu rodzajowi realizacji. Obrabiany detal wymaga zaledwie jednego mocowania do przeprowadzenia całego procesu obróbki.
- Obrabiany detal jest mocowany do jednego, dwóch lub czterech sztywnych modułów bazowych. Dla detali o dużych gabarytach można zamontować dodatkowe moduły. System mocujący obsługuje się mechanicznie i może zostać szybko „przezbrojony” dla innych obrabianych detali lub przyrządów. Montaż jest bardzo prosty: Należy zamocować moduł bazowy, zamocować moduły rozszerzeń mocujących, zamocować łącznik redukcyjny z przykręconym przedmiotem obrabianym i ręcznie dokręcić kluczem dynamometrycznym –dodaje Przemysław Słaby z grupy KIPP.
Modułowe rozwiązanie sytemu mocowania Uni Lock zapewnia dowolną konfigurację mocowania na różnych wysokościach, dzięki czemu obróbka pięcioosiowa pozwala na osiągnięcie możliwych dla tego rodzaju produkcji efektów. Za sprawą dostępnych ponad 70 elementów takich jak: moduły bazowe, moduły rozszerzeń oraz dodatkowe akcesoria możliwe jest uzyskanie wymiernych oszczędności za sprawą modernizacji uzdatnienia parku maszyn przez jeden system zamiast wielu różnych rozwiązań.
Nadesłał:
bskowron
|
Komentarze (0)