Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Mój rodzic przestaje słyszeć

Mój rodzic przestaje słyszeć
Zobacz więcej zdjęć »
Problemy ze słuchem dotyczą ludzi w każdym wieku. Cierpią na nie najmłodsi, dorośli, ale przede wszystkim osoby starsze, u których niedosłuch ściśle związany jest z procesem starzenia. Według badania PolSenior 30% Polaków po 65. roku życia ma zaburzenia słuchu.

Co gorsze, część z nich w ogóle się do tych problemów nie przyznaje, tym samym nie podejmując żadnego leczenia.

Bardzo głośne słuchanie radia i oglądanie telewizji, częste prośby o powtórzenie wymówionych przez rozmówcę słów, zwłaszcza w głośnym otoczeniu. To pierwsze objawy wskazujące na to, że Twój rodzic zaczyna mieć problemy ze słuchem. Utrata słuchu nie jest zjawiskiem nagłym - zazwyczaj problem ewoluuje. Obserwuj reakcje i zachowanie rodzica. Jeżeli zaczynasz zauważać niepokojące sygnały coraz częściej - zgłoście się do lekarza laryngologa.

Zdiagnozuj problem

Lekarz specjalista wykona badanie określające problem ze słuchem, np. tzw. audiogram. Wyniki określą stopień uszkodzenia, a tym samym wskażą najlepsze rozwiązanie, które pomoże Twojemu rodzicowi wrócić do świata dźwięków. W przypadku niewielkich i początkowych zmian wystarczające może być leczenie farmakologiczne. W większości przypadków lekarz zaleci jednak aparat słuchowy, a przy poważniejszych zmianach (lub gdy aparat nie spełni swojej roli) - implant słuchowy.

Aparat słuchowy wzmacnia odbierane dźwięki, dzięki czemu będą one zrozumiałe dla Twojego rodzica. Implant natomiast omija uszkodzone części ucha, trafiając bezpośrednio do nerwu słuchowego. Implantacja jest zabiegiem chirurgicznym. Przed wszczepieniem implantu Twój rodzic musi więc przejść pozytywnie procedurę kwalifikacyjną potwierdzającą gotowość organizmu do przejścia tego typu operacji.

Słuch ponad pokolenia

To, że Twój rodzic nie żyje już tak aktywnie, jak kilkanaście lat temu, nie oznacza, że ma się pogodzić z niedosłuchem. Spotkania z rodziną, wyjścia z przyjaciółmi, zabawa z wnukami - są dziesiątki powodów, dla których powinien słyszeć najlepiej, jak to tylko możliwe. Problemy ze słuchem bardzo często prowadzą do izolacji. Osoba niedosłysząca obawia się kontaktów z dużą grupą ludzi, wejścia w nowe środowisko, wyjazdów - zamyka się powoli w swoim świecie. Nie możesz do tego dopuścić!Zwłaszcza, że jest tyle możliwości leczenia.

Leczenie problemów ze słuchem jest drogie, ale na szczęście całkowicie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ finansuje operację wszczepienia implantu słuchowego zarówno u dzieci, osób dorosłych, jak i seniorów. Nie ma górnej granicy wieku, po której nie możecie zdobyć środków na implantację. Jedynym warunkiem jest stan zdrowia pacjenta, pozwalający na przeprowadzenie zabiegu.

Jeśli chcesz nabrać pewności, że takie leczenie pomaga, wejdź na www.razemdlasluchu.pl i zapoznaj się z prawdziwymi historiami pacjentów, którzy odzyskali słuch.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Razem dla Słuchu
http://razemdlasluchu.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »