Rozrywka » Hobby
Monety euro okolicznościowe i kolekcjonerskie
Monety okolicznościowe euro są przeznaczone do obiegu i posiadają status prawnego środka płatniczego w całej strefie euro. Emitowane są jedynie monety o nominale 2 euro wykonane z tych samych stopów i posiadające te same parametry techniczne, co monety powszechnego obiegu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Monety posiadają stronę wspólną (awers) taką samą jak monety powszechnego obiegu. Strona narodowa (rewers) posiada natomiast inny (pamiątkowy) wizerunek. Najczęściej monety takie emituje się w celu upamiętnienia rocznic historycznych lub bieżących wydarzeń o doniosłym znaczeniu. Każde państwo członkowskie może wyemitować jedynie jedną monetę pamiątkową w roku. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się drugą emisję, pod warunkiem że jest to emisja wspólna (wszystkie kraje strefy euro emitują monetę na dany temat) i służy upamiętnieniu wydarzenia o znaczeniu ogólnoeuropejskim. Strona narodowa monet wspólnych emisji przedstawia okolicznościowy motyw (ten sam dla wszystkich krajów), nazwę kraju-emitenta oraz nazwę wydarzenia w języku (językach) tego kraju. 1996r.
Komisja Europejska ogłosiła konkurs na projekty monet euro. Projekty mogli przesyłać artyści i projektanci ze wszystkich krajów Unii Europejskiej (oprócz Danii). Projekty mogły być przesyłane jedynie w trzech kategoriach (architektura, abstrakcja i postacie). Przez wstępny etap selekcji przebrnęło 36 projektów. W marcu 1997r. grupa ekspertów powołana przez Komisję Europejską wybrała 9 projektów. Do czerwca 1997r, odbyły się głosowania. Ostatecznie wybrano projekt Luc'a Luycx, który w zamian otrzymał 24 000 euro. Wszystkie kraje oprócz Austri i Irlandii umieszczają na swoich monetach znaki mennic.
Dotychczas odbyły się dwie wspólne emisje. Pierwszą w marcu 2007 r. z okazji 50. rocznicy podpisania traktatu rzymskiego, a drugą, w styczniu 2009 r. z okazji dziesięciolecia euro. Wizerunki i dane dotyczące monet okolicznościowych można zobaczyć w katalogu na stronie głównej.
Monety kolekcjonerskie euro nie są przeznaczone do obiegu i posiadają status prawnego środka płatniczego jedynie w państwie, które je wyemitowało. Aby zapewnić ich łatwe odróżnienie, muszą się różnić od monet powszechnego obiegu pod kilkoma względami – wartością nominalną oraz dwoma z następujących parametrów: kolorem, średnicą, wagą. Monety kolekcjonerskie euro wykonywane są ze złota, srebra lub stopów metali niekruszcowych.
Autor artykułu: Marcin Tychy www.numidia.pl
Komentarze (0)