Technologie » Internet

MosaicLoader czeka na amatorów pirackich programów

Bitdefender ujawnił malware, które atakuje osoby korzystające z nielegalnego oprogramowania. Szkodnik posiada złożoną strukturę i ciężko jest go wykryć za pomocą antywirusa.

Wprawdzie liczba amatorów poszukujących nielegalnych programów w ostatnich latach nieco spadła, aczkolwiek problem piractwa komputerowego wciąż istnieje. Nie jest też tajemnicą, iż amatorzy pirackich gier często wpadają w pułapki zastawiane przez hakerów. Przykładem tego typu zasadzki jest malware wykryty przez badaczy firmy Bitdefender. Mogą na niego trafić internauci szukający zarówno gier, jak i aplikacji użytkowych. Bitdefender nadał szkodnikowi charakterystyczną nazwę - MosaicLoader ze względu na skomplikowaną wewnętrzną strukturę. Jest ona na tyle zawiła, że potrafi zmylić oprogramowanie antywirusowe. Dodatkowy problem stanowi zbadanie sposobu funkcjonowania szkodnika oraz jego budowy.  MosaicLoader jest dostarczany przez płatne reklamy w wynikach wyszukiwania, które przyciągają użytkowników szukających pirackiego oprogramowania. Malware po zainfekowaniu komputera ofiary tworzy złożony łańcuch procesów i wykonuje szereg czynności szkodliwych dla użytkowników, w tym m.in manipuluje plikami cookie, pobiera koparki kryptowalut czy backdoory, takie jak Glupteba. Jednym z objawów infekcji jest spowolnienie pracy komputera. Najlepszym sposobem na ominięcie MosaicLoader jest niepobieranie oprogramowania z niezaufanych stron internetowych.

 

Źródło: marken.com.pl;bitdefender.pl  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marken

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »