Kultura, sztuka » Muzyka

Muzyka i góry, czyli XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites

Muzyka i góry, czyli XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites
Zobacz więcej zdjęć »
Dla koneserów muzyki klasycznej, jazz, folk czy współczesnej prezentowanych przy akompaniamencie słońca i szczytów Dolomitów czeka jedyny w swoim rodzaju festiwal. Od 22 sierpnia do 23 września 2022 r. I Suoni delle Dolomiti powraca do gór regionu Trentino we Włoszech.

Na spragnionych zanurzenia się w wyjątkowych dźwiękach muzyki klasycznej, jazz, folk czy współczesnej prezentowanych przy akompaniamencie słońca i szczytów Dolomitów czeka jedyny w swoim rodzaju festiwal. Od 22 sierpnia do 23 września 2022 r. I Suoni delle Dolomiti (Dźwięki Dolomitów) powraca do gór regionu Trentino we Włoszech, by cieszyć zarówno pasjonatów aktywnego wypoczynku, jak i wielbicieli muzyki na żywo. Udział w koncertach jest bezpłatny i zarazem bezcenny.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link Buildingu
Miesiąc magicznych, muzycznych doznań

W ramach festiwalu przez cały miesiąc światowej klasy muzycy i odkrywcy górskich przygód spotykają się na polanach ukrytych wśród Dolomitów — gór wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, by wspólnie doświadczać i smakować muzyki wymykającej się wszelkim formom. Dźwięki instrumentów dialogują z otaczającym krajobrazem, grają z echem i wiatrem, tworząc angażującą przestrzeń do rozmowy między artystami, publicznością i naturą.

XXVIII edycja Sounds of the Dolomites obfitować będzie w inspirujące wydarzenia na łonie natury. Na uczestników festiwalu czeka aż 16 pasjonujących, artystycznych występów. Wśród artystów nie zabraknie także pomysłodawcy festiwalu - włoskiego wiolonczelisty i muzyka Mario Brunello. Będzie można go spotkać i posłuchać już we wrześniu w Dolomitach Brenta.

17 wydarzeń, jeden wspólny głos natury i muzyki

Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja muzyki zanurzonej w przyrodzie, w miejscu które nie stawia barier dla prawdziwych emocji i doświadczeń. To okazja do przeżycia niezwykłej podróży w cieniu 290 milionów lat historii zapisanych w skałach Dolomitów.

Dolomity nazywane są „Bladymi górami”, a to za sprawą wapienno-magnezowych skał, tworzących smukłe, strzeliste formacje, które odbijając kolory zachodzącego i wschodzącego słońca, mienią się całą feerią barw. Ciężko wyobrazić sobie lepszą scenerię do okrywania natury i muzyki. Jedynym warunkiem uczestnictwa w tych, jakże wyjątkowych imprezach jest pokonanie górskich szlaków wiodących do schronisk i miejsc na otwartym powietrzu, gdzie wystąpią artyści i goście związani z muzyką i górami. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Festiwal rozpocznie się 22 sierpnia w Malga Tassula w Val Nana, u podnóża góry Peller w Dolomitach Brenta pełnym emocji i przemyśleń koncertem Radiodervish, który będzie swego rodzaju hołdem dla Franco Battiato. Dwa dni później, w Camp Centener nad Madonna di Campiglio, wystąpi berlińska piosenkarka i autorka tekstów o bluesowym brzmieniu — Alice Phoebe Lou.

Dla miłośników klasyki

26 sierpnia na Monte Agnello w Val di Fiemme, u podnóża masywu Latemar wybrzmią dźwięki najlepszej holenderskiej orkiestry smyczkowej o międzynarodowej renomie — Amsterdam Sinfonietta, otwierając tym samym program muzyki klasycznej Festiwalu. Kontynuacja tego wydarzenia odbędzie się 2 września w Dolomitach Brenta z Ensemble Zefiro, jedną z najbardziej docenianych formacji muzyki dawnej i barokowej.

W rozległym otoczeniu chat i łąk doliny, 5 września na Malga Canvere usłyszymy Vittorio Ghielmi i Suonaru Parlente Orchestra, a 14 września w okolicy Jeziora Bombasel w oryginalnym repertuarze wystąpi Trio Italiano d’Archi. Następnie 16 września, łąki Vallesinella Alta w Dolomitach Brenta powitają Arde Trio. Ostatnie wydarzenie poświęcone muzyce klasycznej, będzie miało miejsce 19 września w schronisku Pertini u podnóża góry Sassolungo. Wystąpią tam dwie młode, acz już uznane na międzynarodowej scenie artystki — skrzypaczka Alena Baeva i wiolonczelistka Anastasia Kobekina.

Rytmy i style z całego świata

U stóp Pale di San Martino, 31 sierpnia połączą się głosy Accent, projektu muzycznego, którego znakiem rozpoznawczym jest jazz i śpiew a cappella. Pozostając w podobnych klimatach, 7 września w schronisku Cacciatore w Val d’Ambiez, duet Jeana Louisa Matiniera (akordeon) i Kevina Seddiki (gitara) wystąpi z projektem „Rivages”. Dwa dni później pokaz, łączący swing, cygański jazz, afrykańsko-amerykańskie i latynoskie rytmy będzie udziałem kwartetu Hali Gwardii. 18 września zaś w Passo Lavaze, w specjalnym hołdzie dla muzyki Chicka Corea, spotkają się artystyczne dusze Andrei Dulbecco, Alessandro Bianchiniego, Marco Micheli i Nicola Angelucci.

Między światłem a ciemnością

Podczas jednego z bardziej magicznych momentów w górach, kiedy pierwsze światło świtu spotyka się z ciemnością nocy, 29 sierpnia na naturalnym tarasie widokowym Pra Martin odbędzie się wyjątkowy koncert. Marco Paolini, razem z gitarzystą Aberto Zilotto wystąpią w projekcie poświęconym pisarzowi Luigiemu Meneghello.

Wydarzenie, które uosabia ducha Festiwalu to z pewnością dwudniowy trekking zaplanowany w terminie 10-12 września w Dolomitach Brenta. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w specjalnym projekcie, który Mario Brunello zrealizuje wspólnie z Gevorgiem Dabaghyanem. Udział w muzycznym trekkingu jest płatny i wymaga rezerwacji. Zwieńczenie wspólnej wędrówki nastąpi w otoczeniu szczytów Brenty, na łąkach Malga Brenta Bassa. Muzycy wystąpią tam wraz z Narodowym Chórem Kameralnym Armenii i Dabaghyan Duduk Trio. Koncert połączy echa historycznych ormiańskich melodii klasztornych z sakralnymi polifoniami europejskimi, a także z tradycyjnymi pieśniami ludowymi i akcentami tanecznymi, zakorzenionymi w historii dawnych kontynentów.

Zamknięcie edycji 2022 odbędzie się na scenach, które nie przestają zachwycać. 21 września Villa Welsperg w Val Canali przyjmie Stefano Belisari. Artysta znany jako Elio, z pięcioma innymi ekstrawaganckimi towarzyszami muzycznej podróży, złoży hołd wielkiemu Enzo Jannacciemu. Max Gazzè – gość imprezy finałowej 23 września w Val San Nicolo – Val di Fassa, zaprezentuje śródziemnomorskie rytmy, w których przebrzmiewają także zachodnie akcenty, a Północ i Południe łączą się w charakterystyczną dla twórcy muzyczną sygnaturę.

Więcej informacji na temat festiwalu Sounds of the Dolomites 2022:

https://www.visittrentino.info/en/isuonidelledolomiti

Więcej informacji o letnich atrakcjach Trentino można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/pl

KALENDARIUM FESTIWALU 2022:

 • 22.08, Malga Tassula w Val Nana, u podnóża góry Peller, Dolomity Brenta – koncert Radiodervish w hołdzie dla Franco Battiato

 • 24.08, Camp Centener nad Madonna di Campiglio - występ Phoebe Lou

 • 26.08, Monte Agnello, Val di Fiemme – występ Amsterdam Sinfonietta w towarzystwie grupy Latemar

 • 29.08, Pra Martin, Val di Fassa- specjalny koncert Marco Paolini i Aberto Zilotto w projekcie poświęconym pisarzowi Luigiemu Meneghello

 • 31.08, Pale di San Martino – koncert Accent

 • 02.09, Pinzolo, Dolomity Brenta – występ Ensemble Zefiro

 • 05.09, Malga Canvere, Val di Fiemme – występ Vittorio Ghielmi i Suonaru Parlente Orchestra

 • 07.09, schronisko Cacciatore w Val d’Ambiez – koncert duetu Jeana Louisa Matiniera i Kevina Seddiki

 • 09.09, Col Margherita, Val di Fassa - występ kwartetu Hali Gwardii

 • 10-12.09, Madonna di Campiglio, Dolomity Brenta - trekking prowadzony przez Mario Brunello i Gevorga Dabaghyanem

 • 12.09, Malga Brenta Bassa, Dolomity Brenta - występ Mario Brunello, Narodowego Chóru Kameralnego Armenii, Gevorga Dabaghyan Duduk Trio

 • 14.09, Jeziora Bombasel, Val di Fiemme - koncert Trio Italiano d’Archi

 • 16.09, Vallesinella Alta, Dolomity Brenta – występ Arde Trio

 • 18.09, Passo Lavaze, Val di Fiemme - koncert Andrei Dulbecco, Alessandro Bianchiniego, Marco Micheli i Nicola Angelucci w specjalnym hołdzie dla muzyki Chicka Corea

 • 19.09, schronisko Pertini, u podnóża góry Sassolungo - występ skrzypaczki Alena Baeva i wiolonczelistki Anastasia Kobekina

 • 21.09, Villa Welsperg w Val Canali – występ Elio, Seby Burgio, Martino Malacrida, Pietro Martinelli, Sophia Tomelleri, Giulio Tullio w hołdzie Enzo Jannacciemu

 • 23.09, Val San Nicolo, Val di Fassa - finałowy koncert Max Gazzè

Fot. Federico Modica; Daniele LiraRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PR77
http://projekt77.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »