Dom » Nieruchomość
Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?
Zobacz więcej zdjęć » |
Kiedy prześledzimy oferty poznańskich deweloperów okaże się, że ceny na rynku pierwotnym bardzo często są do siebie zbliżone. Oscylują w granicach 6.200-6.500 zł/m2. Sto złotych różnicy na jednym metrze kwadratowym przy zakupie mieszkania 50 metrowego daje różnicę w ostatecznej cenie jedynie 5 tys. złotych. To stosunkowo niewiele biorąc pod uwagę, że to jedna z ważniejszych decyzji zakupowych w życiu inwestora.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Lokalizacja to jedno z ważniejszych kryteriów. Zakup nieruchomości w nieprzemyślanym miejscu może utrudnić nam życie na długie lata. Największym zainteresowaniem w Poznaniu cieszy się Stare Miasto. Przyjęto, że obszar ten rozciąga się od ścisłego centrum po północne krańce miasta. Według badań w tej dzielnicy chciałoby mieszkać prawie 45% kupujących. Częścią Starego Miasta są m.in. Naramowice oraz Piątkowo. To najważniejsze sypialnie Poznania.
– Aby podjąć dobrą decyzję, niezbędna jest prawidłowa identyfikacja potrzeb. Z jednej strony istotne jest, by nieruchomość była położona blisko terenów rekreacyjnych, z drugiej warto zwrócić uwagę na możliwości komunikacji własnym samochodem, jak i komunikacją publiczną – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. – Dużą popularnością wśród Poznaniaków cieszy się dzielnica Piątkowo. Mieszkańców przekonuje łatwy dojazd do innych dzielnic, bliskość PeSTki oraz liczne szkoły, przedszkola, przychodnie i sklepy a także dużo terenów zielonych. Na Piątkowie powstaje kilka nowych inwestycji m. in. kompleks mieszkaniowy Stróżyńskiego 11 – dodaje.
Ale lokalizacja i cena to nie jedyne priorytety przy wyborze nieruchomości. Należy zwrócić uwagę nie tylko na metraż mieszkania, ale przede wszystkim na układ. Często do sprzedaży trafiają duże z pozoru atrakcyjne nieruchomości, których układ jest bardzo niefunkcjonalny. Ograniczenia wynikające ze złego rozplanowania ścian czy przyłączy powodują, że powierzchnia nie może być maksymalnie wykorzystana.
– Podczas procesu projektowania układ mieszkań stanowi dla nas priorytet. Zawsze dbamy, aby przestrzeń była maksymalnie wykorzystana. Takie drobiazgi jak dodatkowa powierzchnia na spiżarnię, czy garderobę często jest decydująca przy wyborze konkretnego lokalu – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. – Ciekawą propozycją są nasze nowe mieszkania przy Stróżyńskiego, zlokalizowane na ostatnich kondygnacjach, z dodatkową kondygnacją poddaszową, gdzie będzie można zaaranżować przestrzeń tworząc na przykład gabinet, garderobę, łazienkę czy salę fitness – dodaje Taflińska-Tadeusz.
Gdy mówimy o powierzchniach dodatkowych, warto też wspomnieć o tarasach. To ważne, by mieszkanie miało balkon, taras lub ogródek, które pozwolą latem cieszyć się słońcem. Poznaniacy zwracają także uwagę na renomę dewelopera. Liczba lat na rynku, stabilność oraz jakość wykonanych inwestycji to czynniki, które powinniśmy sprawdzić przed zakupem. Nie bez znaczenia jest także kwestia hali garażowej oraz miejsc postojowych przed budynkiem.
– To niezwykle ważne, by deweloper wskazał miejsca postojowe przynależne dla inwestycji. Powinny być one zlokalizowane na działce należącej do dewelopera. Niekiedy firmy wykazują miejsca postojowe na działkach podnajmowanych. Takie rozwiązanie jest niekorzystne dla przyszłego właściciela nieruchomości i w przyszłości może doprowadzić do poważnych problemów prawnych – mówi Gabriela Prychitko-Czyżewska, adwokat.
Choć często wydaje nam się, że kupujemy nieruchomość na całe życie, to warto przy zakupie rozważyć także, czy będzie ona łatwo sprzedawalna. Mieszkanie to także inwestycja, zamrożenie kapitału. Dlatego przyszła nieruchomość powinna być atrakcyjna nie tylko z naszego punktu widzenia, ale także innych klientów. Szukając mieszkania warto dobrze przeanalizować dostępne oferty. Odwiedzenie inwestycji oraz spacer po okolicy z pewnością ułatwi podjecie decyzji.
Nadesłał:
FortePR s.c.
|
Komentarze (0)