Gospodarka » Maszyny
Na najwyższych obrotach
Ciągłość funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa opiera się na mechanizmie wspierającym proces produkcyjny. Maszyny i wszelkie urządzenia elektryczne to inwestycja o jasnym celu, a realizacja złożeń prowadzi do zwiększenia rentowności. Przestoje w dostawie prądu mogą zdarzyć się z racji awarii energetycznych. Wstrzymują one pracę firmy i generują tym samym dodatkowe koszty. Jeśli przestój jest niezawiniony, czyli powodem przerwy w wykonywaniu obowiązków jest brak prądu, pracownikom przysługuje wynagrodzenie. Optymalizacja urządzeń pozwala zapobiegać awariom w przedsiębiorstwie, eliminując dodatkowe koszty.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wystarczy ułamek sekundy
Przestoje w dostawach prądu to nie jedyne mechanizmy wstrzymujące działanie przedsiębiorstwa. Zmiany konfiguracji połączeń w systemie, przełączenia w obwodzie i operacje łączeniowe to kolejne przyczyny przepięć. - Tego typu skoki i spadki napięcia trwają tylko ułamek sekundy, ale mogą powodować przestój całej linii produkcyjnej - mówi Dorota Czech z firmy Phoenix Contact, oferującej system monitorujący zużycie energii elektrycznej EMwise. - Wystarczy zbliżenie dwóch urządzeń, na których zgromadził się przeciwny ładunek elektrostatyczny, by doprowadzić do awarii wewnątrz instalacji - dodaje. Utrudnienia w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa mogą być spowodowane również przez przepięcia, które mają związek z wyładowaniami atmosferycznymi. Groźne jest nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna, ale również wyładowanie w pobliżu obwodów elektrycznych czy nawet w chmurach.
Inwestycja w ochronę
Funkcjonalnym rozwiązaniem dla ochrony przed wspomnianymi sytuacjami mogą być ograniczniki przepięć. Jeśli zostaną prawidłowo umiejscowione pozwalają na nieprzerwaną pracę maszyn produkcyjnych. Ograniczniki pierwszego typu powinny znaleźć się jak najbliżej instalacji początkowej, czyli. np. w rozdzielnicy głównej. Drugi typ montowany jest w tablicach rozdzielczych, a trzeci - dotyczy systemów ochronnych końcowej instalacji. Niezbędne jest także zabezpieczenie odgromowe oraz dodatkowe zasilanie. Istotne pozostaje przy tym dostosowanie urządzeń do specyfiki branży. - Instalacja odgromowa jest jednym z najważniejszych elementów ochrony budynku i urządzeń elektrycznych, ale jednostka produkcyjna wymaga dodatkowych systemów. Na przykład elektrownie wiatrowe potrzebują specjalnej, wzmocnionej ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi i budowy całego systemu zarządzania farmą wiatrową, bo turbiny są wyjątkowo narażone na przepięcia. Niezbędne jest więc uruchomienie systemów do pomiaru prądu piorunowego - dodaje Dorota Czech. Należy pamiętać, że wszystkie urządzenia muszą być zgodne z restrykcyjnymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa.
Bezpieczne rezerwy
Kolejnym ważnym punktem są własne rezerwy prądu i systemy wykrywające awarie. Chronią przed dodatkowymi kosztami oraz mają istotny wpływ na konkurencyjność: pozwalają na nieprzerwane działanie jednostki produkcyjnej. Przemysłowe systemy zasilania doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie produkcja nie dopuszcza przestoju. Podstawowym zabezpieczeniem są bezprzewodowe, bezobsługowe zasilacze, które zapewniają wsparcie nawet w czasie przerwy w dostawie prądu. Technologia IQ pozwala na przekazywanie informacji o stanie akumulatora i czasie jego pracy oraz ostrzega o awarii. Modułowe zasilacze pozwalają na szerokie zastosowanie ich w każdym przemyśle.
Rozwiązywanie kwestii dotyczących awaryjności urządzeń elektrycznych i sprzętu w przedsiębiorstwie ma kluczowe znaczenie dla jego funkcjonowania na rynku. Dobór odpowiednich systemów ochronnych jest bardzo ważny. To od ich sprawności zależy realizacja założeń firmy oraz ostateczny bilans finansowy. Rozwój technologiczny wnosi szereg rozwiązań, które umożliwiają całodobową dyspozycyjność maszyn. Inteligentne zasilacze i zabezpieczenia obwodów to wstęp do budowy systemu zabezpieczeń przed skutkami awarii.
Więcej informacji na temat systemu EMwise dostępnych jest na: www.phoenixcontact.pl/emwise
Nadesłał:
BrandVoice
|
Komentarze (0)