Zdrowie » Medycyna

Na ringu z rakiem: technologia NanoKnife wyrównuje szanse walki z nowotworem

Na ringu z rakiem: technologia NanoKnife wyrównuje szanse walki z nowotworem
Zobacz więcej zdjęć »
Nowotwór trzustki, uznawany dotąd za jednego z najtrudniejszych do wyleczenia, w końcu znalazł godnego przeciwnika. Jest nim urządzenie NanoKnife, znane jako „elektryczny nóż”- jedyna metoda, która umożliwia nieinwazyjne i bezpieczne usuwanie nieoperacyjnych guzów.

Rak trzustki, nazywany „cichym zabójcą” jest wyjątkowo trudny do zdiagnozowania i leczenia. Ta odmiana nowotworu długo nie daje żadnych objawów, a  wykrywalna staje się zazwyczaj w bardzo zaawansowanym stadium, kiedy w organizmie widoczne są już przerzuty, a sam guz jest nieoperacyjny.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Pierwszy etap choroby przebiega bezobjawowo, jednakże warto być wyczulonym na symptomy, które świadczyć mogą o rozwijającym się nowotworze. Zazwyczaj nie kojarzy się ich z nowotworem, dlatego trudno je rozpoznać. Chodzi tu między innymi o utratę wagi, brak apetytu, bóle brzucha, nudności, wymioty oraz żółtaczkę.  

Złe rokowania sprawiają, że osoby dotknięte nowotworem trzustki pozostają bezradne. Tradycyjne techniki operacyjne okazują się skuteczne jedynie w pierwszym stadium choroby. Zbyt późna diagnoza pozwala jedynie na leczenie paliatywne, polegające na łagodzeniu objawów nowotworu. Nową nadzieję na walkę z rakiem niesie urządzenie NanoKnife.

Nowotwór rażony prądem - co wiemy o technologii NanoKnife?

Wprowadzona w Stanach Zjednoczonych w 2009 roku, okrzyknięta została najważniejszym osiągnięciem onkologii ostatnich lat. Technika operacyjna NanoKnife stanowi najbardziej innowacyjny sposób walki z nieoperacyjnym nowotworem trzustki oraz innych narządów, takich jak wątroba czy prostata.

Urządzenie NanoKnife oparte jest na technologii nieodwracalnej elektroporacji (tworzeniu otworów w błonach komórek rakowych), a sam zabieg polega na wprowadzeniu kilku elektrod na granicy i w obręb zmiany nowotworowej, a następnie przepuszczenie przez tkankę nowotworową impulsów prądu zmiennego. W ten sposób można usunąć guzy, które we wstępnej diagnozie uznaje się za niedostępne i nieoperacyjne. Podczas zabiegu nie zostaje uszkodzona żadna inna, zdrowa struktura znajdująca się w sąsiedztwie nowotworu. Co ważne, zabieg nieodwracalnej elektroporacji można powtórzyć.

Innowacyjna metoda dostępna w Polsce

W Polsce niebezpiecznie szybko rośnie odsetek osób chorujących na raka. W roku 2014 nowotwór trzustki wymieniało się jako szóstą najczęstszą przyczynę zgonu, lecz szacuje się, że w roku 2020 uplasuje się on na miejscu drugim. W związku z tym, także polskie szpitale zaopatrują się w innowacyjny sprzęt. Jednym z pierwszych ośrodków leczenia, które oferuje zabieg nieodwracalnej elektroporacji jest Prywatna Lecznica Certus w Poznaniu.

W tym ośrodku odbyła się pierwsza w Wielkopolsce operacja nowotworu trzustki z użyciem technologii NanoKnife. Zabieg przeprowadzony został przez zespół pod kierownictwem dr. hab. n. med. Dawida Murawy, znanego poznańskiego chirurga onkologa. Zapytany o opinię dr Murawa, ocenił zabieg jako „procedurę, która obciąża organizm w małym stopniu”, a samo urządzenie uznał za bardzo skuteczne w walce z rakiem.

Mimo, że nieznane są jeszcze długofalowe efekty leczenia przy pomocy tego nowoczesnego urządzenia, a sama metoda jest stale rozwijana, wiele wskazuje na to, że NanoKnife stanie się alternatywą dla innych sposobów walki z nowotworem złośliwym, takich jak chemio- i radioterapia.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

adStone

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »