Firma » Praca

Najdłuższe niemieckie słowa i sposoby na ich opanowanie

Oglądanie vlogów, dzielenie słowa na mniejsze części, gra w kalambury czy sketchnoting – to tylko niektóre sposoby, które mogą ułatwić naukę skomplikowanych słówek.

Język niemiecki jest pełen trudnych, czasami kilkudziesięcioliterowych wyrazów, dlatego warto poznać sposoby, dzięki którym nauka stanie się przyjemniejsza, a efekty przyjdą o wiele szybciej!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jednym z najtrudniejszych, a zarazem najciekawszych wyzwań dla osób uczących się języka niemieckiego, jest zapamiętanie długich wyrazów. Nasi zachodni sąsiedzi to prawdziwi rekordziści, jeśli chodzi o tworzenie złożonych rzeczowników. Niemieckie słowotwórstwo jest dość liberalne i dopuszcza wiele członów jednego słowa, pod warunkiem, że będzie ono zgodne z regułą. Podstawową zasadą tworzenia złożonego wyrazu jest to, aby rzeczownik był zawsze na końcu, a jego rodzajnik określał całe słowo. Znanym przykładem ilustrującym to zjawisko jest wyraz „biurko”, czyli „der Schreibtisch”. Składa się on z dwóch członów – schreiben, czyli pisać oraz z „der Tisch” – to znaczy stół. Po połączniu słów powstaje wyraz „der Schreibtisch”, który przejmuje rodzajnik rzeczownika.

Zmiana prawa UE pozbawiła Niemców 63-literowego słowa

Biurko (tłumacząc dosłownie: stół do pisania) wygląda niewinnie przy 63-literowym wyrazie „das Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz”, który do 2013 roku uznawany był za najdłuższe niemieckie słowo. Tasiemiec powstał w 1999 roku w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i oznaczał ustawę nakazującą kontrolę znakowania wołowiny. Prawo to zostało wprowadzone w związku z epidemią BSE (chorobą wściekłych krów) i skrótowo było zapisywane jako RkReUAUG. Ostatnim członem 63-literowca był wyraz „das Gesetz”, czyli właśnie „ustawa”. Słowo przestało istnieć równolegle wraz ze zmianą prawa Unii Europejskiej. Jednak Niemcom nie brakuje innych, równie złożonych słów.

Pięć najdłuższych słów w języku niemieckim

Wszystkie takie językowe ciekawostki gromadzi największa baza niemieckich wyrazów, Dudenkorpus (https://www.duden.de/). Zazwyczaj oficjalne słowniki nie uwzględniają aż tak złożonych wyrazów, ponieważ są one dość rzadko stosowane. Według Dudena aktualnie najdłuższymi słowami w języku niemieckim są:

·         Die Kraftfahrzeughaftpflichtversicherung – obowiązek odpowiedzialności cywilnej w ruchu pojazdów samochodowych

·         Die Erste Donaudampfschifffahrtsgesellschaft – (Pierwsze) Austriackie Towarzystwo Dunajskiej Żeglugi Parowej

·         Der Rhein-Main-Donau-Großschifffahrtsweg - drogi wodne dla przemysłu ciężkiego żeglugi dla trzech niemieckich rzek: Rhein, Main, Donau      

·         Das Arbeiter-Unfallversicherungsgesetz – ustawa na temat ubezpieczeń od wypadków przy pracy

·         Das Bundesausbildungsförderungsgesetz – federalna ustawa o wspieraniu kształcenia.

Przeczytanie tak złożonych wyrazów jest nie lada sztuką, a co dopiero zapamiętanie ich. Poniżej kilka porad, jak skutecznie zapamiętywać i uczyć się słówek – nie tylko tych długich.

1.     Podziel wyraz na mniejsze części i ucz się ich oddzielnie, systematycznie dodając kolejne człony. Najpierw upewnij się, że rozumiesz znaczenie każdego ze słów składowych. Język niemiecki jest logiczny. Łatwiej zapamiętać długie słowo, jeśli rozumiemy z jakich części się składa. Najważniejszy jest ostatni wyraz, bo to on jest podstawowym rzeczownikiem. Jeśli znasz już znaczenie każdego ze słów, to zapamiętuj je parami. Z czasem, jak już będziesz swobodnie wymawiał pierwsze części słowa, dodawaj do nich kolejne.

2.    Odsłuchuj nagranie z wymową skomplikowanego wyrazu -  Na YouTube znajdziesz mnóstwo nagrań z cyklu „najtrudniejsze słowa niemieckie” – słuchaj ich w wolnych chwilach. Możesz to robić nawet w drodze na uczelnie, albo podczas śniadania. Niektóre kanały są prowadzone w bardzo zabawny sposób, więc nie będziesz się nudził. Zajrzyj np. na kanał DontTrustTheRabbit (https://www.youtube.com/watch?v=q7ZnSr2QqFk ).

3.     Ucz się całych wyrażeń – Pamiętasz ile razy wkuwałeś na pamięć pojedyncze słówka z listy na sprawdzian? Ile z nich zapamiętałeś? W naturalnym środowisku korzystania z języka, czyli np. podczas rozmowy, nigdy nie wymawiamy pojedynczych słów, tylko całe zwroty. Dlatego, jak już opanujesz wymowę kłopotliwego słówka, użyj wyobraźni i wymyśl sytuację, w której wypowiedziałbyś dane słowo. Zapisz całe zdanie, które powstało w twojej głowie i je powtarzaj.

4.    Traktuj przyswajanie słówek jak przyjemność, a nie przymus – Łatwiej jest nam zapamiętywać teksty popularnych piosenek albo zabawne powiedzonka niż zwroty na kolokwium. Potraktuj trudne słowa jako ciekawostkę – wymyśl do nich rymy albo wypisz jakie skojarzenia przychodzą ci z nimi do głowy.

5.    Sketchnoting – Każdy ma swój sposób robienia notatek, ale warto przetestować ostatni trend, czyli tworzenie notatek rysunkowych (z ang. Sketchnoting). Ta forma nauki może przypaść do gustu szczególnie wzrokowcom. Przenosimy nasze skojarzenia z danym słowem w dowolnej formie wizualnej, co znacznie ułatwia jego zapamiętanie. Poza rysunkami mogą to być też ozdobne litery, podkreślenia, szkice czy odpowiednio dobrana kolorystyka. Nie ma jednej reguły na przygotowanie efektywnych notatek, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Wizualizacja tematu ma odzwierciedlać osobiste skojarzenia.  

6.    W grupie raźniej – zaangażuj swoich znajomych i wspólnie powtarzajcie materiał. Zagrajcie w kalambury: rysujcie, pokazujcie i zgadujcie o jaki wyraz chodzi. Nie znasz nikogo, kto uczy się niemieckiego? Nie szkodzi, na forach internetowych można znaleźć osoby z całego świata, które też szukają kompanów do nauki tego języka. Umów się z nimi na Skype i razem powtarzajcie materiał.   

Sposobów na naukę jest wiele, ale w każdym trzeba pamiętać przede wszystkim o wkładzie swojej własnej pracy, bo nie ma złotego środka. Najważniejsze, żeby mieć systematyczny kontakt z językiem. Warto poświęcić swój czas na naukę, ponieważ znajomość języka niemieckiego znacznie ułatwia start na rynku pracy i daje dużą przewagę w procesie rekrutacji. Jak mówi Marta Skrzypek, specjalista ds. rekrutacji i HR z międzynarodowej firmy innogy: „Na rozmowie kwalifikacyjnej zawsze sprawdzamy praktyczną znajomość języka obcego. Niekiedy wystarczy, że kandydat zna język niemiecki już na poziomie B1, ponieważ oferujemy szkolenia w tym zakresie i wiemy, że z czasem, ten poziom się podniesie. Obszar jakim się zajmujemy, czyli księgowość i tak wymaga opanowania dodatkowych pojęć nawet od osób mówiących płynnie. Umiejętność przyswajania słownictwa jest więc dla nas bardzo ważna.” Warto więc już na etapie studiów wybrać dla siebie najlepszy sposób nauki. Są osoby, które szybciej zapamiętują ze słuchu, a są studenci, którzy są wzrokowcami. Na szczęście w sieci można znaleźć mnóstwo materiałów dla jednych i drugich, które mogą ułatwić naukę i sprawić, że będzie ona przyjemna.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

prmjcc

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »