Firma » Biznes
Największa włoska gala roku.
Na wstępie odczytany został list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
„Włochy są dla Polski ważnym partnerem biznesowym i handlowym, podobnie jak Polska
dla Włoch. Italia to jeden z największych dostawców na polski rynek i jeden z największych odbiorców naszego eksportu. Cieszę się, że działa u nas ponad 1300 firm z udziałem włoskiego kapitału, które tworzą 90 tysięcy miejsc pracy. Z radością odbieram opinię większości z nich,
że Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w regionie i że ostanie 20 lat współpracy gospodarczej to historia sukcesu przynoszącego obopólne korzyści. Cieszę się,
że i polskie produkty są coraz intensywniej obecne we Włoszech” – napisał Prezydent.
Prezydent podziękował Izbie za pogłębianie polsko-włoskich relacji gospodarczych. Podkreślił,
że docenia znaczenie Izby jako ośrodka integrującego społeczność Włochów mieszkających w Polsce i ceni jej rolę w przybliżaniu Polakom kultury włoskiej oraz umacnianiu więzi między naszymi krajami.
Gości powitał Ambasador Republiki Włoskiej w Polsce Alessandro De Pedys.
„Świętujemy 20-lecie Izby Włoskiej w Polsce, ale także sukces włoskiej przedsiębiorczości i jej wkładu w rozwój kraju. Włochy są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski
w Europie. Przez te 20 lat zbudowaliśmy silną, gospodarczą więź przy udziale Izby Włoskiej” – powiedział Ambasador.
Następnie Aleksandra Hanzel, zastępca dyrektora ds. gospodarki i dialogu w Urzędzie Marszałkowskim odczytała list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
„Stawiają Państwo na profesjonalizm i nowoczesność, idą z duchem czasu i podnoszą standardy swego działania, aktywnie i skutecznie pracując na rzecz zrzeszonych w swych szeregach przedsiębiorców. Członkostwo w Izbie stwarza im możliwość nawiązywania cennych kontaktów, korzystania z bogatej bazy informacji na temat polskiego rynku, a także bycia reprezentowanym wobec innych zrzeszeń oraz włoskich i polskich władz. Jako organizacja samorządu gospodarczego Izba działa w interesie swoich członków i wspiera ich w wielu dziedzinach”.
Na koniec głos zabrał prezes Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej Piero Cannas, który powiedział: „Rośliśmy razem z gospodarką Polski. Dziś nasza obecność zaznacza się przede wszystkim w sektorach związanych z motoryzacją, mechaniką, tworzywami sztucznymi oraz AGD. Mamy także firmy związane z rynkiem spożywczym oraz te, działające w sektorze infrastruktury. Wyzwaniem dla Izby na następny rok będzie rozwój i zwiększenie obecności tam, gdzie są nasi członkowie. A kolejnym, uruchomienie Centrum Badań”.
Część oficjalną gali zakończyło wręczenie przedstawicielom wybranych restauracji Certyfikatów Ospitalità Italiana – przyznawanych w ramach międzynarodowego projektu, który ma na celu wybranie najlepszych, włoskich restauracji na świecie, spełniających szereg wymogów, dotyczących m.in. serwowania oryginalnych produktów włoskich, posiadających certyfikaty jakości i pochodzenia. W tym roku po raz pierwszy to wyróżnienie otrzymały włoskie restauracje w Polsce.
Włoskie inwestycje w Polsce
Włosi lubią inwestować i prowadzić działalność w naszym kraju, doceniają też warunki
i możliwości rozwijania biznesu nad Wisłą, dlatego kontakty gospodarcze między Polską,
a Włochami są od wielu lat na bardzo wysokim poziomie i wciąż się rozwijają. Na naszym rynku pojawia się coraz więcej firm z rodowodem włoskim, od małych i średnich przedsiębiorstw, po wielkie, światowe korporacje. Dla Polaków natomiast, „Made in Italy” samo w sobie stało się marką - synonimem dobrej jakości.
„Szczerze wierzymy w potencjał Polski, a aktualna sytuacja gospodarczo-polityczna zachęca
do działań inwestycyjnych właśnie tutaj. Planujemy ciągły rozwój w zakresie doradzania podmiotom włoskim inwestującym w Polsce i polskim, inwestującym we Włoszech, oraz dalsze wsparcie przedsiębiorców we wzajemnych relacjach” – deklaruje Martino Battara z Battara Bartoszek Kuliński BBK Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów.
Obecnie Włochy są jednym z największych partnerów handlowych Polski, od lat zajmując czwarte miejsce wśród dostawców (na sumę prawie 11 mld euro, która od 2011 do 2015 roku wzrosła o 15,6%). Włochy są również piątym, największym importerem polskich produktów, na sumę 8,5 mld euro. Wartość włoskich inwestycji w Polsce osiągnęła już 10 miliardów euro, co daje Włochom szóste miejsce wśród inwestorów zagranicznych.
„Polska jest w tej chwili jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów Europy Środkowej
i Wschodniej, który cechuje konkurencyjny rynek lokalny w różnych sektorach, dostępność wysoko wykwalifikowanych pracowników, programowanie inwestycji - także tych obsługiwanych przez europejskie fundusze strukturalne, które stanowią inspirację dla międzynarodowych strategii rozwoju firm” – komentuje Giuseppe Giampietro, dyrektor generalny oddziału banku Intesa Sanpaolo w Warszawie.
Izba Włoska – miejsce spotkań biznesu
Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce to stowarzyszenie, utworzone w 1996 roku
z inicjatywy przedsiębiorców włoskich. W ciągu 20 lat działalności stała się szanowaną instytucją, która skupia ponad 130 włoskich i polskich firm. Izba reprezentuje największe, włoskie korporacje
i inwestycje w Polsce, takie jak: Fiat, Pekao SA, Brembo, Mapei, Bitron, Pirelli, Ferrero, Gi Group, Barilla i wiele innych.
27 stycznia 2015 r. włoskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego oficjalnie włączyło Izbę w obręb włoskiego, instytucjonalnego systemu zagranicznego, do którego, oprócz ambasad, konsulatów, instytutów ICE (Włoskiej Agencji Handlu) i Instytutów Kultury Włoskiej, należą lokalne stowarzyszenia, skupiające przedsiębiorców. To uznanie stało się impulsem do szybkiego rozwoju Izby: liczba zarejestrowanych członków wzrosła z około 30 w 2013 roku, do ponad 130 dzisiaj, z dalszą tendencją wzrostową.
Jakie plany na przyszłość?
“W kwietniu 2014 r. otworzyliśmy drugą siedzibę, w Katowicach, żeby wspierać liczne, włoskie firmy, działające na południu Polski. Od lipca tego roku jesteśmy także we Wrocławiu, ważnym ośrodku przemysłowym z mocno zaznaczoną obecnością firm włoskich. W planach na 2017 r. jest otwarcie siedziby w Poznaniu. W ten oto sposób Izba stała się stowarzyszeniem o zasięgu krajowym, z unikalnym programem rozwoju i spójności, na terenie jednego z większych państw europejskich, z blisko 40 milionami mieszkańców i z PKB, które będzie rosnąć średnio
o 3% rocznie, w kolejnych latach” – podsumowuje Elisabetta Caprino, Sekretarz Generalny Izby.
„W przyszłości pragniemy również nawiązywać konstruktywne stosunki z instytucjami i promować ‘Made in Italy’ nie tylko w odniesieniu do produkcji przemysłowej, ale także stylu życia - promować dziedzictwo kulturowe, artystyczne i turystyczne Italii. Być aktywnym czynnikiem procesu regulującego dwustronną wymianę handlową między obydwoma krajami. Budować wspólnie z naszymi członkami przyszłą, lokalną klasę zarządzającą włoskimi firmami w Polsce” – dodał Piero Cannas.
Gala z okazji 20-lecia Izby Włoskiej mogła dojść do skutku dzięki hojności sponsorów:
Battara Bartoszek Kuliński BBK i Intesa Sanpaolo (sponsorzy Platinum), a także: Arix, Artsana, Bitron, Core, FCA, Gi Group, KPMG, Mapei, Pirelli (sponsorzy Gold) i PL Europainting (Sponsor Partner).
Zdjęcia z gali do pobrania tutaj: https://drive.google.com/open?id=0B-FvFRZTkPnXc2hRZ3cya3NOcnM
Foto: Marek Fijałkowski, źródło: CCIIP http://www.cciip.pl
Video reportaż tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=38dFtmO1mdI
Kontakt dla mediów:
INFINITY PR&MarComm
www.agencja-infinity.pl
Aleksandra Gąsowska
T: +48 793 410 008
E: ola@agencja-infinity.pl
Nadesłał:
INFINITY Aleksandra Gąsowska
|
Komentarze (0)