Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Napowietrzna siłownia – przełomowy krok w projektowaniu powierzchni wypoczynkowych.

Napowietrzna siłownia – przełomowy krok w projektowaniu powierzchni wypoczynkowych.
Zobacz więcej zdjęć »
Świat podlega nieustannym przekształceniom. Postęp naukowy i technologiczny oraz intensywny rozwój miast sprawiają, że życie płynie coraz szybciej. Ten ciągły pęd odrywa człowieka od natury i negatywnie odbija się na jego stanie zdrowia.

Wypoczynek napowietrzny, czyli relaks inaczej

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Powszechne szybkie tempo życia i choroby cywilizacyjne uświadomiły wielu ludziom to, jak istotny jest odpoczynek na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna z dala od zgiełku miasta.

Z badań TNS OBOP wynika, że dla 54% Polaków ważne są ekologiczne działania i sądzą, że poprawa stanu środowiska zależy od aktywności każdego człowieka[1]. Dlatego,  poszukiwaniu wyciszenia i zdrowego wysiłku fizycznego ludzie kierują się ku miejscom, w których piękny krajobraz i bujna przyroda pozwolą im podejmować rozmaite formy rekreacji ruchowej. W ostatnim dziesięcioleciu wzrosła popularność obiektów wypoczynkowych ulokowanych na terenach atrakcyjnych przyrodniczo, nieopodal lasów, łąk i zbiorników wodnych. Ta moda na ekowypoczynek zainspirowała również badaczy z SGGW, którzy w latach 2005 - 2006 sprawdzali, co Polacy sądzą o zagospodarowaniu przestrzennym terenów pojezierzy i lasów, w których chętnie wypoczywają. Okazuje się, że blisko połowa Polaków sądzi, że takie tereny powinny zostać zagospodarowane w odpowiedni sposób, tak, by uatrakcyjnić okolicę, jednocześnie nie naruszając jej walorów przyrodniczych. Badaczom udało się też ustalić, iż wśród najbardziej pożądanych elementów służących rekreacji znajdują się ścieżki rowerowe i spacerowe, siedziska czy plaże i kąpieliska[2]. Turyści stają się ekologicznie świadomi - stan środowiska naturalnego staje się częstym motywem wyboru miejsca pobytu wypoczynkowego.

 

Ekoturyści, ekoodpoczynek, ekoświat

Wyodrębnienie się nowej generacji - ekoturystów, którzy zwracają uwagę na aspekty ekologiczne zainspirowało przedstawicieli branży hotelarskiej i wypoczynkowej na świecie do poszukiwania proekologicznych rozwiązań rekreacyjnych. Od osób zatrudnionych w hotelach, restauracjach czy ośrodkach SPA oczekuje się tego, by świadczone przez nich usługi i oferowane atrakcje były proekologiczne. Ta świadomość, że atrakcyjny obiekt musi dysponować infrastrukturą rekreacyjną, która nie spowoduje negatywnych konsekwencji krajobrazowych oraz funkcjonalnych dopiero od niedawna gości w Polsce.

ECOWEEK i innowacyjne rozwiązania w architekturze przestrzeni

Jednym z najciekawszych jej przejawów jest kooperacja hotelu Głęboczek Vine Resort & SPA z grupą kreatywnych architektów z całego świata w ramach II edycji międzynarodowego wydarzenia ECOWEEK.

Tegoroczny ECOWEEK odbył się w Krakowie pod koniec października. Podczas jego trwania, blisko stu uczestników, a w tym studentów architektury i architektury krajobrazu z Polski, Holandii, Ukrainy, Serbii, Hiszpanii, Niemiec, Iranu i Kanady pod okiem dwudziestu pięciu  specjalistów branżowych z Europy i Ameryki Północnej zmierzyło się z istotnym wyzwaniem naszych czasów - tworzeniem nowych proekologicznych koncepcji architektonicznych. W ramach warsztatów zrealizowano jedenaście tematów w zakresie projektowania, innowacji, eksperymentu i stylu życia. Dziesięć z nich odnosiło się do przestrzeni miejskiej Krakowa, a jedenasty dotyczył proekologicznej koncepcji rekreacji w hotelu Głęboczek Vine Resort & SPA, który z racji lokalizacji (Pojezierze Brodnickie) można uznać za sztandarowy przykład obiektu rekreacyjnego ulokowanego na terenach leśno - pojezierskich. 

Młody zespół projektowy pod nadzorem doświadczonego architekta  z Mediolanu - profesora Ado Franchini'ego stworzył niespotykaną dotąd w Polsce koncepcję kompleksowej napowietrznej siłowni oraz plan zagospodarowania terenów zielonych wokół resortu. W planach uwzględniono system wielofunkcyjnych i wielosezonowych ścieżek rekreacyjnych do spacerów, biegania, jazdy na rowerze i narciarstwa biegowego, zaplanowano też usprawnienie infrastruktury do i wzdłuż jeziora. Wszystko to z zastosowaniem technologii przyjaznych środowisku naturalnemu i rozwiązań uwzględniających tamtejszą naturalną rzeźbę terenu.

„Taka współpraca obiektu komercyjnego, jakim jest hotel z grupą specjalistów świadomych ekologicznie i kreatywnych, budzi nadzieję na to, że również inne rekreacyjne obiekty w Polsce będą tworzone w oparciu o proekologiczne rozwiązania. Są nie tylko przyjazne dla środowiska naturalnego, ale posiadają jeszcze jeden walor - są czymś nowym i wciąż rzadko spotykanym w Polsce, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność w oczach turystów" - mówi Ewelina Jarosz, Manager SPA w Głęboczek Vine Resort & SPA.

 


[1] Skrzyńska J. (2012). Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski. Raport TNS Polska dla Ministerstwa Środowiska. Warszawa: TNS OBOP.

[2] Kikulski J., (2009). Model rekreacyjnego zagospodarowania lasów na terenach pojezierzy.  Studia i Materiały Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, 4 (23), 165 - 171.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MCConsultants

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »