Dom » Budownictwo

Narzędzia, które zmieniły świat

Narzędzia, które zmieniły świat
Zobacz więcej zdjęć »
Narzędzia Stanley zbudowały Amerykę. Innowacyjne pomysły oraz zmysł biznesowy pozwoliły im wejść na szczyt i utrzymywać się na nim już ponad 170 lat. Miarki zwijane, strugi, narzędzia multitool – to wszystko powstało już na przełomie XIX i XX wieku za sprawą przedsiębiorczych Amerykanów.

Marka STANLEY® to jeden z najlepiej rozpoznawalnych znaków towarowych na świecie. Pochodzi ona od nazwiska członków jednej rodziny – Fredericka, Williama oraz ich kuzyna Henry’ego. Choć początkowo drogi biznesowe krewnych nie biegły razem to, gdy połączyli swoje siły, nic nie mogło zatrzymać ich rozpędu. Tworząc kolejne rozwiązania, kupując patenty na kolejne narzędzia oraz mniejsze zakłady, bracia Stanley stworzyli jedną z największych firm narzędziowych na świecie. Jak przebiegał proces tworzenia imperium?

 

Akwizytor zmienia oblicze Ameryki

Frederick Stanley był wyjątkowo przedsiębiorczym człowiekiem. Doświadczenia w pracy urzędnika i domokrążcy wykorzystał zakładając w 1831 roku, wraz z bratem Wiliamem, warsztat wytwarzający ozdoby oraz zamki drzwiowe. Zakład nie przetrwał wprawdzie kryzysu, tzw. Paniki 1837 roku, ale dał niezbędne do dalszych sukcesów doświadczenie. W 1843 roku bracia założyli Stanley’s Bolt Manufactory - firmę produkującą zawiasy i okucia do drzwi. Frederick osobiście odwiedzał sklepy żelazne, skrupulatnie obserwując i słuchając konsumentów. Sprawdzał w ten sposób ich zapotrzebowanie na narzędzia, a co najważniejsze szukał inspiracji dla nowych rozwiązań, które pomogłyby wyprzedzić konkurencję. Genialnie prostym na ówczesne czasy pomysłem była m.in. sprzedaż gotowych zestawów zawiasów i okuć drzwiowych z pasującymi do nich śrubami. Był w nim żywy także duch wynalazczości, o czym najlepiej świadczy skonstruowany wraz z Wiliamem pierwszy silnik parowy w Connecticut, który wciąż działa!

 

Sto lat strugania

W innym kierunku rozwijała się The Stanley Rule and Level Company. Jej założyciel Henry Stanley był bardziej nastawiony na sprawne zarządzanie swoją firmą i szukanie różnych możliwości rozwoju. Już w latach 50-ych XIX wieku dostrzegł zalety automatyzacji produkcji, a także aktywnie przeszukiwał rynek - kupując patenty i mniejsze, wyspecjalizowane firmy. Dzięki temu trafił na manufakturę uchwytów do narzędzi ręcznych, a później także warsztat produkujący składane miary drewniane. Połączenie doświadczenia obydwu pozwoliło stworzyć jeszcze wytrzymalsze miary, które cieszyły się niezwykłą popularnością. Podobnie jak strugi Bailey’a, które mimo wprowadzenia na rynek w XIX wieku wciąż używane są przez rzemieślników na całym świecie.

 

Bracia Stanley szybko dostrzegli, że łącząc swoje umiejętności oraz potencjał posiadanych firm mogą osiągnąć jeszcze więcej. W 1920 roku doprowadzili do fuzji, tworząc The Stanley Works. Już po roku od tego wydarzenia pojawiła się mała - wielka rzecz: charakterystyczna miarka zwijana. Prosta i uniwersalna, ale niezbędna w warsztacie, zakładzie produkcyjnym, a nawet gospodarstwie domowym. Niezawodność i pomysłowość tego rozwiązania szybko znalazła naśladowców, przez co miarki zwijane znane są powszechnie na całym świecie.

 

Nóż Stanleya

Nie sposób przy okazji opisywania drogi marki STANLEY® ograniczyć opis narzędzi do jednego patentu. Kto nigdy nie używał lub chociaż nie widział składanego noża do tapet? Nie bez powodu w brytyjskiej odmianie angielskiego narzędzie tego rodzaju nosi nazwę „nóż Stanleya” – „Stanley knife”. Po raz kolejny proste i powszechne narzędzie okazuje się dzieckiem tego przemysłowego giganta.

 

Pierwszy multitool

Już od początków istnienia marki, głównym celem było stworzenie narzędzi jak najlepiej trafiających w potrzeby rzemieślników. Tak też było ze „Stanley Odd Jobs” produkowanym od 1888 roku do lat 30. XX wieku, który był połączeniem m.in. suwmiarki i poziomicy z kątownikiem. Posiadał również wzór kąta 45 stopni, przykładnicę, znacznik stolarski, głębokościomierz… Długo by wymieniać wszystkie jego funkcje, jednak różnorodność zastosowań zmieszczonych w jednym narzędziu, wciąż budzi uznanie i najlepiej oddaje ducha firmy stworzonej przez braci Stanley.

 

Pierwsza miarka na księżycu

Historia Stanleya to nie tylko przełom wieków - część działa się na naszych oczach. Kto by pomyślał, że opracowana w 1963 roku miarka Powerlock 6 lat później weźmie udział w misji Apollo 11? Jej niezawodność docenili użytkownicy z całego świata i po ponad 50 latach od debiutu, wciąż w niezmienionej formie, jest najlepiej sprzedającą się miarą zwijaną na świecie. Dobre projekty nigdy się nie starzeją.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »