Gospodarka » Żywność

Nasza-kasza inaczej

Nasza-kasza inaczej
Zobacz więcej zdjęć »
Mieszkańcy środkowej czy zachodniej Polski nie do końca znają możliwości kaszki kukurydzianej. Jest ona natomiast znana we wschodniej Małopolsce oraz w Europie Południowo-Wschodniej.

Kaszę kukurydzianą wytwarza się oczywiście z przemiału kukurydzy. Jak wszystkie kasze, również kaszka kukurydziana może pochwalić się bardzo pozytywnymi właściwościami. Jest jednym z produktów stosowanych w diecie bezglutenowej, dostarcza organizmowi błonnika, witamin z grupy A, B i E, zawiera związki mineralne (magnez, potas, fosfor) oraz mikroelementy (selen, kobalt).

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Można z niej sporządzić gotowe potrawy z dodatkiem owoców, sera, śmietany, konfitur. Świetnie sprawdza się także w diecie małego dziecka. W krajach latynoskich produkuje się z niej mąkę kukurydzianą, z której później wyrabia się świetnie znane - także u nas - placki tortilla. Kaszka kukurydziana w naszej szerokości geograficznej znana jest przede wszystkim ze swej obecności w... mamałydze. Mamałyga to narodowa, rumuńska potrawa, którą pierwotnie przygotowywano z kaszy gryczanej. Dawniej nazywana była potrawą biedoty i spożywano ją na śniadanie lub kolację jako główne danie oraz na obiad - jako dodatek. Obecnie Rumuni spożywają mamałygę z gołąbkami. Potrawa ta znana jest także w kuchni węgierskiej, gdzie jest dodatkiem do paprykarza z kurczaka, a także w Bułgarii i na Ukrainie. Jako samodzielne danie podaje się ją z owczym lub krowim serem - na słodko. Odmianą mamałygi jest polenta, czyli ludowa potrawa z Włoch. Popularnym sposobem podawania i przygotowywania polenty jest jej grillowanie. Gotową masę przekłada się do niskiego naczynia, by wystygła, a następnie kroi na kawałki i grilluje. Często podaje się ją z masłem, serem czy z dodatkiem sosu (np. pomidorowego lub bulionu), choć tak naprawdę sposobów podania polenty jest we włoskiej kuchni kilkaset.

Kaszka kukurydziana nie jest szczególnie popularna w naszym kraju i występują kłopoty, żeby ją spotkać w marketach - mówi Tomasz Czubachowski, Brand manager marki Bio Raj, specjalizującej się w produktach rolnictwa ekologicznego. Polenta występuje w trzech głównych odmianach - żółtej, białej oraz czarnej (polenta nera), najczęściej jednak, tak jak i w naszej ofercie, można spotkać się z odmianą żółtą. Kaszka kukurydziana nie zawiera glutenu i to właśnie konsumenci, u których występuje brak tolerancji na tę mieszaninę białek, najlepiej znają możliwości polenty.

Jak przygotować polentę? Tak naprawdę potrzebna jest tylko kaszka kukurydziana - polenta, woda, sól i... dużo energii. Do zagotowanej wody należy wsypać powoli polentę, mieszając dynamicznie, żeby nie zrobiły się grudki. Po dwóch minutach należy zmniejszyć ogień, zamienić trzepaczkę na drewnianą łyżkę i zaopatrzyć się w cierpliwość - sekretem udanej polenty jest jej odpowiednia gęstość, którą danie osiąga... po 40 minutach ciągłego mieszania! Idealna polenta po tym czasie przestaje przylegać do ścianek naczynia i nabiera jednolitej, kremowej konsystencji. Ze szpinakiem, prawdziwkami, porami i grillowanym kurczakiem, sosem serowym czy też pomidorowym z pewnością będzie smakowała wyśmienicie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

m.gorska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »