Dom » Architektura

Nawierzchnia w odcieniach szarości i zieleni

Nawierzchnia w odcieniach szarości i zieleni
Zobacz więcej zdjęć »
Niewielka powierzchnia działki to prawie zawsze architektoniczne wyzwanie. Tak było również w przypadku realizacji niewielkiego kompleksu apartamentów we Władysławowie.

Koncepcja zakładała powstanie dwóch brył budynków, które w sposób naturalny wpiszą się w zastany krajobraz nie ingerując w jego strukturę. Modernistyczny, a przy tym elegancki styl idealnie zrealizował założoną koncepcję.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


- W tak zaaranżowanej przestrzeni bardzo istotnym elementem stała się nawierzchnia i wybór odpowiedniego materiału, który nie tylko podkreśli założenia minimalistycznej architektury, ale jednocześnie stanie się jej elementem dekoracyjnym - wyjaśnia arch. Dawid Kuptz, koordynator ds. rozwoju rynku w firmie Libet, odpowiedzialny za zagospodarowanie terenu.

Pierwotnie zakładano użycie wyłącznie dużych, prostych płyt Maxima. Grafitowe kwadraty planowano połączyć z drobniejszymi kostkami Quadro w odcieniach jasnej szarości. Inwestor zdecydował się jednak, po konsultacjach z architektem, na lekkie złamanie konwencji i wykorzystanie obok wielkoformatowej Maximy, miękkich kształtów płyty Stream Line w kolorze grafitowym. Ten oryginalny autorski produkt zaprojektowany dla Libetu przez rzeźbiarza Jerzego Dobrzańskiego wyróżnia się niebanalną formą i daleki jest od klasycznych prostokątnych i kwadratowych kształtów klasycznych, betonowych płyt ażurowych.

Delikatnie zakreślona linia Stream Line przywołująca na myśl meandrują rzekę w sposób naturalny wpisała się w zastaną architekturę stając się jednocześnie elementem wyróżniającym aranżację przestrzeni. Ta zaś przemyślana została w najdrobniejszych szczegółach. Kształt ścieżek dedykowanych ruchowi pieszemu tworzą linie nawiązujące kształtem do formy płyty Stream Line, zaś przestrzenie pomiędzy nimi wypełnione zostały białymi otoczakami - zabieg ten w sposób dyskretny nawiązuje do białych ścian budynków. Biało-szary kontrast płaszczyzn idealnie podkreśla zieleń gęstego trawnika, gdzie w przestrzeniach pomiędzy płytami Stream Line swobodnie rośnie trawa, pełniąc rolę ciekawego akcentu kolorystycznego.

- Stream Line idealnie złamała surowy, minimalistyczny rysunek budynków nadając całej posesji odmiennego charakteru. Oryginalna forma nie tylko podkreśla architekturę, ale wydobywa z niej wszystko to, co najlepsze. Miękki podjazd z płyt Stream Line okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie byłoby osoby, która nie zatrzymała się pod posesją i nie wzięła na pamiątkę drobnego kamyczka wypełniającego przestrzenie pomiędzy kostkami - mówi Marcin Kowalski, inwestor oryginalnej posesji.

Więcej o płycie Stream Line


Głównym źródłem inspiracji przy projektowaniu przez Jerzego Dobrzańskiego płyty Stream Line był naturalny ruch meandrującej rzeki i tworzonych przez jej nurt łagodnych linii. W ramach przyjętej koncepcji powstała forma, która poprzez pozbawiony ostrych kątów kształt tworzy moduł umożliwiający kreowanie złożonych, wręcz trójwymiarowych kompozycji nawierzchni o spójnym i wyrazistymi charakterze. Aspekt dekoracyjny idealnie podkreśla ażurowa forma, dzięki której możliwe jest harmonijne scalenie betonowej nawierzchni z naturalnym podłożem.


Płyta, dzięki wyjątkowej jakości i wzornictwu, zdobyła wiele prestiżowych nagród. Stream Line została doceniona nie tylko przez jury miesięcznika branżowego Builder - Top Builder 2013, ale znalazła się także wśród wyróżnionych w prestiżowym plebiscycie must have w ramach ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi. Prezentowana była również w Mediolanie i Berlinie. Produkt potwierdził też swoją wyjątkowość zdobywając Top Design Award 2013 na tegorocznej wystawie Arena Design w Poznaniu.


Stream Line (obok kostki Iberii, Farmerskiej oraz płyty Ażur z grupy produktów przemysłowych), należy do produktów nawierzchniowych z linii ECO, które otrzymały pozytywną opinię Instytutu Ochrony Środowiska. Przeprowadzone w Instytucie Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy badania potwierdziły, że produkty wykończenia nawierzchni oprócz tego, że umożliwiają ułożenie nawierzchni o znaczącym procencie powierzchni biologicznie czynnej nie zawierają także w swoim składzie substancji, które mogłyby negatywnie oddziaływać na środowisko.

Analizy w Instytucie wykazały brak szkodliwego oddziaływania na środowisko nie tylko w trakcie użytkowania wykonanych z nich nawierzchni, ale także w procesie produkcji kostek betonowych. Libet jest obecnie jedynym producentem kostek i płyt betonowych, który uzyskał potwierdzenie, że jego produkty są przyjazne środowisku.

Płyta Stream Line jest nie tylko odporna, ale i funkcjonalna. Jest ona szczególnie polecana do miejsc, gdzie deszczówka powinna szybko wsiąkać w podłoże. Wykonana z niej ażurowa nawierzchnia, ze względu na zdolność przepuszczania wody do gruntu nie zakłóca zdolności jej magazynowania w glebie. Wpływa to pozytywnie na rozwój roślin i zapewnia im lepsze warunki rozwoju oraz umożliwia swobodny porost traw.


Wypełnione trawą, ziemią czy grysem przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami Stream Line stanowiąc oryginalny dekor przestrzeni pozwalają na stworzenie nawierzchni umożliwiającej swobodne funkcjonowanie ekosystemu. Warto wspomnieć, że powierzchnia biologicznie czynna, stworzona przez ażurowe części płyty Stream Line wynosi ok. 31%. Choć Stream Line w żaden sposób nie przypomina tradycyjnych form kostek brukowych, to ze względu na swoją wytrzymałość (i grubość 10 cm) idealnie nadaje się na nawierzchnię nie tylko ścieżek czy alejek, ale również podjazdów oraz parkingów.

Stream Line układa się podobnie jak tradycyjną kostkę brukową. Płyta dostępna jest w czterech wersjach kolorystycznych: szarym, grafitowym, pastello i kasztanowym.

Maxima - kolekcja Libet Impressio

Maxima nowość w ofercie kolekcji Libet. Kwadratowe płyty o długości boku 80 cm są największymi spośród produktów tej marki. Duża powierzchnia płyt Maxima umożliwia łatwe i szybkie zabudowanie każdego fragmentu otoczenia, a regularna forma elementów pozwala na wykorzystanie specjalnych wsporników, które umożliwiają budowę tzw. tarasu wentylowanego. Maxima to propozycja dla koneserów, dostrzegających piękno w prostych formach. Grafitowe, betonowe płyty o lekko porowatej powierzchni to elegancja w czystej postaci i hołd złożony architekturze nawiązującej do modernizmu.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRoteina PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »