Dom » Budownictwo

Nawiewniki higrosterowane, czy ciśnieniowe?

Nawiewniki higrosterowane, czy ciśnieniowe?
Zobacz więcej zdjęć »
Nawiewniki higrosterowane, czy ciśnieniowe? Jakie nawiewniki zastosować?

Nawiewniki higrosterowane posiadają przesłonę powiększającą lub zmniejszającą przepływ powietrza w zależności od wilgotności względnej panującej wewnątrz pomieszczeń. Działają jednak prawidłowo tylko w określonych warunkach.  

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Świetnie sprawdzają się w sypialniach, salonach (bez kominka), w pokojach dziennych, czy dziecięcych. Gdybyśmy chcieli przedstawić ich działanie w możliwie najbardziej obrazowy sposób, to moglibyśmy stwierdzić, że mocniej wentylowane są pomieszczenia wtedy, kiedy w nich przebywamy, a mniej, kiedy nas w nich nie ma. „Produkujemy” bowiem wilgoć, dzięki której taśma higroskopijna wbudowana w nawiewnik porusza przepustnicą powodując jej wychylenie, otwierając bądź przymykając przepływ. W sypialniach zatem nawiewnik otwiera się na noc, kiedy potrzebujmy najwięcej tlenu. Podobnie w pokojach – wtedy, kiedy w nich przebywamy, rośnie poziom wilgotności, czujnik nawiewnika zatem otwiera szerzej przesłonę. Kiedy opuszczamy pomieszczenia, przepustnica przymyka nawiewnik, dzięki czemu unikamy nadmiernego wentylowania, a co się z tym wiąże – zmniejszamy ubytki ciepła, czyli koszty. 

Nie zawsze jednak ta zasada się sprawdza. W salonach z kominkiem powietrze bywa mocno przesuszone, nawiewnik więc często zamyka przesłonę całkowicie. Kiedy nasz kominek czerpie tlen potrzebny (w wielkich ilościach) do spalania z wewnątrz, to taka sytuacja może być wręcz niebezpieczna dla zdrowia i życia. Tutaj zastosowanie powinien mieć nawiewnik ciśnieniowy lub nawiewnik z ręcznym nastawem. Podobnie jest, kiedy używamy kuchenek gazowych, czy gazowych podgrzewaczy wody – nie powinniśmy ograniczać dopływu powietrza, ponieważ niepełne spalanie prowadzi do emisji śmiertelnie groźnego czadu (CO). W takich wypadkach musimy zastosować nawiewniki ciśnieniowe. Stosowanie nawiewników higrosterowanych w połączeniu z pochłaniaczami wilgoci również może odnieść skutek odwrotny od zamierzonego – nawiewnik nadmiernie przymyka się, a zamiast odprowadzania zanieczyszczonego i zawilgoconego powietrza do kratek wentylacyjnych, zbieramy tylko wodę do pochłaniacza, pozostawiając toksyny wewnątrz źle wentylowanego pomieszczenia.   

Odwrotna sytuacja, czyli stała wentylacja tej samej ilości powietrza, a co się z tym wiąże – niewykorzystywanie możliwości nawiewnika – mają miejsce zwykle w pomieszczeniach mocno i permanentnie wilgotnych, czyli np. w kuchniach, w których często i dużo się gotuje, w pokojach z dużą ilością ludzi stale w nich przebywających, w pomieszczeniach z dużą ilością roślin, czy w łazienkach. Nawiewniki higrosterowane pracują tam w warunkach, w których są cały czas otwarte, więc… szkoda na nie pieniędzy. Lepiej zastosować znacznie tańsze nawiewniki ciśnieniowe, które wpuszczą w takich warunkach tyle samo powietrza w sposób ciągły. 

Warto przed wyborem nawiewników skonsultować się ze specjalistą – montażystą nawiewników lub kominiarzem, zmierzyć wilgotność pomieszczeń, sprawdzić przepływ powietrza przez kratki wentylacyjne. Jak widać – nie zawsze wybór rozwiązania droższego lepiej wpływa na poprawę naszego powietrza, często tańszy nawiewnik ciśnieniowy skuteczniej rozwiąże nasze problemy związane z wentylacją.

Podsumowując:

  1. Nawiewniki higrosterowane stosujemy generalnie w sypialniach, pokojach dziennych, pokojach dziecięcych, salonach bez kominka, kuchniach bez palników gazowych (użytkowanych niezbyt intensywnie).
  2. Nawiewniki ciśnieniowe stosujemy w pomieszczeniach bardzo mocno zawilgoconych (powyżej 75-80%), kiedy zawilgocenie to nie wynika wyłącznie z braku odpowiedniej wymiany powietrza, lub bardzo suchych (poniżej 35%). Poza tym tego typu nawiewniki powinniśmy stosować w przypadku korzystania z: kuchenek gazowych, kotłów z otwartą komorą spalania, kominków, czy też podgrzewaczy wody.
  3. Jeżeli przepisy wymagają od nas dostarczenia dokładnie takiej, a nie innej ilości powietrza, warto pomyśleć o nawiewnikach z ręcznym nastawem przepływu – dzięki zastosowaniu takich nawiewników możemy precyzyjnie regulować strumień przepływającego powietrza, w zależności od potrzeb.
  4. Pamiętać należy, że powyższe ustalenia nie są żelazną zasadą – każdy dom (mieszkanie) użytkowany jest nieco inaczej, domownicy (rośliny, zwierzęta, sprzęty domowe) wytwarzają różne warunki wewnątrz pomieszczeń, przed montażem zatem warto dodatkowo skonsultować się ze specjalistą.   

Ireneusz Migowski, HIGROSYSTEM - sprzedaż i montaż nawiewnikówRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

higrosystem

Komentarze (1)

  • avatar
    ~TT 2016-11-26 23:04:26

    Dobry artykuł. Długo szukałem takich informacji.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »