Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Nie lekceważ bólu kręgosłupa

Prawie każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył bólu kręgosłupa w stopniu utrudniającym funkcjonowanie. Rwanie, ból, ucisk – to tylko niektóre z objawów nadwyrężenia kręgosłupa. Zazwyczaj, po kilku dniach ustępują one samoistnie, bez jakiegokolwiek leczenia. Bywa jednak, że ból nie słabnie.

Głównym zadaniem naszego kręgosłupa jest przede wszystkim utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała, ochrona rdzenia kręgowego oraz korzeni nerwowych. Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego jest chorobą cywilizacyjną związaną ze zbyt małą aktywnością ruchową. Bliskość delikatnych struktur nerwowych, dysków międzykręgowych oraz więzadeł to główne źródło dolegliwości kręgosłupa. Mięśnie grzbietu i brzucha, które naturalnie trzymają tułów są zbyt słabe, przez co dochodzi do przeciążeń kręgosłupa. Dzieje się tak szczególnie u osób prowadzących siedzący tryb życia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Spore predyspozycje do chorób zwyrodnieniowych mają również osoby bardzo często podrużujące samochodami. Stany ostre dotyczą z kolei najczęściej ludzi w średnim wieku, między 30-50 rokiem życia. Są one częścią naturalnego procesu starzenia. - Wraz z postępem procesu zwyrodnieniowego dyski zmieniają swoje właściwości, co powoduje, że na pozostałe elementy uczestniczące w przenoszeniu sił mechanicznych zaczyna działać coraz większa siła - wyjaśnia dr Adam Sulewski z Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu.

W pierwszej kolejności dochodzi do uszkodzenia stawów międzykręgowych i powstania stanu zapalnego powodującego degenerację powierzchni stawowych i ich deformację. W następstwie tego kości zniekształcają i przerastają się, a w ostatecznym rozrachunku uciskają one na sąsiednie korzenie nerwowe. W skrajnych przypadkach skupia się to na rdzeniu kręgowym. Ten właśnie ucisk powoduje u pacjentów odczuwanie bólu.

Diagnostyka choroby zwyrodnieniowej składa się z trzech etapów: przeprowadzenia wywiadu chorobowego, wykonania badania lekarskiego oraz badań dodatkowych. Przy rozpoznawaniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa ważne jest, aby stwierdzić czy nie występują tzw. objawy alarmowe, mogące świadczyć o poważniejszej przyczynie bólu. Istnieje pewna grupa pacjentów, którym może pomóc nowoczesna chirurgia. - Od pewnego czasu, w leczeniu operacyjnym choroby zwyrodnieniowej można zastosować małoinwazyjną metodę, jaką jest endoskopowe przezskórne usunięcie krążka międzykręgowego - wyjaśnia dr Sulewski, jeden ze specjalistów z Prywatnej Lecznicy Certus wykonujący w swojej pracy tego typu zabiegi.

Operacja przeprowadzana jest w celu usunięcia zmienionych zapalnie tkanek i elementów zwyrodniałego krążka międzykręgowego uciskającego na struktury nerwowe i powodującego dolegliwości bólowe. Zabieg wykonywany jest przy użyciu endoskopu, dzięki któremu minimalizuje się destrukcje mięśni przykręgosłupowych, a także znacznie zmniejsza się bliznę skórną. - Lekarz musi nad zwyrodniałym poziomem wykonać tylko jedno cięcie długości ok. 1-2 cm - podkreśla dr Sulewski. U części chorych, zabieg udaje się wykonać jedynie w znieczuleniu miejscowym, bez użycia narkozy. Pacjent wychodzi ze szpitala przeważnie następnego dnia, co zdecydowanie skraca czas pobytu w porównaniu z metodą klasyczną. Największą zaletą tej metody jest jednak bardzo dobry efekt kosmetyczny.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

adStone

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »