Gospodarka » Bezpieczeństwo

Nie tylko pamięć

Dla każdego policjanta w Polsce 24 lipca jest datą szczególną. Właśnie tego dnia, w 1919 roku została powołana Polska Policja, a od ponad dwudziestu lat, obchodzi się wtedy Święto Policji. Codziennie funkcjonariusze policji podejmują około 30 tys. interwencji.

 
Większość policjantów woli świętować ten dzień w spokoju. Jest to dla nich czas wspominania kolegów, którzy zginęli na służbie.
 
To był listopadowy wieczór. Maciej wraz z żoną i córką niedawno wprowadzili się do nowego domu. Maciej jeszcze kończył porządkować obejście, ostatnie poprawki. Szykował się na nocny patrol. Jego żona, Ania, ułożyła córkę do snu. Koło 1:00 w nocy obudził ją dzwonek do drzwi. Myślała, że to może mąż wpadł na chwilę zobaczyć jak sobie radzą. Za drzwiami stał człowiek w mundurze – ale to nie był Maciej. Człowiek w mundurze zabrał ją do szpitala. Do Maćka.
 
W nocy 10 na 11 listopada Maciej był na patrolu, podczas którego otrzymał zgłoszenie: pijany kierowca. Kierowca nie reagował na znaki policji, uciekał. Podczas pościgu doszło do wypadku. Policjanta, który kierował, i Macieja Brzezińskiego przewieziono do szpitala. Maciej zmarł 12 listopada 2001. Miał tylko 24 lata. Zostawił żonę i 3-letnią córeczkę. Dzisiaj Justyna, jego córka, jest jedną z podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami.
 
Fundacja opiekuje się dziećmi osób, które zostały poszkodowane lub poległy na służbie. Dba o bezpieczeństwo rodzin tych, którzy poświęcili wiele dla bezpieczeństwa innych ludzi. Policjanci, tak samo jak inni pracownicy służb, podejmują codziennie ogromne ryzyko. Ich działaniom często towarzyszy obawa o los ich rodzin, ich dzieci. Kto będzie pamiętał o ich bliskich? 
 
Fundacja Dorastaj z Nami chce pamiętać i opiekować się dziećmi poległych i poszkodowanych na służbie. Jej misją jest pomóc wyjść dzieciom bohaterów z cienia rodzinnej tragedii. Fundacja zapewnia pomoc psychologiczną, a także wsparcie rozwoju i edukacji dziecka. Pracownicy Fundacji towarzyszą również rodzinom w ich codziennych problemach, ofiarując im serce i zrozumienie dla trudnej sytuacji, w której się znaleźli. Założyciele Fundacji wiedzą, że oprócz pamięci o bohaterach potrzebna jest realna pomoc dla ich rodzin, gest wsparcia, który staje się wyrazem szacunku dla ich poświęcenia.
 
Z inicjatywy Fundacji powstała książka „Dorosnąć do śmierci”, w której przedstawione zostały historie rodzin, które dotknęła tragedia nagłej śmierci lub wypadku na służbie. Z bohaterami książki rozmawiała Magdalena Rigamonti, a ich codzienne życie sfotografował Maksymilian Rigamonti.
 
24 lipca to Święto Policji. Uczcijmy ten dzień w wyjątkowy sposób, pamiętając o dzieciach tych, którzy nie wrócili z interwencji. Pomóżmy dzieciom policjantów poległych na służbie wpłacając darowiznę na konto Fundacji Dorastaj z Nami: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 Citi Bank Handlowy w Warszawie S.A (tytuł przelewu 2407).


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »