Firma » Praca

Nie zapadaj w zimowy sen – czyli jak zachować wiosnę w sercu i być efektywnym w pracy

Nie zapadaj w zimowy sen –  czyli jak zachować wiosnę w sercu i być efektywnym w pracy
Zobacz więcej zdjęć »
Chłodne dni i przygnębiająca pogoda za oknem oddziałują negatywnie zarówno na pracowników, jak i pracodawców. Doskonale wiemy, jak dobre samopoczucie wpływa na jakość naszej pracy, dlatego eksperci monsterpolska.pl opracowali kilka prostych rad jak zachować energię i odpowiedni rytm pracy.

Zegarki przesunięte, wcześniej zapada zmrok - oficjalnie rozpoczął się czas zimowy. Jak przetrwać zimę mimo melancholii i spadku nastroju? Jak być wydajnym i zadowolonym z pracy? Niejeden pracownik zadaje sobie te pytania wstając z łóżka co rano.  Z kolei dla pracodawców najtrudniejszym wyzwaniem zimą jest utrzymanie poziomu zaangażowania, motywacji i wydajności pracowników. Wielu z nich skarży się na "zimową depresję", nie wspominając o częstszych przeziębieniach i zachorowaniach na grypę. Zimą spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, mniej się ruszamy, rzadziej spotykamy się z przyjaciółmi. Dlatego warto wprowadzić w życie biurowe kilka zmian, które pomogą pracownikom i pracodawcom zachować wiosenną energię i pozytywne nastawienie do pracy:

Pokonaj spadek formy

Kiedy w wyniku zmiany czasu dopada Cię zmęczenie, najczęściej sięgasz po kawę lub produkty z dużą zawartością cukru, by się rozbudzić. Niestety działanie tych składników jest krótkotrwałe i poziom energii znowu szybko spada. Dlatego powinieneś pomyśleć o swojej kondycji już rano, jedząc pożywne i zdrowe śniadanie. Bez pierwszego posiłku, przez cały dzień będziesz podirytowany i zmęczony.

Kontroluj sytuację

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z trudną sytuacją jest wcześniejsze zaplanowanie cyklu pracy. „Przed ciężkim tygodniem postaraj się wykonać wszystkie obowiązki, którymi możesz zająć się wcześniej, pozostawiając sobie mniej zadań na bardziej gorący okres” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Pracuj zespołowo

Praca wykonywana w zgranym zespole i z osobami, które mają podobny system wykonywania zadań jest bez wątpienia dużo łatwiejsza. Jeśli masz wpływ na budowanie teamu, w którym pracujesz, staraj się otaczać współpracownikami, na których możesz polegać i których będziesz mógł poprosić o wsparcie w trudnych chwilach.  

Nagradzaj się

Najlepszym sposobem na utrzymanie rytmu pracy jest wyznaczanie sobie małych nagród i przyjemności poza pracą. Może to być obiad w ulubionej restauracji, czy nowa bluzka lub gadżet. Co jakiś czas powinieneś zapomnieć o obowiązkach i odciąć się od stresu związanego z pracą, a dzięki temu nigdy nie stracisz złego samopoczucia.

 

Myśl pozytywnie

Zwróć uwagę na pozytywne strony swojej pracy. Nawet jeśli są to małe szczegóły, jak ładny widok z okna Twojego biura. To Ty tworzysz swój nastrój. Jeśli skupisz się na negatywnych aspektach i zamartwianiu się, będziesz przemęczony i zestresowany.

Bądź aktywny

Ćwiczenia fizyczne są bardzo dobrym sposobem na odstresowanie się. Ponadto efekty dobrej porannej gimnastyki mogą trwać przez kilka godzin. Dzięki temu będziesz miał dużo więcej energii przez cały dzień.

Oto kilka rad ekspertów monsterpolska.pl dla pracodawców, by poprawić jakość  pracy zespołu w okresie zimowym:

Doceniaj i nagradzaj ciężką pracę

Nie zawsze muszą to być pochwały w postaci premii lub publicznego wyróżnienia. Zwykłe „dziękuję” za poprawne wykonanie podstawowych obowiązków, może mieć lepszy wpływ na pozytywne nastawienie pracownika wobec Ciebie, a także na jego zdolność do przyjmowania konstruktywnej krytyki. Uznanie i nagradzanie za ciężką pracę ma olbrzymi wpływ na zaangażowanie i wydajność pracownika.

Zachęcaj do przerw w pracy 

Praca idzie zdecydowanie lepiej i szybciej, gdy od czasu do czasu można sobie zafundować krótką przerwę. Dlatego regularny krótki odpoczynek od ekranu komputera pomoże Twoim  pracownikom „nie zwariować”. Przynieś czekoladowe smakołyki i zachęć swoich współpracowników do wspólnej przerwy na kawę i czegoś słodkiego. Po kilku chwilach odpoczynku chętniej wrócą do swoich obowiązków.

Myśl niestandardowo 

Możesz ułatwić sobie pracę, mając w zespole osoby zaangażowane, kreatywne i pełne pozytywnej energii. Pomogą Ci one utrzymać w zespole skupionych i zmotywowanych pracowników.

Rozchmurz się

Nigdy nie lekceważ tego, jak pozytywny wpływ na pracę w Twoim biurze ma miła atmosfera i uśmiech. Pracownicy odczytują nastrój szefa jako wskaźnik jego zadowolenia, a także bezpieczeństwa pracy - zachowaj więc uśmiech na twarzy, a gdy jesteś w złym nastroju, wyjdź z biura by ochłonąć.    

Szkól pracowników

Jeśli masz napięty budżet, wykorzystaj kompetencje swojego zespołu i rozwiń program wewnętrznych szkoleń. Odpowiednie szkolenia mogą zaowocować większym zaangażowaniem pracowników w działalność firmy, chęcią do nauki, zwiększeniem  wydajności i lojalności.

 

Bądź odpowiedzialnym pracodawcą

Spotkania integracyjne z kolegami z pracy jest ważnym elementem życia biurowego i często zwiększa zaangażowanie pracowników, poprawia morale oraz spaja zespół. Należy jednak pamiętać, że niektórzy pracownicy mogą wykorzystać wspólne spotkania po pracy jako mechanizm radzenia sobie w sytuacjach przytłoczenia lub stresu. Dlatego też regularnie rozmawiaj z nimi w cztery oczy, by nie przeoczyć prawdziwych objawów stresu i depresji. W przypadku poważniejszych problemów, twoi pracownicy mogą potrzebować dodatkowej pomocy lub wsparcia.

www.monsterpolska.pl

Informacje dodatkowe:

monsterpolska.pl (Monster Worldwide Polska Sp. z o.o.) to część największego na świecie serwisu kariery monster.com. W Polsce firma jest obecna już od 1999 roku, wcześniej jako jobpilot.pl.  Celem monsterpolska.pl jest ułatwienie kontaktu pomiędzy prężnie rozwijającymi się firmami a profesjonalistami. Pracobiorcom, serwis monsterpolska.pl oferuje możliwości rozwoju i kierowania swoją karierą zawodową. Pracodawcom ułatwia poszukiwanie wykwalifikowanych kandydatów. Jest to możliwie dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnym usługom, usprawniającym proces rekrutacji.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nina.biadun@triplepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »