Społeczeństwo » Społeczeństwo
Niebieskie baloniki połączyły cały świat!
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Kolor niebieski to symbol solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Motywem przewodnim globalnej akcji jest hasło „Zaświeć się na niebiesko”, organizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Autyzmu. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Stadion Wrocław i wiele innych obiektów w Polsce i na świecie.
W samym centrum Warszawy odbył się happening pod hasłem „Autyzm – zmień kierunek myślenia”. Wolontariusze fundacji PROMITIS oraz podopieczni Centrum Terapii PROMITIS rozdawali przechodniom niebieskie baloniki i broszury informacyjne, a u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej (przy stacji Metro Świętokrzyska) prezentowana jest wystawa prac dzieci z przedszkoli terapeutycznych.
- Chcemy pokazać społeczeństwu, że osoby z autyzmem, mimo że świat odbierają w nieco inny sposób, są takie same jak my. Mają swoje pasje i marzenia, mają emocje i własne potrzeby. Chcemy zachęcić społeczeństwo do zapomnienia o stereotypach i zmiany kierunku myślenia – wyjaśniła organizatorka akcji, Joanna Kokocińska z fundacji PROMITIS.
Podobny happening, ale pod hasłem „W chmury dla autyzmu”, odbył się w Krakowie. W samo południe na Rynku Głównym podopieczni krakowskich placówek terapeutycznych i wolontariusze licznych fundacji wypuścili do nieba setki niebieskich baloników.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiła w roku 2007 ONZ. Globalne obchody mają na celu m.in. podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które ingeruje od wewnątrz w całą osobowość człowieka. Nieprawidłowości rozwoju widoczne są w tak ważnych sferach rozwoju, jak język, komunikacja, kompetencje społeczne, rozwój emocjonalny, poznawczy oraz ruchowy. Autyzm diagnozowany jest najczęściej w okresie dzieciństwa, ale wbrew obiegowej opinii nie występuje tylko w tym okresie rozwoju człowieka. Jak pokazują badania, z zaburzeniami autystycznymi rodzi się nawet co setne dziecko na świecie, także w Polsce. To znacznie więcej niż jeszcze 20 lat temu!
Komentarze (1)
Świetny artykuł, polecam zajrzeć na tego bloga o autyzmie, żeby dowiedzieć się więcej http://autyzm-darek-autystyk.blog.onet.pl/