Gospodarka » Maszyny

Niezbędne maszyny w nowoczesnych gospodarstwach rolnych

Niezbędne maszyny w nowoczesnych gospodarstwach rolnych
Zobacz więcej zdjęć »
Nikomu chyba nie trzeba udowadniać, jak bardzo zmieniło się oblicze rolnictwa w ostatnich latach. Pełna mechanizacja to dziś standard, czego nie można było powiedzieć o dawniejszym czasie, kiedy to większość prac wykonywało się własnoręcznie. Z jakich maszyn korzystają dziś najczęściej rolnicy?

Najpierw pomysł, potem maszyny

Pomysł na profil gospodarstwa to oczywiście kluczowa kwestia. Gdy już wiemy dokładnie, jak korzystać będziemy z naszych zasobów ziemskich, możemy zastanowić się nad doborem maszyn. Jeśli chcemy przebudować istniejące gospodarstwo rolne albo chcemy zbudować działalność rolniczą od samych podstaw, warto najpierw rozpatrzyć się na rynku maszyn i wybrać rozwiązanie dopasowane do zawartości naszego portfela. Dość powszechnym sposobem zakupu maszyn jest rynek wtórny, pozwalający na zakup maszyn używanych. Rozbudowany jest także rynek części maszyn rolniczych, który niejednokrotnie jest bardzo pomocny dla rolników – w razie awarii nie trzeba kupować nowej maszyny, które jak wiadomo do tanich nie należą, wystarczy wymienić konkretną jej część. Niezależnie od tego jednak, czy kupować będziemy same maszyny, czy też części maszyn rolniczych, zawsze należy sięgać do renomowanych producentów i zaufanych sprzedawców.

Ciągnik – podstawowa maszyna w gospodarstwach rolnych

Niełatwo znaleźć gospodarstwo rolne, w którym brak jest ciągnika. Jest to podstawowa maszyna, na jakiej bazują nowoczesne uprawy. Ciągniki produkowane w obecnych czasach to innowacyjne, funkcjonalne, wydajne i sprawne urządzenia o wysokiej mocy, które znakomicie mogą posłużyć przez całe lata. Inwestycja w dobrej jakości ciągnik wydaje się jak najbardziej na miejscu z uwagi na korzyści, jakie możemy z niej otrzymać. 

Jaki ciągnik wybrać?

Istnieją różne opinie, czy lepiej zainwestować w ciągnik nowy, czy kupić używany. Każda z opcji ma swoje plusy. Ostateczny wybór zależy najczęściej od wysokości funduszy, jakie mamy na ciągnik zarezerwowane. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na producenta. W razie awarii na pewno łatwiej będzie nam dokupić część do modelu znanej marki. Rynek części maszyn rolniczych wypełniony jest częściami do ciągników takich producentów jak Ursus, Massey Ferguson czy Zetor. Generalnie, jeśli zdecydujemy się na ciągnik używany, na pewno nie warto sięgać po bardzo stare modele, które mogą szybko okazać się awaryjne. Lepiej wybierać egzemplarze nowszej generacji.

Przydatne maszyny dodatkowe

Oprócz ciągników, w nowoczesnych gospodarstwach rolnych stosuje się także szereg innych maszyn potrzebnych do wykonania poszczególnych prac polowych. Wyróżnić tu można: maszyny przygotowujące glebę pod siew, np. pługi, agregaty podorywkowe, rozsiewacze nawozów, itp., a także maszyny ułatwiające zbiory i przetwarzanie plonów, np. kombajny, sieczkarnie, suszarnie ziarna, itp. Inwestycja w tego rodzaju maszyny może znacznie podnieść wydajność gospodarstwa. A rozbudowany rynek części maszyn rolniczych pozwoli na łatwą i stosunkowo niedrogą naprawę w wypadku usterki.
 
Przy tworzeniu artykułu pomagał producent części do maszyn rolniczych Rolmus 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

sbart

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »