Motoryzacja » Samochody

Niezwykłe szyby NordGlass do niezwykłego samochodu

Niezwykłe szyby NordGlass do niezwykłego samochodu
Zobacz więcej zdjęć »
Ta historia toczy się majestatycznie na 4 kołach równo od 80 lat. Cadillac 355D Fleetwood Special, wyprodukowany specjalnie dla Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1934 roku, został niedawno oddany do gruntownej renowacji. Jest to możliwe między innymi dzięki wsparciu firmy NordGlass.

Cadillac 355D Fleetwood Special Seven Passenger Limousine – bo tak brzmi pełna nazwa zbudowanego na specjalne zamówienie polskiego rządu modelu – był prezentem dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. I choć schorowany przywódca nie miał wielu okazji, by skorzystać z pojazdu przed śmiercią w 1935, to sprowadzony zza oceanu samochód do wybuchu wojny zdążył posłużyć tak ważnym osobistościom jak Prezydent Ignacy Mościcki czy Król Rumunii Michał I Rumuński. W przywrócenie świetności tak wyjątkowego auta zaangażowała się firma NordGlass. Producent najcenniejszej polskiej marki szyb samochodowych zobowiązał się do wyprodukowania pancernych szyb, w pełni dostosowanych do wymagań pojazdu.

Polskie losy Amerykanina


W trakcie wojny samochód trafił do Rumunii, gdzie służył m.in. patriarsze tamtejszej cerkwi. Następnie, dzięki staraniom dyplomatycznym, wóz powrócił do Polski, gdzie w drugiej połowie lat 40-tych użytkowali go funkcjonariusze UB. Wtedy też rozpoczął się dla Cadillaca najsmutniejszy okres postępującego niszczenia i zapomnienia. W końcu samochód trafił do Muzeum Techniki Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie, które zabezpieczyło mocno zdewastowany i ograbiony pojazd.
Los uśmiechnął się do Cadillaca na początku 2013 roku, gdy z inicjatywą przywrócenia mu dawnej świetności wystąpił Prezydent Bronisław Komorowski. Na początku marca 2014 roku w Poznaniu rozpoczął się remont samochodu. Zespół renowacyjny stanął przed wieloma trudnymi i nietypowymi wyzwaniami. Jednym z nich okazała się wymiana pancernych szyb, które nosiły ślady po kulach.

Z pomocą pospieszyli specjaliści z firmy NordGlass. Duże doświadczenie w realizowaniu dedykowanych zleceń oraz innowacyjne technologie stosowane w procesie produkcji są gwarancją tego, że unikatowe szyby wyprodukowane w koszalińskiej fabryce potentata branży szyb samochodowych będą miały taką samą specyfikację i wygląd, jak przedwojenne oryginały.

Wyścig z czasem

Proces odbudowy Cadillaca zakończyć ma się pod koniec października. Do tego czasu nadwozie i podwozie zostaną rozłączone i rozebrane na czynniki pierwsze, wypiaskowane i ponownie połączone. Lakierowanie i uzupełnianie elementów karoserii oraz odbudowa wnętrza praktycznie od podstaw zajmą sporo czasu. Jest to w końcu wyjątkowy model stworzony na specjalne zamówienie. Według planów wyposażony w szyby NordGlass samochód ma się pojawić na obchodach Święta Niepodległości, gdzie korzystać będzie z niego obecna głowa państwa – Prezydent Bronisław Komorowski.

www.nordglass.pl


Zlokalizowana w Koszalinie firma NordGlass to właściciel największej i najlepiej rozpoznawalnej w Polsce sieci serwisowej, która świadczy usługi w zakresie naprawy i wymiany szyb samochodowych na terenie całego kraju. NordGlass to również wiodący europejski producent szyb dla branży motoryzacyjnej, który produkuje najwyższej klasy szyby czołowe do ponad 1300 najpopularniejszych modeli samochodów i dystrybuuje je w całej Europie i poza jej granicami.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GutPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 13 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »