Firma » Bankowość

Niższa inflacja zwiększa realne zyski z lokaty bankowej

Niższa inflacja zwiększa realne zyski z lokaty bankowej
Zobacz więcej zdjęć »
Inflacja w ujęciu rok do roku spadła w sierpniu do 3,8%. Wpłynęło to na zyski z lokat bankowych. Przeciętny zysk z rocznej lokaty założonej w sierpniu 2011 roku wyniósł 0,15%. Obniżka inflacji będzie zwiększać zyski z lokat, które w tym roku tylko raz pozwoliły realnie zarobić.

Spadek inflacji oznacza dla osób oszczędzających na lokatach bankowych większy realny zysk. Średni zysk z lokaty na 12 miesięcy po uwzględnieniu inflacji oraz podatku wyniósł 0,15%. Miesiąc wcześniej rentowność lokat była ujemna i wyniosła -0,08%. Dopiero drugi raz w tym roku zdarzyło się, że lokaty przynosiły realne zyski. Poprzednio miało to miejsce w maju, co wynikało m.in. z tego, że inflacja w tamtym okresie spadła do 3,6%. Analitycy przewidują, że w najbliższym czasie osoby oszczędzające na lokatach bankowych mogą liczyć na kolejne realne zyski, gdyż wszystko wskazuje na spadek inflacji w ciągu nadchodzących miesięcy. 

Spośród 33 banków, które oferowały lokaty terminowe, 17 banków posiadało lokatę chroniąca oszczędności przed inflacją. 16 banków oferowało lokaty przynoszące realne straty. Granicznym oprocentowaniem, które umożliwiało realny zarobek był poziom 4,7% brutto.

Na największe zyski mogli liczyć klienci Idea Banku, którego lokata przyniosła 1,97% netto. Kolejnymi lokatami pozwalającymi realnie zarobić były depozyty Meritum Banku oraz FM Banku. Meritum Bank oferował lokatę, która po odliczeniu inflacji i podatku pozwalała zarobić 1,66%. FM Bank proponował swoim klientom lokatę gwarantującą 1,35% zysku netto. W sumie 7 banków oferowało lokaty z realnym zyskiem przekraczającym 1% w skali roku. Lokaty, które przyniosły największe straty to depozyty: Banku BGŻ, Pekao SA oraz BGK.

Przewidywania specjalistów rynkowych wskazują na dalsze spadki inflacji. Do końca roku wzrost cen towarów i usług powinien wynieść 3%, a jeszcze w przyszłym roku spodziewa się osiągnięcie celu inflacyjnego RPP, który wynosi 2,5%. Przy obecnym oprocentowaniu lokat, w przyszłym roku realne zyski z depozytów terminowych mogą nawet wynieść 2,5%.

Ranking lokat - portal, na którym dowiesz się jaka lokata przynosi realne zyski.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

abtarasew1

Komentarze (1)

  • avatar
    miro 2012-10-17 11:26:33

    Stopa inflacji zawsze jest wielką niewiadomą. W jednym roku może być nieznaczna a w innym nawet 10 - procentowa. Wybierając lokaty należy zwracać uwagę wyłącznie na te najwyżej oprocentowane. Tylko takie mogę dać nam realne zyski przy średniej inflacji. http://najlepszelokaty24.pl/kontakt.html - Tutaj aktualny ranking najwyżej oprocentowanych lokat.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 9 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »