Kultura, sztuka » Kultura

Noblista José Saramago nie żyje

Noblista José Saramago nie żyje
Zobacz więcej zdjęć »
W wieku 87 lat w domu na hiszpańskiej wyspie Lanzarote zmarł portugalski pisarz José Saramago.

W wieku 87 lat w domu na hiszpańskiej wyspie Lanzarote zmarł portugalski pisarz José Saramago, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1998 roku. W sierpniu nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukaże się jego uważana za autobiograficzną książka „O malarstwie i kaligrafii”.  

Saramago był autorem powieści, dramatów, zbiorów opowiadań, pisał też wiersze, przewodniki i artykuły do gazet. Najgłośniejszymi jego dziełami są powieści: „Baltazar i Blimunda” (1982), „Historia oblężenia Lizbony” (1989), „Ewangelia według Jezusa Chrystusa” (1991), „Miasto ślepców” (1995) i „Miasto białych kart” (2004).

W swojej prozie był surealistą, a w życiu publicznym – komunistą, który krytykował partię. Ale z Kościołem katolickim też było mu nie pod drodze. Jego „Ewangelię…”  Kościół uznał za książkę bluźnierczą.

W Polsce do najbardziej popularnych książek José Saramago należy„Miasto ślepców”, również za sprawą filmowej adaptacji Fernando Meirellesa z Julianne Moore w roli głównej. Od marca 2009 roku ukazało się 8 wydań tego tytułu, nakład przekroczył 32 tys. egzemplarzy. Rebis od 2 lat planował wizytę Saramago w Polsce, która niestety nie mogła dojść do skutku, ze względu na chorobę pisarza.

SKRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »