Rozrywka i wypoczynek » Hobby

„Nostalgia za parą” – V Ogólnopolska Wystawa Makiet I Modeli Kolejowych po raz kolejny w Rumi

„Nostalgia za parą” – V Ogólnopolska Wystawa Makiet I Modeli Kolejowych po raz kolejny w Rumi
Zobacz więcej zdjęć »
Ponad 200-metrowa makieta kolejowa, a na niej wiernie odwzorowane parowozownie, stacje i bocznice kolejowe oraz kilkadziesiąt pociągów w ruchu. To wszystko będzie można oglądać podczas V Ogólnopolskiej Wystawy Makiet i Modeli Kolejowych w Porcie Rumia Centrum Handlowym Auchan.

„Nostalgia Za Parą” to wystawa, na którą co roku czekają wszyscy miłośnicy kolei i modelarstwa. W Porcie Rumia Centrum Handlowym Auchan zaprezentowana zostanie ogromna makieta, która w skali H0 (1:87) odzwierciedla fragment rzeczywistej drogi kolejowej, z odwzorowanymi parowozowniami, bocznicami, stacjami i składami.

Na makiecie o długości ponad 200 m. poruszać się będą pociągi towarowe, osobowe, pospieszne i ekspresowe, głównie polskich przewoźników. Pojawią się wagony PKP Intercity typowe dla połowy lat dziewięćdziesiątych, a także kursujące obecnie: "Jan Kiepura", "Polonia", "Wawel", "Bystrzyca" czy "Sobieski". Ciekawostką będą makiety istniejących naprawdę polskich stacji: Radzymin i Szadek, a także makieta Parowozowni Ostrów Wielkopolski, gdzie podczas pokazów obrządzania parowozów będzie można zobaczyć i usłyszeć jak wyglądała praca parowozowni, do czego służyły i jak działały
m.in. żurawie wodne, obrotnica, dźwigi, zasobniki do nawęglania, kanały rewizyjne.

Poszczególne stacje na makiecie, zwrotnice i sygnalizatory świetlne obsługiwane będą przez dyżurnych ruchu. Z kolei pociągi będą kierowane przez maszynistów, którzy idąc wzdłuż makiety, równolegle z jadącym składem, będą nadawać sygnały dźwiękowe, zatrzymywać lub uruchamiać pociągi, zależnie od wskazań semaforów.

Podczas wystawy nie zabraknie dodatkowych atrakcji dla najmłodszych pasjonatów kolei. Z myślą o nich przygotowana zostanie niewielka makieta w skali H0, na której będą mogli nauczyć się samodzielnie prowadzić pociąg. Wszyscy będą mogli uzyskać fachowe porady na stoisku sklepu modelarskiego, gdzie będzie można zakupić modele kolejek i akcesoria do budowy makiet. Dodatkowo 14 i 15 listopada najmłodsi będą mogli pojechać w podróż Kolejką Parkową z Pecnej w skali 1:10.

Najmłodsi będą mogli pojechać w podróż pociągiem po terenie Auchan Rumia, siedząc na wagonikach. Starsi obejrzą słynną Paradę Parowozów, zazwyczaj organizowaną co roku w maju w Wolsztynie. Wszyscy będą mogli obejrzeć wolsztyńskie parowozy, w skali 1:10. Zaprezentowane zostaną m.in: Pt47-65, Ty45-379, Ok1-359, Ol49-7, TKt48-143. Jeden parowóz ma około dwóch i pół metra długości.

 

Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych „Nostalgia Za Parą” odbędzie się w Porcie Rumia Centrum Handlowym Auchan przy ul. Grunwaldzkiej 108 w Rumi 14-15 oraz 20-22 listopada w godzinach 10:00-14 i 15.00-19.00. Wstęp wolny.

  20 listopada w piątek w godzinach 10.00-14.00 makieta będzie wydłużana o moduły modelarzy z całej Polski, w związku z czym kursowanie pociągów może ulegać pewnym przerwom.

Organizatorem wystawy jest Klub miłośników kolei „Nostalgia Za Parą”, zajmujący się
modelarstwem i popularyzowaniem wiedzy na temat kolei. Więcej informacji o projektach klubu, a także zdjęcia prezentujące jego prace, można znaleźć na stronie: http://www.nostalgiazapara.pl/
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Centrum Handlowe Auchan

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »