Społeczeństwo » Społeczeństwo

Notariusz a odpisy, wypisy i wyciągi

Notariusz a odpisy, wypisy i wyciągi
Zobacz więcej zdjęć »
Jedną z podstawowych czynności notarialnych jest sporządzanie odpisów, wypisów oraz wyciągów dokumentów. W niniejszym artykule znajdą Państwo informacje jaka jest różnica między wypisem, odpisem i wyciągiem oraz czemu one tak naprawdę służą.

Czym są odpisy, wypisy i wyciągi

Najprościej mówiąc wypis to powtórzenie oryginalnego dokumentu, który nie zawiera żadnych poprawek, dokonanych wcześniej na oryginale. Odpis z kolei bardzo dokładnie odzwierciedla całą treść oryginału, a wyciągi jedynie określoną część. Z godnie z art. 109 prawa o notariacie, zarówno notarialnie poświadczony odpis, wypis jak i wyciąg ma moc prawną oryginalnego dokumentu.

Komu notariusz może wydać wypis aktu notarialnego?


Zgodnie z prawem każda Kancelaria Notarialna z miasta Poznań może wydać wypis stronom, osobom, dla których wyraźnie zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu oraz następcom prawnym wyżej wymienionych osób. Na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu okręgowego notariusz może wydać wypis aktu notarialnego również innym osobom. Wydawanie wyciągów i odpisów odbywa się na identycznych zasadach.

Jakie są opłaty za sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów

Za sporządzenie odpisu, wypisu lub wyciągu zarówno za akt notarialny, jak i innych dokumentów naliczana jest odpłata, która nie może wynieść więcej niż 6zł +23% VAT. Kwota ta dotyczy oczywiście każdej rozpoczętej strony dokumentu. Zgodnie z przyjętą normą za jedną stronę uważa się tekst, który obejmuje nie mniej niż 25 wierszy.

Dodatkowe zadania notariuszy

Zgodnie z prawem notariusz musi dokładnie i bardzo precyzyjnie sprawdzić zgodność odpisu, wyciągu, albo kopii z oryginałem dokumentu. W przypadku kiedy badany dokument zawierać będzie cechy szczególne (np. poprawki, dopiski, czy uszkodzenia) to notariusz ma obowiązek stwierdzić wszystkie nieprawidłowości w specjalnym poświadczeniu. Oryginały wszystkich dokumentów muszą być należycie przechowywane przez okres 5 lat w siedzibie Kancelarii Notarialnej. W przypadkach przewidzianych w odpowiednich ustawach, notariusz ma prawo przesłać pisemne informacje o sporządzonych dokumentach oraz wypisach nie tylko sądom, ale również innymi organom państwowym.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

not24

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
WYKORZYSTANIE SPORTU W PRZECIWDZIAŁANIU AGRESJI RÓWIEŚNICZEJ
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »